• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/10/7
  • تعداد بازدیدکنندگان : 457
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رئیس اتاق بازرگانی البرز افزایش سطح دلار را بسیار نگران کننده دانست و گفت: با توجه به اینکه برای سال 96 نرخ دلار 33 هزار ریال پیش بینی شده لذا کنترل و نظارت دقیق دولت نسبت به این مهم ضروری است، چرا که کم توجهی در این زمینه مشکل عدم ثبات اقتصادی را در پی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در سی و نهمین نشست شورای گفت وگو ی دولت و بخش خصوصی استان البرز تداوم افزایش نرخ دلار را زنگ خطری برای بخش خصوصی عنوان کرد  و افزود: بروز این مشکل تعطیلی کارخانه ها، کاهش توانمندی منابع انسانی و پایین آمدن ارزش پول ملی را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار کرد: برخی ادعا می کنند افزایش قیمت دلار مانع از ورود قاچاق کالا می شود که این تصور غلط است و باید مزایا و زیان های افزایش نرخ دلار  به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که دولت در سالهای گذشته با یک سری برنامه ریزی سیاست کاهش نرخ دلار  و تک نرخی شدن ارز را در دستور کار قرار داده است اکنون نیز باید برای  کنترل نرخ دلار چاره اندیشی شود تا شاهد افزایش تورم و  تداوم رکود در ماه های پیش رو نباشیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز ادعای برخی را که معتقدند افزایش نرخ دلار باعث توسعه صادرات خواهد شد را ادعای غلط عنوان کرد وگفت: هر چه نرخ دلار بالاتر رود کارخانه ها مجبور خواهد شد مواداولیه را گرانتر بخرند که این مسئله  با سیاست خروج از رکود همخوانی ندارد.

وی تاکید  کرد: افزایش بهره وری  و کنترل نرخ دلار تا مرز تک نرخی شدن ارز برای خروج از رکود و توسعه بازارضروری است.

ضرورت اصلاح قوانین و مقرارات کسب و کار

بنا مولایی اهم مشکلات در بخش تولید را ناشی از قوانین مخل کسب و کار عنوان کرد وگفت: تعامل بین مجلس  و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اتاق بازرگانی ایران می تواند در رفع این مشکلات که بخش صنعت را مورد تهدید قرار داده موثر باشد.

 رئیس اتاق بازرگانی البرز برخی از بخش نامه ها و دستور العمل ها را مخل بهبود وضعیت کسب و کار دانست و گفت: رفع این گونه مشکلات با حسن نیت مسئولان استانی  و طرح آن در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان  کمک به رفع  آن خواهد شد.

تجلیل از صادرکنندگان بر تر استانی

این مسئول در بخش دیگر از اظهاراتش با ذکر اینکه در ماه جاری  برای تجلیل از صادرکنندگان برتر استان برنامه ریزی شده است ادامه داد: سازمان توسعه تجارت کشور آیین نامه ای پیشنهاد کرده که با تصویب آن امتیازها و راهکارهای مناسب برای انتخاب صادر کننده نمونه  در سال های آتی  ارائه خواهد شد.

تصمیم گیری صحیح در توسعه صادرات البرز

بنا مولایی  عدم دسترسی به آمار و ارقام در جهت توسعه صادرات را از جمله مشکلات در مسیر صادرات عنوان کرد و گفت: هم اکنون تعامل مناسب بین اتاق بازرگانی البرز و گمرک استان برای رفع این مشکل ایجاد شده تا بتوانیم در راستای سیاست های  اقتصاد مقاومتی حرکت های موثری داشته باشیم.

بنا مولایی خطاب به دستگاههای اجرایی ذیربط و دست اندرکاران صادرات توصیه کرد: موانع و مشکلات موجود در این زمینه را به اتاق بازرگانی استان منعکس تا برای رفع این مشکلات مراتب را در نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح و مورد بررسی ارائه دهد.

وی افزود: تلاش اتاق بازرگانی البرز همواره بر آن است تا ضمن دسترسی به آمار و اطلاعات لازم در بحث صادرات در این زمینه راهکارهای مناسبی را به کار گیرد .

وی پیشنهاد کرد: انجمن های صنفی و صنعتی  در تخصص های مختلف با حضور فعال در نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی در پی رفع مشکل و موانع موجود در بخش صنعت راهکارهای مناسبی را به مسئولان ارائه دهند.

ضرورت ایجاد یک بانک اطلاعات با هدف شناسایی واحدهای فعال و نیمه فعال

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه اظهاراش سیاست دولت در پیاده سازی" دولت الکترونیک" را حرکت در خور توجهی دانست و گفت: با آنکه زیر ساخت های "دولت الکترونیک" عملیاتی شده است اما بخش خصوصی از بهره گیری آن محروم است.

وی پیشنهاد کرد: ترتیبی اتخاذ شود تا بخش خصوصی با سهولت بتواند از طریق لینک های ارتباطی و اجرای دولت الکترونیک از آمار و ارقام اقتصادی سازمان های مختلف برخوردار  شوند.

وی تاکید کرد: سازمان های و دستگاههای اجرای با دسترسی به آمار و اطلاعات یکدیگر می توانند برنامه ریزی مناسبی در توسعه و رونق اقتصادی استان داشته باشند.

برنامه ریزی در اجرای نمایشگاه بین المللی در البرز

وی افزود: کارهای مقدماتی در این زمینه از جمله ثبت شرکت و اعضا هیات مدیره انجام پذیرفته و پیش بینی می شود در سال آتی در صورت روشن شدن  تکلیف انتقال 47 هکتار زمین تعیین شده از طرف منابع طبیعی یا سازمان مسکن و شهر سازی به شرکت مزبور شاهد برپایی  فاز اول این نمایشگاه در سال 96 باشیم.

وی اظهار کرد: با تخصیص فاز اول این بودجه تکلیفی  توسط سازمان برنامه بودجه  به هیات مدیره این شرکت  که در سفر ریاست جمهوری تصویب شده مقدمات این طرح اماده و سال 96 اجرایی خواهد شد.

بنا مولایی تاکید کرد: در آینده نزدیک با تاسیس و آغاز فعالیت شرکت توسعه صادرات استان البرز موانع موجود در راه صادرات تخصصی در زمینه های مختلف بر طرف خواهد شد.

ثبت نظر