• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/8/25
  • تعداد بازدیدکنندگان : 504
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
معاون اجرایی رئیس جمهور:

معاون اجرایی رئیس جمهور جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور را یک انتخاب ندانست و گفت: این مهم یک اجبار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز محمد شریعتمداری در نشست هم اندیشی البرزی های مقیم خارج از کشور و سرمایه گذاران داخلی و خارجی که در اتاق بازرگانی استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: خوشحالم در کشوری زندگی می کنیم که سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی علیرغم وجود مشکلات، به آینده امیدوار بوده  و مطمئن هستند که دولت از آنها حمایت می کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا سیاست های کلی نظام محقق شود، افزود: خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه یک واقعیت شفاف برای تحقق رفاه حال مردم، تکیه بر اقتصاد مقاومتی دارد.

شریعتمداری در ادامه با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید برای تحقق سیاست های  اقتصاد مقاومتی به میدان بیایند، ادامه داد: به واقع اقتصاد مقاومتی در میان فعالان اقتصادی به گفتمان ملی تبدیل شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه تجارت امری مقدس است، گفت: برای تجارت تعریف خاصی قائل هستم و معتقدم که در حوزه واردات باید مواد اولیه ای که در داخل کشور تولید نمی شود را وارد کنیم.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید مانند دیگر دولت ها وظیفه اصلی خود را تحقق سیاست های کلی نظام می داند، گفت: دولت یازدهم تلاش می کند تا شرایط مطلوبی در حوزه روابط خارجی ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه ما در شرایط تحریم ها نیز به حیات خود ادامه دادیم، تصریح کرد: خوشبختانه در زمانی که تحریم ها بر علیه ایران اعمال شد صاحبان اندیشه در کشور روش هایی را ابداع کردند که تولید داخلی به فعالیت خود ادامه داد.

شریعتمداری اضافه کرد: در رقابت بی امان اقتصادی که در دنیا حاکم است، ایران توانسته با سرعت بیشتری در راستای توسعه گام بردارد.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه کشور نیازمند آرامش در فضای سیاست خارجی است، گفت: ما باید بتوانیم تکنولوژی را از خارج کشور وارد کنیم و در موازات با این کار، صادرات را توسعه دهیم.

معاون اجرایی رئیس جمهور افزود: دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن به ایجاد امید و نشاط در جامعه تاکید داشت آرامش حال حاضر کشور مدیون تدبیر دولت در حوزه سیاست خارجی و داخلی است.

وی با اشاره به اینکه دولت توانست تورم که عامل مخرب اقتصاد کشور است را به نقطه مطلوبی برساند، خاطرنشان کرد: در سایه برقراری ارتباط خارجی و لغو تحریم ها دسترسی ما به بازارهای خارجی فراهم شده است.

شریعتمداری ایجاد اعتماد میان شرکای خارجی در امر سرمایه گذاری را مهم برشمرد و افزود: اگر کشور در حوزه سیاست خارجی قدم های بلندی بر می دارد باید اقتصاد را ایزوله کند و امکاناتی پیش بینی کند که فعالان اقتصادی متضر نشوند؛ این حقی قابل مطالبه است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید اطمینان در بازار داخلی ایجاد شود، گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی باید بدانند کشور به صورت معقولی اداره می شود و شرایط حاکم بر کشور منجر به ایجاد آرامش در بازارها می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به سفر هیئت دولت به استان البرز که فردا انجام می شود اشاره کرد و افزود: اولین معضلی که مردم استان البرز در نظرسنجی ها اعلام کرده اند اشتغال و رفع معضل بیکاری است.

شریعتمداری با اشاره به تهیه گزارشات مقامات محلی استان البرز برای ارائه به هیئت دولت، گفت: باید برای قشر نخبه و تحصیلکرده با توجه به منابع محدود در کشور بازار کار ایجاد شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور همچنین با اشاره به برکات سفرهای استانی هیئت دولت گفت: طی ۳۰ سفر هیئت دولت به استان های مختلفصد هزار و ۵۳۱ تصمیم در حوزه اقتصادی گرفته شده است.

وی تاکید کرد: ۲۴ هزار میلیارد تومان برای ۱۰۰ هزار و ۵۳۱ تصمیم در نظر گرفته شده است و ۶۸ درصد وعده های دولت در سفرهای استانی محقق شده است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ۲۴ هزار میلیارد تومان معادل بودجه یک سال کشور است و تقاضا در استان ها ۱۰ برابر این رقم است، گفت: در استان البرز به صورت مستقیم ۵۰۰ میلیارد تومان و به صورت غیرمستقیم ۸۰ هزار میلیارد تومان مطالبه وجوددارد که قطعا دولت نمی تواند از بودجه کل کشور در این رابطه استفاده کند بنابراین نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم.

معاون اجرایی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی باشیم این مهم را یک انتخاب ندانست و گفت: جذب سرمایه گذار خارجی در کشور یک اجبار است.

وی با تاکید بر اینکه ما بدون یک دلار خارجی می توانیم سال ها به حیات خود ادامه دهیم، گفت: اگر می خواهیم با دنیای امروز رقابت کنیم باید سرمایه گذار خارجی را یک اجبار بدانیم.

شریعتمداری تصریح کرد: دولت ها بر اساس قاعده دمکراسی در حال تبدیل هستند و سیاست های دولت ها مدام در حال تغییر است بنابراین باید موانع بر سر راه تجارت شناسایی و رفع شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی دولت ها برای صادرات عوارض وضع کرده اند، گفت: این یعنی سیاست های دولت ها در حال تغییر است و باید شرایط سیاسی و اقتصادی کشور به گونه ای پیش برود که توسعه دست یافتنی تر باشد.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه توانای و ظرفیت های بیشماری در حوزه داخلی و  خارجی وجود دارد، افزود: ارائه دولت بر این است که توانایی و ظرفیت های سرمایه گذاران شکوفا شود.

شریعتداری با اشاره به فعالیت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها، خطاب به استاندار البرز گفت: مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان در این کارگروه مطرح و رفع شود و در صورت نیاز مشکلات به کارگروه تسهیل مرکزی ارسال شود.

وی در پایان از سرمایه گذاران داخلی و خارجی حاضر در نشست خواست مشکلات  و موانع بر سر راه خود را به صورت مکتوب به نهاد ریاست جمهوری ارائه کنند.

ثبت نظر