• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/2/27
  • تعداد بازدیدکنندگان : 652
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز از تولید بدون کارخانه به عنوان مشکل گشای بخش تولید، صادرات و ایجاد اشتغال پایدار نام برد.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز رحیم بنامولایی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی  که با حضور استاندار و مدیر پژوهش های حرفه ای کسب و کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوص کشور و دیگر اعضا برگزار شد، عقب ماندگی در مسیر هدایت بخش صنعت به سمت رونق اقتصادی را  دغدغه فعلی کشورعنوان کرد.

وی گفت: تجربه سال های اخیر بیانگر این واقعیت است که تنها با اعطای وام و تخصیص بودجه ، و دستورالعمل های مقطعی مشکلات موجود در صنعت و اقتصاد جامعه را  مرتفع نمی کند.

وی معتقد است، برای رهایی از این وضعیت  ضروری است با بهره گیری "تولید بدون کارخانه " از سرمایه گذاری های پیشین نهایت استفاده را برد و مانع اتلاف سرمایه شد.

وی اضافه کرد: تكنولوژي و امكانات موجود دربخش توليد عمدتا  از كشورهاي پيشرفته وارد شده است ، بنا بر این باید با خود باوری و ارتباط تنگاتنگ بخش صنعت و دانشگاه در نخستین گام  ضعف دربخش «طراحي ومهندسي» را برطرف کنیم .

رییس پارلمان بخش خصوصی البرزبا ذکر این نکته که امیدواریم در انتخابات پيش رو  بذر پاشيده شده  در دوره قبل در دور جدید ریاست جمهوری شكوفا شود گفت : ما به عنوان نماينده بخش خصوصي اعلام مي كنيم همچنان تمام قد به دنبال منافع ملي و توسعه كشور خواهيم بود.

وي افزود: بايد ميز صنعت و دانشگاه و پارك علم و فناوري ايجاد شود تا بتوانيم   در جهت توسعه اقتصادي حرکت های روبه جلو داشته باشیم .

وي گفت : بايد از ظرفيت هاي موجود كشور استفاده شود و فارغ التحصيلان به سمت توليد بدون كارخانه هدایت شوند تا مشکل حاد ظرفيت هاي خالي کارخانه ها برطرف شود.

وی، تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را مستلزم رعایت کامل اصول و مبانی کیفیت محوری بر پایه بهره گیری از علم و تکنولوژی در صنعت دانست .

بنا مولایی خاطرنشان کرد: در صورتی می توانیم در بازار بین المللی جایگاه مناسبی داشته باشیم که از توانایی های علمی و پژوهشی کشورمان در مسیر تولید محصولات مرغوب و قابل رقابت استفاده کنیم.

وی تداوم برگزاری نشست های مستمر در پوشش تشکیل اتاق فکر با همکاری نزدیک بخش خصوصی، دانشگاهیان و اساتید و پژوهشگران پارک علم و فناوری را مورد تاکید قرار داد.

رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: این نگاه که برخی صنعتگران تصور می کنند باید صفر تا صد محصول توسط خودشان و بدون بهره گیری از سایرین تولید و به بازار مصرف عرضه شود نگاه درستی نیست و باید اصلاح شود.

وي حضور مستمرهمه مسوولان و کارشناسان عضو شوراي گفت وگوی دولت  وبخش خصوصی در نشست های این شورا را مورد  تاكيد قرار داد.

وی گفت : هدف گذاری و دستیابی به  اقتصاد مقاومتي هم فكري و كارشناسي همه اعضا را مي طلبد.

اقتدار ایران اسلامی با برگزاری انتخاباتی پرشور بیشترمی شود

استاندار البرز همچنین در این نشست  با اشاره به اهمیت بالای 2 انتخابات پیش رو اظهار داشت: اقتدار بیشتر ایران اسلامی در عرصه های داخلی و بین المللی با برگزاری انتخاباتی پرشور و حماسی رقم خواهد خورد.

