• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/2/17
  • تعداد بازدیدکنندگان : 378
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرزمی گوید: تداوم مبارزه قاطع و مستمربا قاچاق واردات کالا ، صاحبان سرمایه درداخل و خارج از کشور  را به سمت سرمایه گذاری در بخش تولید و صادرات هدایت خواهد کرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در میزگرد " اهمیت مبارزه با قاچاق کالا در تحقق اقتصاد مقاومتی"که مدیران کل تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی استان البرز نیز حضور داشتند با اشاره به حرکت های شایان توجه دولتمردان در مبارزه با عوامل قاچاق کالا اظهار امید واری کرد با پیروی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که همواره کارگزاران  نظام را به قاطعیت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرا خوانده اند، دولت آینده نیز در این زمینه تلاشی در حد انتظار مقام معظم رهبری و جامعه داشته باشند.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص حرام شرعی و قانونی واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل کشور تولید می شود اضافه میکند: بیانات ایشان مسیر را برای قاطعیت همه مسوولان  در جهت جلوگیری از واردات بی رویه همواره کرده است.  

بنا مولایی ادامه میدهد: یکی از دلایل مهمی که به بخش تولید ضربات مهلکی وارد کرده  واردات بی رویه و نیز خودنمایی انواع محصولات  وارداتی قاچاق در بازار مصرف کشور است .

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز می گوید: رکود حاکم در بخش تولید و تعطیل و نیمه فعال شدن بسیاری از کارخانجات که امروز به عنوان یک چالش اقتصاد جامعه را تهدید کرده حاصل بی توجهی دولتمردان در سال های متمادی نسبت به اثرات مخرب واردات بی رویه از کانال های رسمی و قاچاق  است

وی می افزاید: در اجرای فرمان  رهبر معظم انقلاب سران و مجریان قوای سه گانه با هماهنگی و همکاری رفع  موانع تولید و اشتغال را  در دستور کار قرار داده اند ، 

وی اضافه میکند: لذا پیش بینی می شود در یک برنامه میان مدت تا پایان سال 97 رونق نسبی جایگزین رکود حاکم در بخش تولید شود.  

بنامولایی بر این باور است که همزمان با جلوگیری از واردات بی رویه و مبارزه با قاچاق کالا تدریجا صاحبان سرمایه در داخل و خارج از کشور برای مشارکت و سرمایه گذاری دربخش تولیدکشور پیشقدم شوند

این کارشناس تولید و صادرات می گوید: اگر امروز بسیاری از شرکت های مهم خارجی تمایل چندانی به مشارکت دربخش تولید ما ندارند به خاطر این است که محصولاتشان به صورت قاچاق و یا واردات بی رویه وارد بازار مصرف کشورمان می شود

وی می افزاید: شرکت های خارجی هنگامی که مشاهده کنند دیگر کالاهایشان  وارد بازار ایران نمی شود و این بازار مهم را از دست میدهند ، آنگاه از مشارکت و سرمایه گذاری در کشورمان استقبال خواهند کرد.

فرهنگ مصرف کالای ایرانی

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده ای که بخش تولید کشور با آن مواجه است فرهنگ غلط مصرف کالاهای خارجی است گفت: این مشکل در شرایطی خودنمایی می کند که محصولات مرغوب و مطابق با استاندارد های قابل قبول به وفور در داخل کشور تولید می شود.
وی تاکید کرد: بنا بر این رسانه ها به ویژه رسانه ملی می تواند در فرهنگ مصرف محصولات داخلی نقش موثری داشته باشند.
بنا مولایی تاکید کرد: باید در زمینه الگوی 'صحیح مصرف' که فقدان آن می تواند اقتصاد یک کشور را فلج کند برنامه ریزی کنیم، چرا که تداوم وابستگی به واردات کالای خارجی و قاچاق کالا، مشکل حاد عدم توان عرضه در تولید داخلی را در پی خواهد داشت.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز اظهار کرد: موافقت نامه اصولی و پروانه تولید برای انواع محصولات بدون توجه به عرضه و تقاضا و بدون کمترین توجه به سرانه مصرف کشور صادر می شود که این امر مهم نیازمند برنامه ریری صحیح است.

