• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1394/6/19
  • تعداد بازدیدکنندگان : 2010
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: مشکلات عدیده صنایع استان از جمله کمبود نقدینگی در مسیر افزایش کمی و کیفی تولید نیازمند همیاری هرچه بیشتر بانک های استان است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،"رحیم بنامولایی" در میزگرد تخصصی چالش ها و فرصت های بانک و سیاستهای پولی درآینده اقتصادی استان که به مناسب هفته بانکداری اسلامی با حضور مسوولان دولتی و خصوصی برگزار شد افزود: مشکلات اقتصادی واحد های تولیدی نیازمند همدلی و ارایه راهکارهای بانکها برای بهبود وضعیت موجود است.

وی اظهار کرد: سرمایه های کشور در شهرک های صنعتی  دفن شده است و برای نجات آن به یاری دولت مردان و مدیران بانک ها نیازمندیم .

وی خاطرنشان کرد: ضوابط و مقررات بانکها برای ارایه تسهیلات به صنعت کشور کهنه و قدیمی شده که باید ضمن اصلاح  این مقررات، برای نجات آن بکوشیم.

صنعت ناجی اقتصاد کشور

رییس پارلمان بخش خصوصی استان البرز تصریح کرد: صنعت استان البرز یک صنعت پویا  و ارزشمند است که باید برای تحول در این صنعت در شرایط پسا تحریم گام برداریم تا بتوانیم صادرات محوری در اولویت اول قرار دهیم.

وی اضافه کرد: صنعت کشور می تواند اقتصاد جامعه را از وضعیت کنونی نجات دهد مشروط به اینکه با همدلی و همزبانی دولت و بخش خصوصی برای نجات آن بکوشیم.

بنا مولایی تاکید کرد: توجه خاص به صنعت ، کسب و کار را رونق می بخشد و ناهنجاری های ناشی از بیکاری محو خواهد شد.

خرید دین /تامین مالی واحدهای تولیدی

رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به ضرورت روی آوردن به روش های جدید برای تامین مالی واحدهای تولیدی ،خرید دین را یکی از این راه ها ذکر کرد و افزود: دردستور کار قرار دادن خرید دین در دو بخش خرید دین واحدهای تولیدی و خرید دین تسهیلات پرداختی بانک ها به واحدهای تولیدی  کمک شایانی خواهد کرد.

وی ادامه داد: این روش راهکاری مناسب برای تامین مالی و نقدینگی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور محسوب می شود که در شرایط فعلی می تواند به کمک واحدهای تولیدی بیاید.

عدم اجرای قوانین در حوزه بانکی موجب ناهنجاری در نظام اقتصادی شده است

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق تعاون ایران گفت: استنکاف بانک ها به ویژه بانک های خصوصی از اجرای قوانین و مصوبات و بخش نامه ها به ناهنجاری ها در نظام اقتصادی کشور دامن زده است.

"رضا علیخانزاده " اظهار کرد: این ناهماهنگی ها و عدم توجه بانک مرکزی به آن متاسفانه ناهنجاری ها به عنوان بزرگترین خطر نظام اقتصادی کشور را تهدید کرده است.

وی افزود: یکی از وظایف حاکمیت حفظ و پاسداشت سرمایه های ملی است تا بتوان از این منابع در راستای پیشرفت و اقتدار نظام بهره مند شد.

وی تصریح کرد:حوزه بانک یا هر پدیده دیگری که تحقق وظایف اصلی حاکمیت را ایجاد کند قطعا مورد نظر دولت و مسوولان است و باید سریعا برای رفع آن برنامه ریزی و چاره اندیشی شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید که مقابله با ناهنجاری های اقتصادی را سر لوحه کار خود قرار داده و در این راستا گام های ارزشمندی برداشته است که باید با عزم و اراده راسخ مقابله با این گونه ناهنجاری ها را در عمل به اثبات برساند.

وی همچنین نرخ سود و جرایم آن و نیز نحوه محاسبه سود در موسسات غیر قانونی را مورد اشاره قرار داد و گفت: متاسفانه سال های متمادی که این موسات مالی غیر مجاز به فعالیت خود ادامه داده اند.

