• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1394/6/19
  • تعداد بازدیدکنندگان : 1921
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

نشست مشترکی بین بازرگانان ایران واتریش به منظور ایجاد همکاری های اقتصادی بین دوکشور در محل اجلاس سران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز، در این نشست فعالان اقتصادی کشور از جمله" رحیم بنامولایی"  و "بیتا بیات رییس  و نایب رییس اتاق بازرگانی البرز حضور داشتند.

رییس جمهوری اتریش دراین نشست گفت: روابط خوب سیاسی تهران - وین موجب خواهد شد تا همکاری‌های اقتصادی آسان شود و این امر تحرکی برای درک سیاسی فراهم می کند.

"هاینس فیشر " اظهار کرد: دو کشور بر این امر تاکید دارند که مشکلات به شکل مسالمت آمیز قابل برطرف شدن است و روابط خوب علمی و فرهنگی بستر مناسبی برای همکاری ها محسوب می شود.

رییس جمهوریادامه داد: در ایام اخیر روابط دو کشور روند روبه بهبودی داشته و بعد از توافق ایران با 1+5 که دوره آن به طول انجامید اما ثمر بخش بود.

فیشر با اشاره به حضور هیات 250 نفره همراه خود، گفت: این هیات طیف وسیعی از فعالیت ها در بخش های مختلف را در برمی گیرد و مایلم ابراز علاقه مندی دولت ائتلافی اتریش را برای همکاری خوب با ایران ابراز دارم.

رییس جمهوری اتریش خاطرنشان ساخت: دولت ائتلافی اکنون بر برقراری همکاری های اقتصادی با ایران به اتفاق نظر رسیده و این موضوع مورد حمایت دو حزب ائتلافی قرار دارد.

وی اضافه کرد: دو کشور در سال های آینده شاهد همکاری های روبه رشد خواهند بود و اتریش به عنوان یک کشور مستقل در جهان نقش کم اهمیتی ندارد و این موضوع در آینده همکاری ها بسیار اثرگذار خواهد بود.

محسن جلال پور:

مزیت ویژه ایران؛ جمعیت جوان ، منطقه‌ امن با دسترسی به بازار خاورمیانه


رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که ایران منطقه‌ای امن و راه دسترسی آسان‌ به بازار خاورمیانه با جمعیت فراوان دارد، گفت: در کنار این، مزیت نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده و انرژی در کشور وجود دارد.

محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: بخش خصوصی و اتاق بازرگانی ایران در کنار دولت و به ویژه وزیر صنعت آمادگی خود را برای همکاری با بنگاه‌های اتریش اعلام می‌کند.

محسن جلال‌پور با اشاره به رابطه 500 ساله ایران و اتریش گفت: تلاش فراوان این کشور در توافق نامه وین و رسیدن مردم ایران به حقشان ستودنی است.

وی تصریح کرد: بخش خصوص مایل است که دوستان اتریشی در شرایط جدید پیش آمده نقش پررنگی را ایفا کنند و سفر هیئت تجاری اتریش گویای این موضوع است که دولت اتریش نیز تمایل به تداوم ارتباط با ایران را دارد.

وی خطاب به رئیس جمهور اتریش گفت: حضور وزیر ایرانی در کمیسیون مشترک ایران واتریش زمینه را برای توسعه همکاری‌های دو کشور فراهم کرده است.

وی به موقعیت ژئوپلتیک ایران در منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: ایران با جمعیت حدود 80 میلیون نفر با 15 کشور همسایه است و به گونه‌ای بازار 400 میلیونی را فراهم آورده است، تا جایی که طرف اتریشی می‌تواند در حوزه جنوب و شرق عراق، آسیای میانه، قفقاز، افغانستان و در بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس از ظرفیت مشترک همسایگی با ایران استفاده کند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: این مسئله در منطقه‌ای مانند خاورمیانه که آرامش چندانی ندارد، می‌تواند برای اتریش بسیار راهگشا باشد، چرا که ایران منطقه‌ای امن بوده که راه دسترسی آسان‌تر را از بازار خاورمیانه که جمعیت فراوان و ثروتمند دارد را بالا می‌برد، مضاف بر آنکه مزیت هایی مانند نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده، انرژی و امنیت بالا را هم پیش رو دارد.

 

عظم شرکت‌های اتریشی برای سرمایه‌گذاری پایدار و طولانی‌مدت در بازار باثبات ایران

در ادامه لایتل رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش با ابراز خرسندی از عادی شدن روابط ایران با بسیاری از کشورها گفت: این مسئله باعث شد تا در بخش‌های اقتصادی راه های جدیدی ایجاد شود، اگر چه اتریش همواره از این مسئله حمایت کرده است، چرا که شرکای قابل اعتماد کسانی هستند که در زمان سخت در کنار هم باشند.

