• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/2/21
  • تعداد بازدیدکنندگان : 413
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز از مصوبه اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کشور در زمینه ممنوعیت سازمان تامین اجتماعی از ادامه حسابرسی های ده ساله در کارخانه ها  خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی  البرز، رحیم بنامولایی در دهمین نشست هم اندیشی مشترک مدیران شهرک های صنعتی استان که  با حضور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  و رئیس شرکت شهرک های صنعتی استان البرز برگزار شد گفت: حسابرسی های ده ساله این سازمان یک حرکت غیر منطقی  بود که با توجه به ابلاغ مصوبه اشاره شده از تداوم انجام این کار نامعقول جلوگیری شد.

  وی افزود: در مصوبه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کشور تاکید شده است که سازمان تامین اجتماعی به هیچ وجه اجازه ندارد حسابرسی سال های گذشته را انجام دهد .

  وی گفت: بدین ترتیب سازمان تامین اجتماعی ازاین پس فقط اجازه دارد عملکرد مالی بخشی از سال گذشته و سال جدید شرکت ها را تحت حسابرسی قرار دهد.

  بنا مولایی افزود: در مصوبه اشاره شده همچنین تاکید شده است سازمان تامین اجتماعی درصورت مشاهده اسناد احتمالی حقوق و دستمزد دوگانه نیز تنها در صورت شکایت کارگران حق رسیدگی خواهد داشت .

  رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در بخش دیگر اظهاراتش از مجلس شورای اسلامی درخواست کرد برخی قوانین مخل تولید را مورد بازنگری قرار دهد تا بستر مناسب درتوسعه اقتصاد کشور ایجاد شود.

وی گفت: صدور موافقت نامه های اصولی برای تاسیس کارخانه های جدید آنهم بدون توجه به وضعیت حاکم بر عرضه و تقاضا ، آشفته بازار ناشی از عرضه فراوان انواع  محصولات وارداتی قاچاق ، وجود مراکز متعدد تصمیم سازی و دخالت های غیر اصولی در بخش تولید و صادرات از جمله عواملی است که اقتصاد جامعه را به شدت ضعیف کرده است .

وی تاکید کرد: بارها صدور موافقت نامه اصولی و پروانه تولید برای محصولات اشباع شده در بازار را شاهد بوده ایم که این مسئله بیانگر آن است که در این زمینه هیچ گونه نظارت و کنترل وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در شرایطی که تولید محصولی به فراوانی در بازار وجود دارد و انبارها مملو از آن محصول است، صدور موافقت نامه اصولی برای تولید آن محصول به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند.

بنا مولایی با اشاره به اختصاص سه درصد از  9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به شهرک های صنعتی گفت: شهرک های صنعتی می توانند این مبلغ را در  ساماندهی زیر ساخت های خود به کار گیرند.

تحقق شعار " تولید و اشتغال" اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار را طلب می کند

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز گفت: با گذشت بیش از  پنج سال از تصویب قانون بهبود محیط کسب و کار"متاسفانه تا کنون اجرای آن همچنان در پیچ و خم های اداری گرفتار مانده است.

وی افزود: اجرای این قانون نه تنها اقتصاد جامعه را از بستر بیماری نجات خواهد داد بلکه زمینه را برای رهایی از  رکود حاکم و حرکت مطلوب به سوی تولید و اشتغال فراهم می کند.

وی با ذکر این مهم جمهوری اسلامی ایران از لحاظ مقاله علمی و پژوهشی رتبه 16 جهان را به خود اختصاص داده ،افزود: با این حال متاسفانه در بحث کسب و کار در بین یکصد وهشتاد کشور در رده 118 قرار داریم.
بنامولایی بخش عمده مشکل در بحث کسب و کار را ناشی از ناهمگونی و عدم وجود رابطه منطقی و قابل قبول میان صنعت و کشاورزی با دانشگاه عنوان کرد.

ضرورت تشکیل مراکز تصمیم سازی
بنا مولایی اضافه کرد: تحول در اقتصاد کشور نیازمند آن است که دولت زیر ساخت های لازم را فراهم و در پی آن بخش خصوصی وظیفه خطیر اجرای برنامه های اقتصادی را به عهده  گیرد.
رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به مراکز متعدد تصمیم گیری گفت: ما اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که به جای تصمیم گیری باید مراکز تصمیم سازی ایجاد کنیم تا ضمن رفع انبوه مشکلات بخش صنعت ، راه را برای توسعه اقتصادی فراهم نمایم.
وی ادامه داد: باید افراد دانشمند، کارشناس و صاحب نظر در بخش صنعت مشکلات را حلاجی کنند و تصمیمات  لازم را برای شکوفایی صنعت کشور در بلند مدت ارایه دهند تا به مرحله اجرا در آید.

کمک به تولید و توسعه اقتصادی

وی تاکید کرد: در شرایط که صنایع با کمبود نقدینگی  مواجه هستند با برعهده گرفتن بخشی از  مالیات تکلیفی  و بیمه پرسنل  واحدهای صنعتی  به جای ( یارانه صنعت )توسط دولت  کمک شایان توجهی به بخش تولید خواهد بود.

