• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/8/29
  • تعداد بازدیدکنندگان : 1467
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رئیس کمیسون  کشاورزی اتاق بازرگانی البرز گفت: در صورت رفع موانع و مشکلات در مسیر صادرات از طریق فرودگاه باربری پیام و بهره گیری از ظرفیت های این فرودگاه، صادرات محصولات کشاورزی این استان را به نحو قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز کاظم میرجلیلی در ششمین  نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی استان البرز افزود: استان البرز از لحاظ صادرات محصولات کشاورزی همواره پیشگام بوده و روزانه به طور متوسط دو هزار تن میوه، سبزی و تره بار از این استان به کشورهای منطقه صادر می شود.

وی اضافه کرد: درشرایطی که استان البرز تنها استان کشور است که از فرودگاه هواپیمایی باربری cargo))برخوردار می باشد، اما متاسفانه مشکلات ساختاری این فرودگاه باعث شده صادرکنندگان محصولات کشاورزی را برای صادرات به کشورهای مقصد، از راه زمینی به بندر عباس انتقال دهند.

وی ادامه داد: محصولات کشاورزی فاسد شدنی با کانتینرهای یخچال دار برای صادرات به خارج از کشور به بندر عباس منتقل می شود اما با این حال میزان ضایعات ما در این زمینه گهگاه از مرز 30 درصد نیز فراتر می رود.

وی گفت: اگر با همت مسوولان ذیربط مشکلات ساختاری فرودگاه باربری پیام بر طرف شود، با جرات می توان گفت که این استان به عنوان یک قطب مهم صادرات محصولات کشاورزی تبدیل خواهد شد.

در ادامه این نشست رئیس سازمان نظام مهندسی منابع طبیعی و کشاورزی استان البرز در اظهاراتی اختصاص بخش قابل توجهی از حقابه کشاورزی استان را از سد کرج برای تامین آب شرب تهران  را مورد گلایه قرار داد.

نصرالله شمس آذراظهار کرد: این مشکل بخش وسیعی از کشاورزی استان به ویژه در منطقه ماهدشت را با مشکل محدودیت های جدی ناشی از کمبود آب روبرو کرده است.

وی پیشنهاد کرد: برای رفع معضل کمبود آب، سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز ایجاد و توسعه ایستگاه پمپاژ خط انتقال پساب تصفیه شده را تامین کند تا پساب تصفیه شده بخش تولید جایگزین حقابه کشاورزان از سد کرج شود.

وی همچنین به قطع حقابه قانونی شهرک گلخانه ای هشتگرد اشاره کرد و گفت: این شهرک که یک الگوی موفق و کارآمد درتوسعه کشت گلخانه ای است و با تلاش یکصد مهندس کشاورزی تاسیس شده هم اکنون با مشکل کمبود آب مواجه است.

نصر الله شمس  آذر پیشنهاد کرد: وزارت نیرو ترتیبی اتخاذ نماید تا از طریق خط لوله طالقان به میزان سی لیتر در ثانیه حقابه برای شهرک گلخانه ای هشتگرد اختصاص یابد تا با مشکل کمبود آب کشاورزی این شهرک بر طرف شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان البرز شناسنامه دارکردن چاههای قدیمی در بخش کشاورزی استان را ضروری عنوان کرد و گفت: در صورتی که وزارت نیرو و آب منطقه ای برای چاههای مجاز کنتور هوشمند نصب نمایند، تشخیص چاههای غیر مجاز منطقه به سهولت امکان پذیر خواهد بود.

ثبت نظر