• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/9/23
  • تعداد بازدیدکنندگان : 516
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: با گسترش همکاری های تجاری و بازرگانی ایران و عمان این کشور پل ارتباطی مهم برای صادرات محصولات ایران به آفریقا مطرح خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در دیدار با رئیس اتاق مشترک ایران و عمان  افزود: امروز تولید کنندگان البرز در تولید بسیاری از کالاها دررتبه‌های اول تا سوم کشور قرار داشته و بخش زیادی از نیاز کشور را برطرف و با فراهم بودن بستر صادرات موفقی خواهند داشت.

وی اظهار کرد: به عنوان مثال بیش از 90 درصد ماکارونی  و قارچ کشور در استان البرز تولید می شود.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش با اشاره به ظرفیت های بالای صادرات  میوه  وصیفی جات البرز اظهار کرد: به طور میانگین روزانه بین 25 تا 30 کانتینر  سبزی و صیفیجات به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز بیان کرد: این استان با بیش از سه هزارو 500 واحد صنعتی به عنوان یکی از قطب های صنعتی مهم کشور شناخته می شود که در بخش های مختلف صنعتی از جمله دارویی، بهداشتی، غذایی، قطعات خودرو، لوازم خانگی و کشاورزی دارای ظرفیت های بی بدیل است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز تاکید کرد: ما آمادگی داریم در قالب مشارکت و همکاری در تولید با کشور های مختلف در بازارهای منطقه با برند محصولات آنها حضور فعال داشته باشیم.

بنا مولایی با اشاره به گام های موثر استان در توسعه صادرات البرز گفت: با آغاز فعالیت شرکت توسعه صادرات استان البرز موانع موجود در راه صادرات تخصصی در زمینه های مختلف بر طرف خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: شناخت بازار ، ذائقه و سلیقه کشورهای مختلف برای توسعه صادرات موفق دارای اهمیت است.

وی با اشاره به استقبال و ظرفیت بالای کشور عمان در پکینگ کردن محصولات ایرانی گفت: صادرات محصولات به صورت فله ای به این کشور برای استفاده از توانمندی های تجاری، مالی و توسعه صادرات کشور در عمان  نیازمند فرهنگ سازی است.

وی همچین با اشاره به ضرورت  برگزاری همایش تجاری بین ایران و عمان گفت: شرایط جدید به ویژه پس از توافق برجام، موجب حضور هیات های فراوان خارجی در این استان شده و باید تجار تلاش کنند تا از امکانات دو طرف برای ارتقای سطح همکاریها بهره مند شوند.

مشکل انتقال پول میان عمان و ایران در مبادلات تجاری بر طرف می شود

همچنین در ادامه این نشست رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان از رایزنی پیرامون رفع مشکل انتقال پول از طریق سیستم بانکی میان دو کشور در مبادلات تجاری و بازرگانی خبر داد.

"محسن ضرابی "گفت: تا رفع کامل این مشکل مقرر گردیده فعلاً از صرافی ها در مسیر انتقال پول بین دو کشور فعالیت داشته باشند.

وی اظهار کرد: ضوابط و مقررات بازرگانی حاکم در عمان به نحوه ای است که فعالان اقتصادی کشور عمان می توانند  با عضویت در اتاق مشترک ایران و عمان بدون دغدغه خاطر و شرایط آسان فعالیت اقتصادی کنند.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: بسیاری از محصولات ارزشمند ایران از جمله پسته و زعفران اکنون به صورت فله ای با هزینه بالا به اسپانیا صادر می شود که این محصولات را می توانیم با هزینه پایین به کشور های عمان صادر تا پس از بسته بندی در این کشور همسایه راهی بازارهای صادراتی شود.

ضرابی به ضوابط سرمایه گذاری در عمان اشاره کرد و گفت: طبق مقررات حاکم بر کشور عمان تجاری که با ثبت شرکت اقدام به فعالیت های تولیدی ، خدماتی و یا هر گونه سرمایه گذاری داشته باشند می توانند از مزایای 70 درصد مالکیت شرکت مورد نظر برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: ضمناً فعالان اقتصادی که  قصد ثبت و ایجاد شرکت در مناطق آزاد عمان را داشته باشند می توانند حتی با تجار عمانی مشارکت نکنند و از مزایای  100 درصد مالکیت شرکت  برخوردار شوند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عمان، سه منطقه آزاد تجاری کشور عمان را بستر مناسب برای توسعه صادرات با شرایط بسیار سهل عنوان کرد.

وی افزود: تجار ایرانی می توانند از طریق این بنادر محصولات ایران را  به بازار جهانی به ویژه آفریقا، هند و برزیل صادر کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به این مهم که کشور عمان با سه کشور امریکا، استرالیا و سنگاپور توافق نامه مشترک تجاری دارد لذا صادرات  هر محصولی از طریق منطقه آزاد با تعرفه مالیاتی صفر در صد امکان پذیر است .

وی همچنین به ضرورت تشکیل همایش تجاری بین ایران و و عمان اشاره کرد و از اعزام هیات تجاری از کشور عمان به استان البرز در آینده نزدیک خبر داد.

ضرابی خاطرنشان کرد: در این همایش ضمن تشکیل میزهای تجاری دو کشور با توانمندی ها  و ظرفیت های یکدیگر آشنا می شوند.

وی تاکید کرد: انعقاد تفاهم نامه بین اتاق های بازرگانی البرز و عمان ، مدیران عامل مناطق آزاد موجود در عمان برای توسعه روابط اقتصادی  تاثیر گذار خواهد بود.

ثبت نظر