وی ادامه داد:در شرایطی که تولید محصولی به فراوانی در بازار وجود دارد و انبارها مملو از آن محصول است، صدور موافقت نامه اصولی برای تولید آن محصول به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند.

اقتصاد آزاد و رقابت سالم

بنا مولایی همچنین پیروی از اقتصاد آزاد را حرکتی در جهت ایجاد رقابت سالم عنوان کرد و گفت: باید قیمت ها بر اساس درجه بندی کالا و با توجه به نیاز و درخواست مشتری توسط صاحبان صنایع تعیین شود و دولت ضمن فاصله گرفتن از قیمت گذاری ها مسئولیت خطیر نظارت بر عرضه و تقاضا را برعهده گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی البرز تاکید کرد: دولت بایستی بر اساس سرانه مصرف داخلی سرمایه گذاران را برای تولید محصولی هدایت نماید و برای صنایع اشباع در مناطق آزاد صرفاً جهت فعالیت های صادراتی انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی البرز با تاکید بر حمایت قضایی از واحدهای تولیدی، افزود: در این نشست پیشنهاد شد برای حمایت قضایی از واحدهای تولیدی با حضور دادستان البرز در اتاق بازرگانی شعبه ای برای فعالان اقتصادی تشکیل شود.

ضرورت اجرایی شدن دولت الکترونیک
بنا مولایی در ادامه اظهاراتش با اشاره به بروکراسی پیچیده حاکم در نظام اداری کشور ، ضرورت اجرایی شدن و فراگیری سیاست های دولت الکترونیک را مورد تاکید قرار داد.
وی گفت: عملیاتی شدن دولت الکترونیک دسترسی بخش تولید به نیازهای اطلاعاتی را بر طرف می کند و ضمن صرفه جویی وکاهش هزینه ها توسعه گسترش ایجاد پنجره واحد در سازمانها را در برخواهد داشت.

ساماندهی و یکپارچه سازی تشکل ها

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه به ماده 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب کار اشاره و تصریح کرد: این ماده، وظیفه ساماندهی و یکپارچه سازی تشکل ها را بر دوش اتاق بازرگانی گذاشته است.
وی با اشاره به نگاه حمایتی اتاق البرز از تشکل ها ادامه داد: بستر و فضا برای حضور تشکلهای بخش خصوصی در این اتاق فراهم بوده که این مهم فرصت را برای بهبود فضای اقتصادی استان فراهم خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به تشکیل شدن دبیرخانه مشترک میان اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون افزود: ساماندهی تشکلها به منظور جلوگیری از فعالیت های موازی، ادغام و شبکه سازی و انسجام تشکلها از دیگر موارد قانونی مرتبط اتاق بازرگانی است.
وی ادامه داد: بخش خصوصی باید به عنوان موتور محرکه اقتصادی به ارایه پیشنهادات موثر در اصلاح قوانین برای پویایی اقتصاد کشور بپردازد.

وی با اشاره سیاست دولت در کاهش تصدی گری دولت، افزود: با واگذاری امور به مردم است که اقتصاد مقاومتی تحقق پیداد خواهد کرد.
بنا مولایی ادامه داد: ضروری است برای کاهش هزینه ها و یکپارچه سازی و جلوگیری از موازی کاری شکل های بخش خصوصی با یکدیگر منسجم شده و گام های استوارتری برای گرفتن منافع ملی و استانی خود بردارند.

اولویت تشکیل مراکز تصمیم سازی به جای مراکز تصمیم گیری
بنا مولایی اضافه کرد: تحول در اقتصاد کشور نیازمند آن است که دولت زیر ساخت های لازم را فراهم و در پی آن بخش خصوصی وظیفه خطیر اجرای برنامه های اقتصادی را به عهده  گیرد.
رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به مراکز متعدد تصمیم گیری گفت: ما اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که به جای تصمیم گیری باید مراکز تصمیم سازی ایجاد کنیم تا ضمن رفع انبوه مشکلات بخش صنعت ، راه را برای توسعه اقتصادی فراهم نمایم.
وی ادامه داد: باید افراد دانشمند، کارشناس و صاحب نظر در بخش صنعت مشکلات را حلاجی کنند و تصمیمات لازم را برای شکوفایی صنعت کشور در بلند مدت ارایه دهند تا به مرحله اجرا در آید.

ثبت نظر