• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/2/31
  • تعداد بازدیدکنندگان : 440
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز :

رئیس اتاق بازرگانی البرز دستیابی به توسعه پایدار و هدایت جامعه به سمت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را در گرو وحدت رویه و هماهنگی و همکاری نزدیک میان صنعت و دانشگاه دانست.

رحیم بنامولایی   در دهمین نشست اتاق فکر صنعت و دانشگاه گفت:  بررسی و  ارایه راهکارها برای رفع مشکلات اقتصادی کشور درصورتی عملیاتی  خواهد شد که با حمایت و پشتیبانی دولتمردان همراه شود. 

بنامولایی افزود: مشکلات امروز اقتصاد  ما حاصل تصمیم گیری های اشتباه سالیان  گذشته است ، لذا  مدیران بایستی از این پس قبل از اتخاذ هر تصمیم اقتصادی، جوانب و اثرات مثبت و منفی آن را مدنظر قرار دهند تا تجربیات تلخ گذشته تکرار نشود.

 رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز گفت: طی سال های اخیر تصمیمات سلیقه ای و صدور  بخشنامه ها  و  دستور العمل های غافلگیر کننده به اقتصاد جامعه به ویژه در بخش تولید و صادرات خسارات   فراوانی وارد کرده است . 

   وی افزود:  امید است با تداوم  اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و دخالت دادن نظرات بخش خصوصی درتصمیم سازی ها ، انبوه موانع در مسیر تولید، صادرات و اشتغال برطرف شود.   

 وی اضافه کرد: مدتهای مدید در بحث عرضه و تقاضا به بیراهه رفته و جزیره ای عمل کردیم و این نگاه باعث شد دانشگاه، صنعت و موسسه های مالی هرکدام به نوعی ساز مورد علاقه خودشان را کوک  کنند و در مسیر های دلخواه  حرکت  نمایند.

   وی با اشاره به نقش مهم  دانشگاه ها در تربیت دانشجویان خلاق گفت: آموزش در دانشگاه  باید مسیری را طی کند تا افراد فارغ التحصیل بتوانند گام های اساسی در بهبود شرایط اقتصادی کشور بردارند.

   بنا مولایی تشکیل میزگرد صنعت و دانشگاه با حضور اساتید پژوهش محور را مشکل گشای بخش تولید دانست .

و ی افزود : اتاق بازرگانی برای تشکیل مستمر اینگونه  میزگردها با هدف  بررسی چالش های اقتصادی و دستیابی  به راهکارهای مناسب آمادگی  دارد.

وی تصریح کرد : در صورتی که شرکت های دانش بنیان ، نخبگان دانشگاه ها ، کارشناسان  اتاق بازرگانی و صنعتگران با تجربه و کاردان با اعمال مدیریت صحیح در کنار هم قرار گیرند ،  نقشه راه مناسبی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور تهیه و عملیاتی خواهد شد . 

وی خاطرنشان کرد: امروز ثبات سیاسی جامعه اسلامی ما به نقطه ای رسیده که درهمه جای دنیا از اتاق های بازرگانی به عنوان محور اقتصاد کشورمان نام می برند.  

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت : امروز  به این نتیجه رسیده ایم که همه باید با هم متحد باشیم و باور داریم که موفقیت تشکل های خصوصی مستلزم با هم متحد بودن و از یک بلندگو سخن گفتن است .

وی افزود: خوشبختانه اکنون دولت نیز به این نتیجه رسیده که رفع مشکلات اقتصادی  با اشتراک نظر و استفاده از دیدگاه های فعالان اقتصادی حاصل خواهد شد.

بنا مولایی تاکید کرد: ما اگر می خواهیم در جهت رفع مشکلات اقتصادی سهمی از مجلس و دولت داشته باشیم باید با هم متحد و همصدا شویم .

رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز گفت: اگر خواستار کشوری پیشرو هستیم و  قصد داریم با اجرای برنامه سند چشم اندز 1404 در منطقه حرف اول را بزنیم باید شور و مشورت و اتحاد و هماهنگی کامل در بخش اقتصاد کشورمان حاکم شود. 

بازنگری قوانین و مقرات حاکم  بر دانشگاه ها

در ادامه این نشست مدیر عامل شرکت صنایع آب و عمران ایران نیز در سخنانی اصلاح و بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاهها درجهت رفع مشکلات جامعه  را ضروری عنوان کرد.

داود بهمن پور گفت:  متاسفانه در بسیاری از موارد دانشگاه ها صرفاً به بنگاه های تولید مدرک تبدیل شده اند .

وی افزود: طی سالیان دراز شکاف میان صنعت و دانشگاه به حدی رسیده که آموزش عالی ما مشکلات صنعت را لمس نکرده و تنها به  ارایه تئوری اکتفا نموده  است .

 بهمن پور اضافه کرد: رفع مشکلات  اقتصادی حضورفعال دانشگاهیان درصحنه تولید و ارایه راهکارهای عملی آنان  را طلب می کند.

