• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1395/10/15
  • تعداد بازدیدکنندگان : 485
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رئیس اتاق بازرگانی البرز نبود مدیریت صحیح در افزایش بهره وری، فردگرایی و بی توجهی به اعمال مدیریت گروهی در مسیر استفاده از ظرفیت های خالی کارخانجات را از مشکلات حاکم  بخش صنعت کشور نام برد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،" رحیم بنا مولایی" در سمینار آموزشی آشنایی با فرصتهای اقتصادی امریکای شمالی" افزود: در شرایطی که فضای برجام بستر را برای توسعه اقتصادی فراهم کرده است متاسفانه کمبود نقدینگی ناشی از عدم مدیریت صحیح در بخش تولید به مرزی رسیده که مدیران واحدهای تولیدی  مجبورند برای پرداخت حقوق کارگران به دریافت پول نزولی (بین سه تا پنج درصد) روی آورند.

وی با اشاره به این نکته که دولتی موفق است که کار را به مردم بسپارد گفت: کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور به مردم تنها راه نجات اقتصاد از وضعیت کنونی است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز گفت: تا زمانی که در تصمصم گیری ها نظرات کارشناسان بخش تولید دخالت داده نشود نباید انتظار داشت اقتصاد کشور به رشد در حد انتظار برسد.

بنا مولایی ادامه داد: تولید محصولات مرغوب با تکیه بر کار گروهی و فعالیت های خوشه ای، مسیر مناسبی برای توسعه صادرات و افزایش ارزش پول ملی است.

نقش مهم شرکت های دانش بنیان در افزایش بهره وری

وی، فعالیت شرکت های دانش بنیان از جهت ابداعات و اختراعات را بسیار مطلوب، اما عملکردی جزیره ای عنوان کرد و گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور ایجاب می کند این شرکت ها از حالت جزیره ای خارج و در مسیر تامین نیاز های صنعت و توسعه صادرات حرکت کنند.

رئیس اتاق بازرگانی البرز در بخش دیگر از اظهاراتش کشور چین را بهترین بازار برای محصولات ایران دانست و افزود: ما می توانیم با برنامه ریزی اصولی بسیاری از محصولات تولیدی کشور به ویژه در بخش صنایع غذایی، دارویی، پوشاک و نساجی را به چین صادر کنیم.

بنا مولایی یکی از مشکلات کنونی بخش صنعت را تکیه بر مدیریت فردی به جای مدیریت خوشه ای عنوان کرد.

ضرورت داشتن مهارت دانش آموختگان در توسعه صنعت کشور

رئیس اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه آموزش باید زیربنای صنعت قرار بگیرد، از آمار بالای فارغ التحصیلان بدون مهارت انتقاد کرد و گفت: متاسفانه مهارت در کشور در اولویت برنامه های آموزشی قرار ندارد و تنها به مدرک گرایی اهمیت داده شده است.

استقبال از سرمایه گذاران خارجی در مسیر ارتقا صنعت

بنا مولایی در بخش دیگر از اظهاراتش بیان کرد: نباید سرمایه گذاران خارجی برای تولید محصولات مختلف در کشورمان صرفاً دیدگاه های خود را به ما تحمیل کنند بلکه این مهم بر اساس نیازهای صنعت ما باید انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی استان از مشارکت و سرمایه گذاری داخلی و خارجی در مسیر ارتقا دانش فنی، نوسازی ماشین آلات و اتصال به بازارهای جهانی با برندهای سرمایه گذاران و در نهایت با برندهای ملی استقبال می کند.

وی تاکید کرد: فرهنگ فعالیت های گروهی باید جایگاه خود را در جامعه پیدا کند که این مهم با اجرای برنامه های آموزشی مناسب امکان پذیر است.

ضرورت فرهنگ سازی کار گروهی و تشکلی

وی اظهار کرد: هم اکنون بسیاری از کارخانه ها دارای ظرفیت های خالی هستند که با مشارکت صاحبان صنایع در پوشش تشکل ها ظرفیت تولیدی این واحدها را  با برندهای معتبر و ملی تکمیل و فضای کسب و کار را رونق داد.

بنامولایی، توسعه تفکر تشکل گرایی، تقویت تشکل های موجود، تهیه پیشنهاد برای مراجع تصمیم گیری به منظور تقویت و بهبود فعالیت تشکل ها را از جمله برنامه ها و اهداف اتاق بازرگانی البرز برشمرد.

 رکود اقتصاد کشور به دلیل صدور موافقت نامه اصولی بدون برنامه ریزی

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز اظهار کرد: صدور موافقت نامه های اصولی مازاد بر مصرف سرانه کشور را  غیر اصولی، مخل کسب و کار و عملا باعث از بین بردن سرمایه های ملی است.

بنا مولایی ،موانع و دست اندازهای فراوانی از جمله تحمیل انواع عوارض و مالیات به بخش تولید و ضوابط و مقررات حاکم بر مناطق آزاد تجاری از دیگر مشکلات که در مسیر رونق اقتصادی خود نمایی می کند.

جایگزینی نگاه کارمزدی به وقت مزدی

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه با ذکر این نکته که مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی' نامگذاری کرده اند افزود: در این مسیر ضروری است برای ارتقا بهره وری نیروی کار ' نگاه کار مزدی' جایگزین نگاه ' وقت مزدی' شود.

ضرورت تشکیل نشست های 1+5 در البرز

بنا مولایی اظهار کرد: جمهوری اسلامی در نشست با 1+5 موفق شد برجام را به فرجام برساند و هم اکنون زمان آن است که با تشکیل کارگروهی مشخص با عنوان 1+5 داخلی موانع را در مسیر اقتصاد مقاومتی در برداریم.

وی پیشنهاد کرد: نماینده ولی فقیه، استاندار،نمایندگان مجلس، رئیس دادگستری و نیروهای انتظامی و امنیتی به علاوه بخش خصوصی ( اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون )، شش محوری هستند که می توانند به عنوان 1+5 داخلی به صورت یکسویه و همدلانه فعالیت خود را برای رفع مشکلات اقتصادی استان آغاز کنند.

بنامولایی افزود: تا زمانی که یک زبان مشترک برای رفع مشکلات تجاری، بازرگانی و صنعتی کشور حاکم نشود، نمی توان انتظار داشت اقتصاد مقاومتی به اقدام و عمل برسد.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی البرز برای تشکیل کارگروه عارضه یابی (1+5) آمادگی کامل دارد گفت: در نشست های این کارگروه باید به صورت جدی و عملی تمامی مشکلات و موانع موجود در مسیر اقتصاد مقاومتی مورد عارضه یابی و بررسی همه جانبه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در کارگروه مذکور بایستی رفع موانع موجود در مسیر عرضه و تقاضا، مسائل علمی، پژوهشی و مهارتهای فنی و حرفه ای و بهبود فضای کسب و کار عارضه یابی شود.

بنا مولایی تاکید کرد: با تشکیل مستمر این کارگروه که از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی در مسیر تولید و صادرات است به نحوه احسن تحقق می یابد.

                                    

 

 

ثبت نظر