• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1394/3/11
  • تعداد بازدیدکنندگان : 2064
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

استاندار البرز گفت:باید عمده فعالیت های اقتصادی کشور حول محور بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی سازماندهی، مدیریت و سیاستگذاری شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز ، "سید حمید طهایی"  در بیست و سومین جلسه شورای گفت وگو دولت و بخش خصوصی بر تشکیل کمیته ای به منظور بررسی مشکلات فعالان اقتصادی این استان جهت طرح در نخستین سفر ریاست جمهوری  تاکید کرد

وی اظهار داشت: در این راستا کمیته ای ویژه برای بررسی مشکلات اقتصادی استان البرز با حضور نخبگان، شرکت های دانش بینان، مراکز تحقیقاتی و کارشناسان فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی به همراه دستگاه های اجرایی اقتصادی تشکیل شود

وی افزود: در این کمیته باید ضمن بررسی مشکلات اقتصادی استان؛ راهکارها، نظرات و پیشنهادات نیز ارائه و جمع آوری شده و در اختیار استانداری قرار گیرد.

طهایی تصریح کرد: این نشست در حضور رئیس جمهور فرصت خوبی است تا  مسائل کلی حائز اهمیت که گویای مسائل مهم بخش های اقتصادی استان باشد، بازگو شود .

 استاندار البرز یادآور شد: در این کمیته باید نحوه تزریق اعتبارات و دریافت مجوزهای خاص که منتج به سرمایه گذاری در این بخش شود؛ مورد بررسی قرار گرفته و در اولویت برنامه های خود در سفر ریاست جمهوری به استان قرار گیرد

وی ضمن تأکید بر رونق تولید داخلی  با محوریت بخش خصوصی گفت: آینده ایران در رونق یافتن تولید داخلی نهفته است و با تولید داخلی بیکاری در کشور نیز برطرف می شود.

طهایی افزود: با مروری بر وظایف اتاق بازرگانی می توان اذعان کرد که قانون گذار وظایف خطیر و گسترده ای را بر عهده اتاق گذاشته و امید است با حضور رئیس اتاق بازرگانی جدید و هیئت نمایندگان شاهد تحولات چشمگیری در اتاق بازرگانی باشیم.

استاندار البرز گفت: امروز شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که میدان‌داری اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شده است و فعالان اقتصادی باید این فرصت را مغتنم شمرده و با اتحاد و همدلی با یکدیگر این فرصت را از دست ندهند.

وی اظهار امیدواری کرد: امید که هیئت نمایندگان جدید در کنار انجمن های صنفی درگیر به همراه دستگاه های اجرایی استان در اجرایی کردن مسئولیت های خود موفق باشند

وی گفت: مسئولیت خطیر سیاست‏گذاری و شتاب دادن به رشد شاخص‏های توسعه‏ ی اقتصادی و اجتماعی کشور، افزایش رقابت‏ پذیری کسب و کارهای داخلی در سطح ملی منطقه ‏ای و بین‏ المللی، ارتقای جایگاه اقتصادی و اجتماعی فعالان اقتصادی کشور، بخش خصوصی و به خصوص کارآفرینان و اعضای اتاق بر عهده شماست که باید بیش از پیش  مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گفت: با توجه به اینکه از سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه در این جلسات حضور دارند و این تشکل فراگیر و جامع با منتخبین بخش خصوصی 23 نفر حضور این اعضاء را تشکیل می دهند بیانگر این مهم است  که نقش تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و سندی‏کاهای صنفی در فرآیند تصمیم‏ سازی و تصمیم‏ گیری بسیار حائز اهمیت است چراکه هر قدر این تشکل‌ها توانمندتر باشند، اثرگذاری آن‏ها بیشتر و بهتر خواهد بود.

وی افزود: از این رو امید است اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با توسعه ‏ی توانمندی‏ها و تحکیم جایگاه خود به عنوان یک نهاد غیردولتی، دانایی محور و فراگیر بتواند نسبت به افزایش تأثیر‏گذاری حضور فعالان اقتصادی در عرصه‏ های اقتصادی کشور کمک نموده و با به کارگیری استراتژی‏های مناسب سهم خود را در توسعه و بالندگی اقتصادی کشور ادا نماید.

وی با اشاره به مرکز داوری اتاق بازرگانی البرز گفت: اتاق بازرگانی با تشکیل این مرکز بخشی از مسوولیت قوه قضاییه را برعهده گرفته و  می تواند رفع مشکلات حوزه صنعت استان را در راستای تعالی بهبود مستمر قانون کسب و کار  انجام دهد.

طهایی در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: اتاق بازرگانی در تنظیم قراردادهای دستگاههای اجرایی با فعالان اقتصادی،قراردادهای حقوقی  می تواند نقش مشاوره ای خوبی داشته باشد.

طهایی با پیشنهاد رییس اتاق بازرگانی البرز مبنی بر از بین رفتن جلسات موازی در حوزه اقتصادی برای رسیدن به خروجی و تصمیم گیری درست  در استان  استقبال کرد

ارایه نظرات اتاق بازرگانی برای تدوین برنامه ششم

"محمد جواد کولیوند"نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: توجه به تولید و فرهنگ سازی مصرف محصولات داخلی راهگشایی رونق اقتصادی کشور است.

وی با اشاره به  تاکید مقام معظم رهبری بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی گفت:اقتصاد مقاومتی تنها راه نجات کشور است، ما باید بتوانیم در راستای رونق اقتصادی گام‌های جدی برداریم .

وی تاکید کرد:رونق تولیدات داخلی با توجه به رویکردهای اقتصاد مقاومتی در همه زمینه ها فراهم می شود.

کولیوند با اشاره به ارایه برنامه ششم توسعه اقتصاد کشور گفت: از پیشنهادات  اتاق بازرگانی البرز  در این زمینه  برای بررسی در کمیسیون های تخصصی مجلس استقبال می شود.

رسیدگی به پرونده های بازرگانی در مرکز داوری اتاق البرز

"حاجی رضا شاکرمی" دادستان کرج  نیز  در این نشست گفت: فعالان اقتصادی در مبحث قراردادها و شبهات و اختلافات می توانند داوری را جایگزین مراجعه به دادگستری و تشکیل پرونده در این نهاد کنند.

وی ،عدم مراجعه به دادگستری، سرعت عمل، تخصصی شدن رسیدگی به پرونده ها و تحمیل هزینه های کمتر به طرفین اختلاف را از مزایای داوری  برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعداد پرونده هایی که در دادگستری تشکیل می شود بالا است و رسیدگی به پرونده ها زمانبر است، این مرکز می تواند در کاهش بار دستگاه قضایی و هم در کاهش هزینه های طرفین اختلاف کارساز باشد.

 وی ادامه داد: رسیدگی به پرونده ها در دادگستری زمانبر و هزینه بر است اما در مراکزی که اتاق بازرگانی ایجاد کرده به پرونده ها به صورت تخصصی رسیدگی می شود و هزینه کمتری برای مراجعان دارد.

وی تأکید کرد: اتاق بازرگانی باید در خصوص داوری برنامه ریزی کرده و کارشناسانی را مشخص کند تا پرونده ها قبل از اینکه وارد دادگستری شوند، برای حل و فصل به داوری کشور ارجاع داده شوند.

ثبت نظر