• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/4/6
  • تعداد بازدیدکنندگان : 1365
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
میهمانان کُروات اتاق ایران را بیشتر بشناسیم

کولیندا گرابار-کیتاروویچ 48 ساله، فوریه سال 2015 به عنوان جوان‌ترین و اولین زن، رئیس جمهور کرواسی شد. چهارشنبه هفته جاری، کیتاروویچ در راس هیئتی 120 نفره از فعالان اقتصادی کرواسی به اتاق ایران می‌آید و فعالان اقتصادی دو کشور در نشستی رو در رو، زمینه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و کرواسی را بررسی می‌کنند.

در هیئت اقتصادی کرواسی، شرکت‌هایی در زمینه‌های کشتی سازی، آی تی، خدمات غذایی و خدمات تجاری حضور دارند و با همتایان ایرانی خود گفتگو می‌کنند.

کرواسی کشوری توسعه یافته با رشد اقتصادی 9/1 درصدی در سه ماهه آخر 2015 نسبت به سال قبل و جمعیتی حدود 2/4 میلیون نفر، در جنوب مرکزی اروپا قرار دارد. این کشور در سال 2013 به عنوان بیست و هشتمین عضو اتحادیه اروپا، به عضویت این سازمان بین‌المللی درآمده است. بخش خدمات در اقتصاد این کشور نقش اصلی را دارد و پس از آن بخش‌های صنعت و کشاورزی قرار دارند. توریسم یکی از منابع مشخص درآمدی این کشور است و 20 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور از این راه بدست می‌آید.

تبادلات تجاری ایران و کرواسی

صادرات ایران به کرواسی در سال 2015 با 61 درصد کاهش نسبت به سال 2013 به 738 هزار دلار و واردات کرواسی به ایران در سال 2013 با 26 درصد کاهش به 3.655 هزار دلار رسیده است. مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به کرواسی ميوه و خشكبار، محصولات دامی، مواد پلاستیکی هستند و ایران بیشتر از همه محصولات دارویی، ماشین آلات، تجهیزات برقی و خودرو از کرواسی وارد می‌کند.

تاریخچه روابط اتاق ایران و کرواسی

آخرین بار مهر ماه سال گذشته گذشته رئیس پارلمان کرواسی به همراه معاون اتاق بازرگانی آن کشور به اتاق ایران آمد و در گفتگو با رئیس اتاق ایران انرژی، پتروشیمی، تجهیزات پزشکی و فن‌آوری اطلاعات را از زمینه‌های مشترک همکاری عنوان کرد. همچنین در سال‌های 93 و 92 نیز هیئت‌هایی اقتصادی از کرواسی به اتاق ایران آمدند. اما هیئتی که در حال حاضر با 120 فعال اقتصادی به ایران می‌آید بزرگترین هیئت اقتصادی کرواسی است که به سرپرستی رئیس جمهور این کشور به ایران می‌آیند.

ظرفیت‌های روابط ایران و کرواسی

با توجه به توانایی‌ و ظرفیت‌های کشور کرواسی، این کشور می‌تواند در زمینه‌های توریسم، اكتشاف و توليد نفت و گاز، صنايع پتروشيمي، توليد دارو، لوكوموتيو سازي و ساخت كشتي سرمایه‌گذاری‌های مشترکی در ایران انجام دهند.

ثبت نظر