• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/2/17
  • تعداد بازدیدکنندگان : 357
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز ارتباط نزدیک و تحکیم روابط صنعت و دانشگاه را در گرو استفاده از ساز و کارهای مناسب و قابل اجراء دانست .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در پنجمین همایش تعامل صنعت و دانشگاه در که در خرم آباد برگزار شد گفت: عدم موفقیت در حد انتظار درمسیر تعامل صنعت و دانشگاه طی چند دهه اخیر از این مشکل سرچشمه می گیرد که تاکنون باور نکرده ایم ، بدون وابستگی به خارج هم می توانیم نوآوری و پیشرفت در صنعت را تجربه کنیم .

وی افزود: همواره دیدگاه و تصور ما بر این بوده که برای پیشرفت در صنعت باید صرفاً به واردات تکنولوژی تکیه کنیم

وی تصریح کرد تا زمانی که این تصور غلط را از ذهن ها خارج نکنیم ، نباید شاهد تحول در اقتصادمان باشیم .

رییس پارلمان بخش خصوصی اظهارداشت : باید دانشگاه ما به نحوی دستخوش تحول شود که آموزش عالی زیربنای رشد و توسعه  صنعت قرار گیرد.

 وی ادامه داد: در این صورت است که می توانیم با تکیه بر توانمندی های اساتید ، پژوهشگران و دانشجویان با استعداد و نخبه  و با بهره گیری از تجربیات ارزنده صنعتگران به تدریج وابستگی به خارج را کاهش دهیم و در راه شکوفا یی بخش تولید و صادرات گام های اساسی برداریم .

بنامولایی با اشاره به آمارهای مستندگفت:  ایران  از لحاظ جمعیت  فارغ التحصیل رشته های مهندسی پس از روسیه، امریکا، چین و هند در رتبه پنجم جهان قرار دارد.

 وی افزود: بنابراین ما ازنظر تربیت نیروی  متخصص و کارآمد مشکل نداریم ، لاکن  مشکل اصلی صنعت کشور مانبود روش ها و طرح ها ی عملیاتی در بخش های صنعت،  کشاورزی، معدن و بازرگانی است

رییس اتاق بازرگانی البرز از موازی کاری ها و وجود مراکز متعدد تصمیم گیری  آنهم بدون کمترین توجه به نیاز سنجی در عرضه و تقاضا را چالش مهم بخش صنعت عنوان کرد

رحیم بنامولایی گفت: حاکمیت نگاه جزیره ای بر بخش تولید ، عدم شفافیت روابط پولی و مالی و وجود فرهنگ ربا در مبادلات مالی  از جمله معضلاتی است که بخش صنعت را تحت فشار قرا داده است.

وی تاکید کرد: لازم است دانشجویان به گونه ای در دانشگاه ها آموزش ببینند که پس از فارغ التحصیل شدن صاحب فکر و نظر باشند تا بتوانند گام های موثری در بهبود شرایط اقتصادی کشور بردارند.

رئیس اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه آموزش باید زیربنای صنعت قرار بگیرد، از آمار بالای فارغ التحصیلان بدون مهارت انتقاد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر هشت مهندس، یک تکنسین در کشور تربیت کرده ایم، در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا به ازای هر یک مهندس، هشت تکنسین تربیت می شوند.
رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز افزود: استفاده از فضاهای خالی و امکانات دانشگاه ها برای افزایش مهارت ها، متناسب با نیاز و الگوهای بومی امری ضروری است.
بنامولایی تاکید کرد: طرح کاروزی دانشجویان در کارخانه ها، تشکیل کمیته های عارضه یابی علل بیکاری در وی گفت:دانشگاه ها و حمایت از صنایع از راهکارهای عملی برای بهبود تعامل بین صنعت، دانشگاه و افزایش شغل در کشور خواهد شد است.

ثبت نظر