وی تصریح کرد: ساختار شکنی موسسات مالی غیر مجاز و فاقد مجوزو عملکرد غیر قانونی بانک های خصوصی متاسفانه  جزیی از ادبیات بانکداری در اقتصاد امروز کشور شده است .

بانک تجارت برای همکاری با صنعت اعلام آمادگی کرد

همچنین در این نشست مدیر کل شعب بانک تجارت استان البرز با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی را از خود جدا نمی دانیم اظهار کرد: درشرایط فعلی در استان بیش از 50 % از تسهیلات پرداختی ما مرتبط با صنعت بوده ما با تمام توان خود با صنایع استان همکاری خواهیم داشت.

" رحیم تفضلی " با تاکید بر اینکه حدود اختیارات ما در استان البرز مطابق حدود اختیارات مناطق درجه یک کشور است گفت: اگر واحدهای تولیدی  منابع مالی خود را از بانکهای  تهران به استان ارایه دهند بانکها استان قوانین و اختیاراتکامل برای  تسهیلات  تا سقفی که در  پایتخت دریافت می کردند دارند.

وی با اشاره به تمهیدات بانک تجارت در ایجاد واحد ارزی مستقل در دوران پسا تحریم افزود: این بانک در حال حاضر  با 4 کشور ارتباط  سیستم سوئیفت داشته که این سیستم، شبکه بین‌المللی ارتباط مالی بین بانکی بوده که  شناخته‌شده‌ترین ابزار برای "انجام تبادلات و انتقال پیام‌های بین بانکی" است .

وی ادامه داد: به دلیل امنیت و اطمینان‌پذیری سیستم سوئیفت بسیاری از بانک‌ها ی جهان مبادلات اسناد بانکی خود را از این طریق انجام می‌دهند.

صدور ال سی داخلی تاثیر آن بر فعالیت واحدهای تولیدی

مدیر کل بانک تجارت استان البرز همچنین با اشاره به اینکه lc داخلی باید جدی گرفته شود گفت: صدور ال سی داخلی قطعا بر فعالیت تولیدکنندگان  اثر می گذارد.

سقف تسهیلات بانک اقتصاد نوین، محدودیتی ندارد

سرپرست شعب منطقه 8 استانهای بانک اقتصاد نوین با اشاره به اینکه در حال حاضر شعبه این بانک تنها دریک فقره 250 میلیارد تومان به صنعت این استان وام داده است بیان کرد:این بانک به صاحبان واحدهای تولیدی با چک و سفته بدون هیچ محدودیتی تسهیلات پرداخت می کند.

" همایون بهزاد افشار"ادامه داد: در مقابل چک هایی که حاصل از فروش شماست ما می توانیم تسهیلات پرداخت کنیم .

وی اضافه کرد: با کاهش تورم پیش رو سودی که به مشتری داده می شود کمتر و در نتیجه سودی که از صنایع گرفته خواهد شد نیز کاهش پیدا می کند.

ارایه تسهیلات با وثیقه  قررداد شهرک صنعتی  

"فرزاد بهادری" معاون بانک صنعت و معدن استان البرز اظهار کرد: این بانک دفتر چه های قرارداد شرکت شهرک ها و واحدهای تولیدی را به عنوان وثیقه برای ارایه تسهیلات می پذیرد .

وی تصریح کرد: خرید دین در بانک صنعت و معدن هنوز اجرایی نشده و ما بیشتر بر روی بحث معاملات اسناد ریالی متمرکز هستیم.

وی با اشاره به  بحث بی عدالتی در اعطای تسهیلات گفت:بانکها بر اساس صورت مالی شرکت ها که به اداره دارایی ارایه می شود تسهلات پرداخت می کنند

 بانکها، بر اساس قانون شعب خود صورت های مالی این شرکت ها را به اداره دارایی فرستاده و آنها با توجه به فروش پایینی که از  خود نشان دادند و  بانکها موظف اند بر اساس آن لیست مالی تسهیلات را تعیین کنند.