رشد اقتصاد گشور در گروه رفع چالش های بخش تولید

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی سخنران دیگر این نشست بود که در اظهاراتش رشد اقتصاد کشور را در گرو رفع چالش های بخش تولید عنوان کرد.

علی نجفی گفت :  باید بستر برای بخش تولید به نحوی آماده شود تا فعالان اقتصادی بدون دغدغه وارد صحنه شوند و  زمینه تولید و صادرات حد اقل سی تا چهل درصد محصولات داخلی را فراهم کنند .

  وی با ذکر این نکته که در برنامه ششم توسعه برای ایجاد تحول در سه حوزه صنعت،  معدن و "آی تی" پیش بینی های لازم صورت گرفته افزود: بر اساس این برنامه بایستی چهل درصد تسهیلات بانکی در اختیار بخش صنعت قرار گیرد.

ضرورت همکاری اتاق بازرگانی و شرکت شهرک های صنعتی

  رییس شرکت  شهرک های صنعتی البرز نیز در این نشست بر ضرورت همکاری نزدیک اتاق بازرگانی استان با این شرکت در مسیر رونق اقتصادی تاکید کرد.

جهانگیر شاهمرادی گفت: به لحاظ توانایی صنعت استان بسیاری از شرکت های خارجی برای مشارکت و سرمایه گذاری در این خطه ابراز تمایل کرده اند.

وی افزود: با توجه به این مهم که استان البرز از وجود سه هزار و 500 واحد صنعتی برخوردار است ، لذا ضروری است 500 تاجر جدید برجسته و با تجربه در این استان امور صادرات و واردات را برعهده گیرند.

  وی ازبرنامه ریزی برای امضای تفاهم نامه بین شرکت شهرک های صنعتی و اتاق بازرگانی استان درزمینه بازاریابی و عرضه  محصولات تولیدی استان دربازارهای داخل و خارج از کشور خبر داد.

شاهمرادی گفت: هدف این است که  در پوشش این تفاهم نامه در فروش محصولات تولیدی استان تحول ایجاد کنیم .

  وی شرایط کنونی حاکم بر بانک ها برای ارایه تسهیلات به بخش تولید را غیر اصولی عنوان کرد وافزود : میزان سود تسهیلات بانکی برای بخش تولید مقرون به صرفه نیست .

وی اضافه کرد: پیشنهاد منطقی این است که سود تسهیلات بانکی برای بخش تولید از هفت درصد تجاوز نکند تا این بخش رونق را تجربه کند و در مقابل دولت از صنعت به رونق رسیده مالیات مناسب و منطقی دریافت نماید.

 بررسی مشکلات و موانع درصادرات محصولات شهرک اشتهارد از طریق گمرک البرز

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز  نیز در ادامه این نشست با اشاره به بازدید و نشستی از شهرک صنعتی اشتهارد توسط کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی گفت: مشکلات و موانع صادرات محصولات این شهرک از طریق گمرک البرز مورد بررسی و پیگری قرار گرفته است.

بیتا بیات تاکید کرد: اتاق بازرگانی به عنوان خانه بخش خصوصی وظیفه خود می داند که برای پیشبرد اهداف اقتصادی استان  به رفع موانع صنعت و بازرگانی بپردازد.

بیتا بیات افزود: باید با تعامل سازنده بین بخش خصوصی ، گمرک  و ارایه راهکارهای مناسب برای رفع معضلات پیش رو در توسعه صادرات استان گام های موثر برداریم.

وی اظهار کرد: با  توجه به رعایت استاندارد های  تعیین شده در گمرک استان البرز مشکل اتلاف وقت و سرگردانی در جهت صادرات و واردات کالا در این گمرک به حداقل رسیده است.

  برنامه ریزی  و توسعه صادرات و ورادات در منطقه ویژه  اقتصادی پیام

معاون منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز نیز در این نشست به امکانات موجود و برنامه ریزی های این منطقه در جهت توسعه در حد انتظار صادرات و واردات اشاره کرد.

محمد باقر علیخانی گفت: پرواز "cargo "منطقه اقتصادی پیام با هدف تسریع در واردات و صادرات از این منطقه راه اندازی شده است .

  وی افزود: زمینه های لازم برای فعالیت شرکت های دست اندرکار واردات و صادرات منطقه ویژه اقتصادی پیام فراهم شده و طبق برنامه قرار است حدود یکصد دفتر تجاری در این منطقه تاسیس شود.

  علیخانی گفت: ایجاد شهرک رسانه ای ، احداث شهرک های سرمایه گذاری خارجی ، استقرار سامانه تجارت الکترونیک و ایجاد پایانه صادراتی از جمله طرح های در دست بررسی و اجرای منطقه ویژه اقتصادی پیام البرز است .

وی همچنین ازفراهم شدن مقدمات  طرح  احداث انبار عمومی مسقف و روباز در زمینی به وسعت 85 هکتار خبر داد و افزود: قرار است سردخانه ای با گنجایش 15 هزار تن نیز دراین منطقه احداث شود که این ظرفیت در مراحل بعدی افزایش خواهد یافت .

در ادامه این نشست تعدادی از مدیران شهرک های صنعتی به ارایه دیدگاههای خود پرداختند.     

ثبت نظر