• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1393/2/13
  • تعداد بازدیدکنندگان : 1366
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
سرایی تاکید کرد:

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق البرز حذف بروکراسی های زائد و گسترش سیاست گذاری ها را امری مهم برشمرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، رضا سرایی ضمن مروری بر موارد مطرح شده در سال گذشته اظهار داشت: در  سال گذشته کمیسیون تلاش کرد جلساتی را با انجمن های صنایع همگن برگزار کرده و از ظرفیت و توانایی تشکل ها استفاده کند. همچنین شورای گفتگوی استان البرز جلساتی را با مسئولین و نمایندگان استانی برگزار کرد که برآیند فعالیتهای کمیسیون در سال گذشته مثبت بوده است.

 وی افزود: با توجه به این که استان البرز یک استان متراکم صنعتی است، جذب سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعت باید جز برنامه های مدون این کمیسیون در سال جاری قرار گیرد تا از پتانسیل واحدهای صنعتی استان به نحو مطلوب استفاده شود.

سرایی یادآور شد: یکی از نکاتی که در سال جاری باید به آن پرداخت مسئله قیمت گذاری و مراجعه سازمان های نظارتی به واحد های صنعتی است.کشورهای توسعه یافته به سمت کوچک سازی ساختارها  و گسترش و تقویت بخش سیاست گذاری  پیش می روند اما متاسفانه این امر در ایران به عکس است. کارهای اجرایی با سرعت شاخ و برگ پیدا می کنند اما ماهیت سیاست گذاری آن رشد نمی یابد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن خاطر نشان شد: قوانین کار و کارگری را باید در دو بخش دید: بخش اول: بخش استانی  مربوط به قوانین کار و کارگری است که بتوان مسائل و مشکلات را به حداقل رساند در این راستا می توان جلسه مشترکی را با مدیر کل اداره کار و معاونینش و هم چنین مدیر کل بیمه بطور مشترک داشته باشیم تا برخی از مسائی و مشکلات را بهبود، حل و یا تعدیل کرد.

وی در ادامه سخنانش گفت: بخش دوم در سطح کشوری و ملی است. در این سطح بحث قانون کار به دولت برمی گردد و اتاق های بازرگانی در این راستا خواسته هاشان را در خصوص اصلاح قوانین کار و کارگری باید کتبا اعلام نمایند. متاسفانه برخلاف تشکل های کارگری که خواسته های کاملا مشخصی دارند، تشکل های کارفرمایی دچار کلی گویی هستند. لذا بهتر است ابتدا مشکلات صریحا بیان شده و خواسته دقیقی طلب شود.

سرایی در خصوص شعب بانکی کشور یادآور شد: بانک ها حق پرداختن به فعالیت اقتصادی را ندارند و طبق قانون باید به فعالیت بانکداری بپردازند. تعداد شعبات بانکی در سراسر کشور خارج از استانداردهای سراسر دنیاست و اگر قانون اجرا شود حدودا 30 تا 40 درصد شعبات بانکی باید تعطیل شوند تا این سرمایه ها مجددا به چرخه تولید بازگردد.

 ایشان در خصوص معوقات بانکی یادآور شد: چند سالی است که بحث معوقات بانکی مطرح است اما هویت این بدهکاران مشخص نیست. در آمار ها اعلام شده تنها 14 درصد این بدهکارن مربوط به بخش خصوصی و تولید هستند اما متاسفانه همه آسیب ها و ضررها به بخش تولید منتهی می شود.

سرایی با اشاره به این موضوع که در 17 اردیبهشت ماه قرار است با مسئولین مالیاتی جلسه ای برگزار شود بیان کرد:  از انجمن ها درخواست می گردد مسائل و مشکلاتشان در این خصوص مکتوب به کمیسیون اعلام کنند. هم چنین پیشنهاد میگردد از طریق اتاق بازرگانی از شورای گفتگو درخواست شود تا در خصوص تسهیلات و منابع بانکی که به استان تخصیص داده می شود اطلاع رسانی کافی به واحد صنعتی انجام گیرد. علاوه بر این در زمینه تخصیصاتی که در سطح کشور صورت پذیرفته و به استان البرز در این خصوص چیزی تعلق نگرفته است پیگیری های لازم جهت وصول انجام شود.

در ادامه محسن رزمخواه مدیر عامل شرکت توکا صدر اذعان داشت: بر خلاف آن چه که تصور می رفت با تغییر دولت جدید هیچ اتفاقی در صنعت رخ نداد و آمار نشان می دهد که بر اساس برآورد صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در بهترین حالت از دو درصد تجاوز نخواهد کرد و تبعا با این نرخ رشد، تحولی در صنعت اتفاق نخواهد افتد.

وی افزود: امید میرود یارانه ای که قرار بود در مرحله اول توسط دولت به بخش صنعت اختصاص یابد، در مرحله دوم به این بخش تعلق بگیرد. البته در همه دنیا این بانک ها هستند که منابع بخش تولید را تامین می کنند. چنانچه دولت سیاستی را اعمال کند تا بانک ها تسهیلاتی را با نرخ کمتر به تولیدکنندگان دهند قطعا کمک شایانی به تولید خواهد شد.

پس از آن احسان شیرخانی نماینده انجمن شن و ماسه با بیان این امر که بخشی از مشکلات صنعت و معدن وجود قوانین و مقرراتی است که مخل فضای کسب و کار هستند تاکید کرد: ابتدا باید موانع شناسایی شوند و سپس با دسته بندی مشکلات ، به مواردی پرداخته شود که دارای ضمانت اجرایی کوتاه تر بوده و  در کنار آن اصلاح قوانین کسب و کار از طریق ارتباط با بخش کلان کشوری ادامه یابد.

شایان ذکر است مقرر گردید اعضای کمیسیون در خصوص بحث سازمان ها و بهبود فضای کسب و کار و پنجره واحد، به منظور برنامه ریزی و جمع بندی دقیق نظرات و پیشنهاداتشان را کتبا به کمیسیون اعلام نمایند.

ثبت نظر