سیدحمیدطهائی اظهار کرد: در این انتخابات حضور آگاهانه مردم در صحنه رسالتی عظیم برای همه اقشار جامعه است.
استاندارد البرز با اشاره به اینکه برگزاری انتخاب و وظیفه اجتماعی، سیاسی و تاریخی است، بیان کرد: باید زمینه برگزاری هرچه با شکوه تر انتخابات نیز همکاری و همدلی های لازم برای حضور حماسی فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه هر برگ رای میراث همه شهدا و انقلابیون برای ارایه نظرات مردم است،گفت: مجریان و مدیران در بخش های مدیریتی به نحو احسن زمینه را برای حضور حداکثری برای این رسالت بزرگ را فراهم آورند.
وی خاطرنشان کرد: مردم سرنوشت کشور را رقم می زنند و انتخابات ها وجوه بارز برگزاری انتخاب هاست و حضور گسترده قدرت جمهوری اسلامی را در مجامع بین المللی افزایش می دهد.
طهایی با اشاره به 2 انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تصریح کرد:امید واریم شعارها تحقق یابد و در کنار وظایف،رسیدگی به امور مردم تداوم بخشد.
وی با اشاره به تخصیص 52 درصدی اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان البرز گفت: این سفر برکات ارزنده ای داشته و در جلسات یکایک مصوبات آن مورد پیگیری برای تحقق قرار می گیرد.
وی افزود: این سفر در بخش درمان، راه، آب و...ره آوردهای فراوانی داشته است که حفظ و احیاء باغ تاریخی سیب کرج و ثبت ملی آن توسط سازمان میراث فرهنگی از جمله دستاوردهای این سفر بوده است.
وی انتقال زندان ها را نیز از جمله ره آوردهای سفر رئیس جمهوری به استان البرز اعلام کرد و امیدوارم با پیگیری پروژه های سفر این مهم نیز عملیاتی و اجرایی شود.
وی با تاکید بر رفع مشکلات و موانع کاری گمرک فرودگاه پیام گفت: برای رونق منطقه اقتصادی پیام باید طرح ها و برنامه های مناسب ارائه شود.
استاندار البرز بیان داشت : باید با برنامه ریزی و تدارک نشستی در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع کسب کار استان البرز با حضور مسئولان ذیربط به بررسی مشکلات این بخش پرداخته شود.
وی با تاکید بر لزوم تعیین بازه زمانی برای پیگیری مسایل این مرکز گفت: برای رونق منطقه ویژه اقتصادی مشوق هایی نیز در نظر گرفته و پیشنهاد داده شود .
طهائی ادامه داد: تمهیدات لازم برای میزبانی از سرمایه گذاران و استقرار واحدهای تولیدی با تشکیل کمیسیون های تخصصی دارای اهمیت است.
استاندار البرز افزود: در زمینه ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار نیز شرایطی ایجاد شده است که باید تمهیدات برای پیگیری آن اندیشیده شود.

شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی البرز پیشرو در رفع موانع اقتصادی

مدیر پژوهش های حرفه ای کسب و کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز همچنین در این نشست با اشاره به برگزاری مستمر و منظم جلسات شورای گفتگو  در البرز گفت: بررسی نتایج عملکرد شورای گفتگوی البرز و حضور فعال استاندار ، جدا از عملکرد مثبت این شورا نشان دهنده تعامل سازنده بین بخش دولتی و خصوصی در جهت رفع مشکلات فعالان اقتصادی است.

"علی چاغروند"  اظهار کرد:  بسیاری از مصوبات این استان جنبه ملی و فراگیر داشته و ارتباط معنی داری بین مصوبات استان با شورای گفتگو مرکز وجود دارد .

وی افزود: با توجه به اینکه شورای گفت وگو یک نهاد تصمیم ساز است حضور مستمر استاندار در جلسات نیز از ویژگیهای بارز شورای البرز و دارای اهمیت است.

وی اضافه کرد: حضور نمایندگان دبیرخانه شورای گفتگوی مرکز در استانها را ایجاد ارتباط و تعامل با استانهای مختلف و استفاده از نظرات و پیشنهادات آنها در جهت پیشبرد اهداف شورا عنوان نمودند.

 چاغروند در ادامه به عملکرد شورای گفتگوی ملی در سال 95 اشاره  کرد و گفت: از 8 جلسه برگزار شده در سال 95 تعداد 4 جلسه آن با حضور شوراهای استانی بوده و تعداد مصوبات حدود 5/1 برابر تعداد جلسات است .

وی ادامه داد: بیشترین موضوعات در حوزه مالیات (42%) و کار و تأمین اجتماعی (25%) بوده است که از اهم مصوبات می توان به رفع مشکلات مربوط به اعمال ماده 38 قانون تأمین اجتماعی و ضرایب بیمه پیمانکاری نسبت به قراردادهای خرید و فروش ( موضوع ماده 40 قانون رفع موانع تولید ) پرداخت.

وی، یکساله شدن حسابرسی از دفاتر  اسناد مالی واحدهای تولیدی که قبلاً به صورت 10 ساله انجام می گرفت ، مکلف شدن دستگاههای اجرایی به اجرای مواد 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و  اصلاح دستورالعمل نحوه استرداد مالیات برارزش افزوده صادرکنندگان کالا از دیگر موضوع های نشست شورای گفت وگو طی سال گذشته برشمرد.

چاغروند در ادامه به دستاورد مهم ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور درخصوص طرح مصوبات شورای گفتگو تا 30 روز بعد در هیأت دولت اشاره و به عدم تمایز بین ستاد تسهیل و شورای گفتگو به عنوان یکی از مشکلات اشاره کرد.