وی ادامه داد: بنا براین اگر میزان فروش و درآمد شرکتی در لیستی که به دارای ارای می دهد بیشتر باشد قطعا میزان تسهیلات بانکی انها افزیش خواهد یافت.

وی گفت: در رابطه با امهال و استمهال تسهیلات، اکثر شرکت ها به صورت مکرراز این قانون استفاده نموده و سودی به بانک پرداخت نکردند.

اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده

بهادری با اشاره به اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده که بخشی از آن در استان البرز در حال انجام است گفت: درحال حاضر با اعطای تسهیلات از محل وجوه اداره شده  با ارایه کارمز به بانکها و ارایه سود به واگذار کننده اعتبار می تواند کمک بزرگی به بخش تولید و صنعت باشد.

 بهادری تصریح کرد: بانک بر اساس وثایق تسهیلات نمی دهد بلکه  بر اساس میزان فروش، صورت های مالی تسهیلات پرداخت می کند.

استقبال بانکها  از همکاری با صنعت

معاون کمیسیون هماهنگی بانک های استان البرز  تصریح کرد: بانکها با ارایه پرداخت منابعشان در قالب سرمایه در گردش به بخش صنعت استقبال می کنند.

"محمداقدامی" با اشاره به  موسسات غیرمجاز خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از منابع بانک ها به سمت موسسات غیر مجازی که نظارت کاملی در آن صورت نگرفته رفته که  سامان دادن به این وضعیت کمک شایانی به هدایت منابع مالی به بخش تولید  خواهد کرد.

وی ادامه داد: اگر یک مجموعه تولیدی شفافیت در ارایه اطلاعات داشته باشد در رتبه بندی برای ارایه تسهیلات به ان اثر خواهد داشت.

ضرورت نظارت بر موسسه های مالی غیر مجاز

"حسین کوثر پسندیده" سپرست بانک ایران زمین نیز با اشاره به این نکته که تسهیلات بانک ایران زمین یکسان با نرخ های متعارف بانک مرکزی است افزد: تسهیلات بانک ایران زمین یکسان با نرخ های متعارف بانک مرکزی است.

وی یکی از مشکلاتی که بانک ها با آن مواجه هستند را کمبود نقدینگی دانست  و اظهار کرد: 90 در صد از تسهیلات پرداخت شده برگشت ندارد.

وی ادامه داد: بانک های دولتی منابع دولتی بیشتری دارند بانک های خصوصی از این نظر در تنگنا هستند زیرا تنها منابع شان سپرده های مشتریان است.

ضرورت ارایه راهکارهای اساسی و علمی در رفع موانع تولید

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری البرز نیز در این نشست بیان کرد: ارائه راهکارهای اساسی و علمی  همکاری دستگاههای ذیربط می‌توان چرخه تولید را  با کیفیت بیشتری چرخاند و در جهت شکوفایی اقتصادی استان بهره مند شد.

"عبادالله کامکار" با اشاره به ضرورت  بررسی مشکلات صنعت در استان اظهار کرد: کارگروه تسهیل در رفع موانع کسب و کار از کارگروه های است که براساس دستور موکد رییس جمهوری باید هفته‌ای یک بار در استانداری تشکیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در نشست ها  که مسوولان اجرای، بانکها،صاحبان سرمایه و استانداری حضور دارند می توانیم گام های موثری برای رفع مشکلات اقتصادی استان برداریم.

وی در ادامه سرمایه در گردش، بدهی و معوقه بانکی، بخشودگی جرایم تسهیلات دریافتی را جزو مشکلات مطرح شده از سوی واحدهای تولیدی عنوان کرد و گفت: باید راهکارهای مورد نیاز اتخاذ و بررسی شود.

وی یادآورشد: خوشبختانه بانک‌ها همکاری خوبی با بخش تولید استان البرز دارند که این امر به نوبه خود در سرعت بخشی به رفع موانع تولیدی موثر است.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل کارگروه ها و سلسله نشست های برای رفع موانع کسب و کار در استان خاطرنشان کرد: بازتاب این ایده ها در این نشست ها به دولت منعکس با تایید ان به صورت لایحه به مجلس برای رفع موانع تولید ارسال خواهد شد.

ثبت نظر