وی گفت: باید در دانشگاهها پروژه هایی تولید شود که به جای نگهداری در آرشیو ها ، درفع نیازهای مملکت کارساز باشد.

وی اضافه کرد: اگر  ارایه مقالات و پروژه های دانشگاهی ما هدفمند و در راستای رفع مشکلات مملکت باشد نه تنها نیاز به فن آوری نوین در داخل کشور تامین می شود ، بلکه دراین زمینه صادرکننده هم خواهیم شد. 

  وی اظهار کرد : صنعت ما به دلیل کم توجهی ها همواره از ثبات ، تعادل محروم بوده  و در گرداب  مشکلات غرق شده است .

اثرات مثبت ارتباط اتاق بازرگانی با پارک علم و فناوری استان

مدیر فناوری پارک علم و فناوری البرز گفت: در جهان امروز  دانشگاهها تنها در صورتی کارهای پژوهشی انجام می دهند که نیاز آن پژوهش ها در صنعت، کشاورزی و خدمات  احساس شود، اما در دانشگاه های ایران به این مهم  توجه ندارند.

مسعود سعیدی افزود: دانشگاههای کشور باید این واقعیت را بپذیرند و باور کنند که انجام پژوهش های صرفاً مقاله محور کار ساز نیست و بایستی کار پژوهشی با توجه به نیاز داخلی و بازار صادرات انجام شود .

سعیدی ارتباط پارک علم و فناوری با اتاق بازرگانی استان را حرکتی موثر در مسیر توسعه عنوان می کند و می گوید: برقراری این ارتباط که با اجرای برنامه تورهای بازدید از صنایع همراه شد بستر را برای آگاهی شرکت ها دانش بنیان از مشکلات و نیازهای بخش صنعت و نیز  مطلع شدن فعالان صنایع از توانایی های این شرکتها فراهم کرده است.

وی با اشاره به تاثیر حضور  شرکت های دانش بنیان صنایع کوچک و متوسط استان می افزاید: آشنایی بخش تولید با فعالیت های شرکت های دانش بنیان استان تا کنون با انعقاد چند قرارداد میان این شرکتها و صنایع همراه شده است.

 

 

ضرورت ارتباط پایدارمبتنی بر اعتماد بین صنعت و دانشگاه

رئیس بنیاد نخبگان استان البرز نیز در ادامه این نشست با تاکید بر ارتباط پایدار مبتنی بر اعتماد  بین صنعت و دانشگاه گفت: باید صنعتگران را متقاعد کنیم که در تعامل با دانشگاه ها، صنعت خود را به روز کنند.

جعفر جهان پناه اظهار کرد: شناسایی نخبگان و صاحبان استعداد برتر با بخش‌های صنعتی را لازمه پیشبرد اهداف تعیین شده در حوزه نخبگانی دانست.

وی تاکید کرد: شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های علمی، معرفی برترین‌های حوزه اختراعات به صاحبان صنایع، تجاری‌سازی و حمایت و هدایت آنها دارای اهمیت است.

همایش تعامل صنعت و دانشگاه بستر ساز توسعه اقتصادی

مینا علاوش، مدیر آموزش موسسه آموزش اتاق بازرگانی ایران نیز در ادامه با اشاره به پنجمین همایش تعامل صنعت و دانشگاه که در خرم آباد برگزار شد افزود: این همایش به منظور برقراری ارتباط صحیح، مطمئن و سالم دانشگاه و صنعت برگزار می شود.

وی ، ارایه تجربیات صاحبان صنایع و دانشگاهیان از تعاملات مؤثر منجر به افزایش بهره‌وری، تبیین مدل تعامل صنعت و دانشگاه با توجه به صنایع بومی و دانشگاه‌های استان، تجربیات کشورهای موفق و دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم در زمینه‌ی ارتقا بهره‌وری از جمله محورهای پنجمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه است.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش با اشاره به سومین همایش تعامل صنعت و دانشگاه که در البرز برگزار شد افزود: یکی از بهترین های این سلسله همایش های تعامل صنعت و دانشگاه  که قدم های بزرگی را برای تعامل موثر بین  این دو بخش برداشته و عملیاتی کرده  برگزاری آن در این استان بوده است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی در مدرسه بازرگانی آلمان گفت: در راستای اهداف آموزش نیروی انسانی مورد نیاز جامعه کسب وکار کشور و توانمندسازی منابع انسانی و فراهم آوردن زمینه مناسب برای انجام مطالعات و پژوهش های لازم و برقراری ارتباط بین هیئت آموزشی و پژوهشی دانشگاهها با مدیران بخش های مختلف کسب وکاراین دوره اموزشی برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: این ظرفیت و پتانسیل وجود دارد که دانشگاهیان علاقمند را به این مدرسه فرستاده و یا گروهی را برای آموزش به ایران دعوت کنیم.

ثبت نظر