مدیر پژوهش های حرفه ای کسب و کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز خاطرنشان کرد: شورای گفتگوی استان البرز در سال 95 رتبه ششم برگزاری جلسات و رتبه هفتم تعداد مصوبات را به خود اختصاص داده است.

وی، افزایش ارتباطات و تعاملات با سایر شوراهای استانی، حضور و مشارکت فعالتر نمایندگان قوای سه گانه در جلسات شورای گفتگو،تهیه گزارشات کارشناسی مستدل و قوی درخصوص موضوعات دستور کار شورا به ویژه موضوعات ملی و فراگیر ، از نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی و تعاونی بخصوص تشکلهای اقتصادی جهت تعیین موضوعات دستور کار شورا را از جمله  موارد دستورالعمل اصلاحی نحوه اداره جلسات استانی شورای گفتگو و نحوه بررسی و ارزیابی عملکرد شوراهای استانی عنوان کرد.

بررسی آخرین وضعیت تشکیل پنجره واحد سرمایه گذاری و گمرک استان به همراه تدوین برنامه اجرایی جهت راه اندازی،کامل در سال 1396، بررسی مصوبات نهمین جلسه کارگروه شورای گفتگو با موضوع اجرای حکم ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آیین نامه اجرایی از جمله محورهای این نشست بود.

 

مصوبات:

1- مقرر شد مشکلات گمرک فرودگاه و منطقه ويژه اقتصادی پیام در یکی از جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مسئولان ذیربط بررسی و برای پیگیری مسائل آن برنامه ریزی لازم بعمل آمده و بازه زمانی مشخص تعیین گردد .

2- با توجه به ایجاد پنجره واحد گمرک در اداره کل گمرکات استان البرز و در جهت رفع مشکل عنوان شده مقرر گردید منطقه ويژه اقتصادی پیام در خصوص تأمین کانتینرهای موردنیاز فعالان اقتصادی استان و نیز محل مناسبی جهت دپو کانتینرها اقدام و نتیجه را به دبیرخانه اعلام نمایند .

3- مقرر گردید گزارش آخرین وضعیت ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری استان توسط مدیرکل محترم امور اقتصادی و دارایی استان جهت طرح و بررسی در جلسات آتی شورا به دبیرخانه ارسال گردد .

4- مصوبات نهمین جلسه کارگروه شورای گفتگو مورخ 1/12/95 در خصوص « اجرای حکم ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آئین نامه اجرایی آن » به شرح ذیل به تصویب رسیده و مقرر شد دبیرخانه شورا پیگیری های لازم را انجام دهد.

4-1 - پیشنهاد می گردد شرکتهای آبفا و آب منطقه ای استانها نیز به لیست دستگاههای اجرایی ارائه دهنده خدمات به تولیدکنندگان در آئین نامه مذکور اضافه گردد.

4-2- با اصلاح آئین نامه مذکور شرکتهای بیمه ای مکلف گردند که با هماهنگی دستگاههای خدمات رسان، تمام قراردادهای ارائه خدمات را بر اساس آئین نامه مذکور بیمه نمایند.

4-3- با استناد به ماده (6) آئین نامه اجرایی ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب 18/1/95، دستگاههای اجرایی خدمات رسان نیز موظف به بیمه نمودن تمام قراردادهای خود گردند.

4-4- پیشنهاد می گردد قراردادهای جدید تأمین خدمات زیربنایی موردنیاز واحدهای تولیدی اعم از کشاورزی و صنعتی بر اساس مفاد آئین نامه اجرایی و قانون فوق الاشاره و نیز رعایت مواد 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، بازبینی و قراردادهای تیپ و یکسان تهیه گردد. ضمناً نحوه، زمان و مرجع جبران خسارات احتمالی طرف قرارداد نیز بصورت شفاف مشخص گردد.

4-5- پیشنهاد می گردد در قراردادهای جدید، مرجع حل اختلاف طرفین قرارداد مجموعه های فرادستی دستگاههای خدمات رسان تعریف نگردیده و حتی المقدور مرکز داوری اتاق های بازرگانی هر استان به عنوان مرجع حل اختلاف در قراردادهای ارائه خدمات تعریف گردند.

4-6- پیشنهاد می گردد در هر استان کمیته بررسی اجرای حکم ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با عضویت دستگاههای مربوطه از جمله شرکت شهرکهای صنعتی، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتاقهای بازرگانی، تعاون و اصناف تشکیل و بر حسن اجرای قانون مذکور نظارت نمایند.

4-7- نظر به اینکه ماده 25 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آئین نامه اجرایی آن توسط دستگاههای خدمات رسان استان اجرا نمی گردد، لذا مقرر گردید دبیرخانه شورای گفتگو مشکلاتی که فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی استان با آن مواجه می باشند را احصاء و از طریق مبادی ذیربط پیگیری نماید.

.

ثبت نظر