وی به این نکته اشاره کرد که شرکت‌های اتریشی به دنبال سرمایه‌گذاری پایدار و طولانی‌مدت در بازار باثبات ایران و نه سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت هستند.

لایتل همچنین با بیان اینکه حتی در زمان تحریم نیز در سطح اتحادیه اروپا و اتاق بازرگانی جهانی ایران را تنها نگذاشتیم، اظهار داشت: سعی کردیم تا ایران بر اثر تحریم‌ها به کنار رانده نشود و اکنون نقطه عطفی برای همکاری‌های مشترک به وجود آمده است.

 نعمت زاده اعلام کرد:

آمادگی ایران برای تامین نیازهای اقتصادی اتحادیه اروپا

وزیر صنعت از آمادگی کشورمان برای تامین نیازهای اقتصادی اتحادیه اروپا خبر داد و گفت: ایران می‌تواند مواد غذایی، مصالح ساختمانی و پتروشیمی مورد نیاز اروپا را تامین کند.

محمدرضا نعمت زاده امروز سه شنبه در نشست تجاری ایران و اتریش، روابط کنونی دو کشور را بسیار مناسب عنوان کرد و گفت: سفر کنونی هیات اتریشی به تهران نقطه عطفی در روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور به شمار می رود که باید حداکثر بهره برداری را در تمامی زمینه ها از آن به عمل آورد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تجارب کشورهای پیشرو در عرصه اقتصاد و تجارت نشانگر توجه آنها به توسعه تجارت، صادرات و افزایش سهم آنها در تجارت جهانی است.

وی تصریح کرد: دولت ایران عزم جدی دارد تا از تجربیات ارزنده اتریش در بخش تکنولوژی‌های برتر، صنایع دارویی، تجهیزات پزشکی، هوافضا، نفت گاز و پتروشیمی استفاده کند و گسترش روابط و مناسبات را با تمامی کشورها و از جمله اتریش در دستور کار دارد.

نعمت زاده معتقد است با تکیه بر نیروی جوان، دانش بومی و کارخانجات صنعتی ایران می توان همکاری‌های مشترک میان شرکت‌های ایرانی و اتریشی را رقم زد؛ همانطور که ایران صدها پروژه عظیم را سالانه در حوزه‌های سدسازی، احداث تونل، راه آهن و بزرگراه اجرایی می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران آمادگی دارد نیازهای اتحادیه اروپا از جمله مواد غذایی، بهداشتی، تجهیزات پزشکی، مصالح ساختمانی و محصولات سنتی در بخش کشاورزی و پتروشیمی را تامین کند.

زمینه های همکاری دو کشور در انرژی های نو، راه آهن ، بنادر و گردشگری وجود دارد

معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد اتریش:

توافق وین امیدهای بسیاری را برای همکاری اقتصادی دو کشور ایجاد کرده است

معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد اتریش، با اشاره به سابقه طولانی روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور ایران و اتریش گفت: تحریم ها نیز قادر به برداشتن این روابط طولانی نبودند .

میتر لهنر ضمن اعلام حمایت اتریش از توافق وین گفت: این توافق برای امنیت و همکاری و توسعه اقتصادی دو کشور بسیار مهم است، اما از این پس باید بر روی اجرای توافق تمرکز کرد.

 معاون نخست وزیر و اقتصاد اتریش تصریح کرد: توافق وین امیدهای بسیاری را برای همکاری اقتصادی دو کشور ایجاد کرده است که نشانه آن حضور 250 شرکت ایرانی و همچنین هیات علمی و اقتصادی اتریش در اینجا هستند.

 میتر لهنر ضمن اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در ماه گذشته گفت: در آن همایش نقشه راهی را برای همکاری های دو کشور تا سال 2020 تنظیم کردیم.

 وی انرژی های نو و تجدیدپذیر، راه آهن، بنادر و آموزش و خدمات حوزه گردشگری را از زمینه های مشترک همکاری دو کشور عنوان کرد.

 میتر لهنر عنوان کرد: اتریش در زمینه اقتصادی و صنعتی کشوری سنتی است که برای کیفیت اقتصاد و صنعت و آموزش محور بودن این دو دارد و ایران می تواند در این زمینه ها بسیار روی اتریش حساب کند.

 وی با اشاره به رفع تحریم ها گفت: شرایط برای همکاری های اقتصادی مهیا است، اما میان ادعاهای دو طرف با واقعیت تفاوت هایی وجود دارد که با پروژه های مشترک این فاصله پر خواهد شد.

ثبت نظر