• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/3/3
  • تعداد بازدیدکنندگان : 473
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

 رییس اتاق بازرگانی استان البرز ضمن  تاکید بر ضرورت  اصلاح نگاه بانک ها به بخش خصوصی گفت : تازمانی که  بانک ها با عینک بدبینی ، امنیتی و غیر اقتصادی به بخش تولید نگاه می کنند، جاده پر پیچ و خم رونق تولید، صادرات و اشتغال هموار نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز رحیم بنامولایی درنشست هم اندیشی با بانک های استان افزود: درشرایطی که باید از فضای برجام در جهت توسعه  اقتصاد گام برداریم ، متاسفانه فعالان اقتصادی حتی برای گشایش ال سی نیز با مشکل کمبود شدید نقدینگی مواجه هستند.

وی به بانک ها توصیه کرد: برای رفع این مشکل حاد که تولید و اشتغال را مورد  تهدید جدی قرار داده برنامه هایشان را اعلام کنند.

 وی درادامه اظهاراتش همچنین  سو استفاده بخشی از واحدهای صنعتی در پوشش "ال سی درقالب یوزانس داخلی" اشاره کرد و خطاب به مسوولان ذیربط گفت: بانک مرکزی و سایر دست اندر کاران نظام پولی و اعتباری کشور بایستی نارسایی در قرار دادهای " ال سی درقالب یوزانس داخلی"  را برطرف نماید.

وی تاکید کرد: در صورتی که مشکلات اعتبارات اسنادی در خصوص قراردادهای "ال سی درقالب یوزانس داخلی" بر طرف شود بسیاری از مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی بخش تولید در فضای برجام  جهت تامین مواد اولیه تولید کنندگان برطرف خواهد شد.

نظام بانکی راهکارهای بخش تولید را در مسیر تقویت اقتصاد بکار گیرد

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرزگفت : اگر مدیران نظام بانکی این حقیقت را باور دارند که عمده  وجوه موجود در بانک ها متعلق به بخش تولید و خدمات  است، لذا باید راهکارهای علمی و نوین پیشنهادی این بخش را مورد توجه خاص قرار دهند تا بستر لازم برای رونق تولید ، اشتغال و صادرات فراهم شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی البرز در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر اینکه صدور دسته چک باید بر اساس اعتبار سنجی انجام شود افزود : برنامه ریزی بانک ها باید به سمتی هدایت شود تا  فعالان اقتصادی از مزایای یک ردیف اعتباری ویژه برخوردار شوند .

وی گفت : ویژگی خاص  اعتبار سنجی درصدور  چک در این است  که  اگر یک فعال اقتصادی بنا به دلایلی با مشکل کسری موجودی درحساب جاری اش مواجه شد ، بانک مجاز با توجه به میزان اعتبار آن فعال اقتصادی تا مبالغ مشخص چک مذکور را پرداخت نماید.

بنا به دلایل مبهم طرح صدور  چک های رنگی اجراء نشد 

بنا مولایی همچنین به طرح نظام بانکی برای صدورچک های رنگی اشاره کرد و افزود: متاسفانه بنا به دلایل مبهم اجرای   این طرح که مشکل گشای تامین کمبود وجه درحساب جاری فعالان اقتصادی قلمداد می شد اجراء  نشد.

بنامولایی گفت: در صورت اجرای طرح صدور چک های رنگی، با توجه به رنگ چک که بیانگر میزان اعتبار صادرکننده است، چک های غیرقابل برگشت صادرمی شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز در بخش دیگر سخنانش ضرورت دسترسی آسان فعالان اقتصادی به شبکه بین الملی بین بانکی (سوئیفت) را مورد تاکید قرار داد.

بنامولایی اظهارکرد: از نظام بانکی کشور انتظار داریم برای رفع دست انداز های موجود در مسیر بهره مندی فعالان اقتصادی از مزایای سوییفت پیگیری و تلاش وافر داشته باشند.

وی با اشاره به کشورهایی که آماده همکاری با ایران ازطریق سوییفت هستند افزود: به دلیل امنیت و اطمینان پذیری سیستم سوئیفت بسیاری از بانک های جهان مبادلات اسناد بانکی خود را از این طریق انجام می دهند.

وی در ادامه به سایت تجارت الکترونیکی اتاق بازرگانی استان اشاره کرد و گفت:  فعالان اقتصادی می توانند با مراجعه به پورتال اتاق بازرگانی البرز هرکدام یک صفحه از این سایت را برای معرفی و عرضه محصولات تولیدی واحدهایشان اختصاص دهند.

بنامولایی افزود: اتاق بازرگانی البرز از مدت ها قبل جمع آوری آمار و اطلاعات پیرامون واحدهای تولیدی و صنعتی استان را آغاز کرده است.

وی اضافه کرد: اتاق های بازرگانی سایر استانها نیز همزمان تهیه آمار و اطلاعات جامع از نود هزار واحد صنعتی در سطح کشور را در دستور کار قرار داده اند.

نبود مقررات و ظوابط یکسان در بانک ها

"مهدی مطلب زاده"  فعال بخش خصوصی نیز در این نشست  به نبود مقررات و ضوابط یکسان در بانک ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه بانک ها از یک رویه ثابت پیروی نکرده و در ارایه خدمات هر کدام ضوابط خاص خود را اعمال می کنند.

 ضرورت تعامل بین بانک و بخش خصوصی در رفع مشکلات

مهین بوالحسنی دیگر فعال اقتصادی نیز در این نشست گفت: علیرغم این مساله  که ضوابط و مقررات از بانک مرکزی ابلاغ  می شود و قابل تغییر نیست با این حال بخش خصوصی و بانک ها بایستی در حرکتی هماهنگ و با اریه  راهکار برای رفع این مشکل تلاش کنند.

وی افزود : همه مدیران جامعه باید حمایت و تامین نیازهای بخش خصوصی که محور سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال است را مورد توجه قرار دهند.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: اتاق بازرگانی البرز به عنوان نماینده و  پارلمان بخش خصوصی می تواند نقش بسزایی در معرفی فعالان اقتصادی خوش حساب به سیستم بانکی ایفا نماید.

جلوگیری از افراد غیر متخصص در امور بانکداری

کارشناس بانک ملی نیز سخنران دیگر این نشست بود که در اظهاراتی اقتصاد کشور را بیمار توصیف کرد و گفت: درمان این بیماری در شرایط فعلی مستلزم تزریق تسهیلات و رفع مشکل کمبود نقدینگی است.

 "شهریار وثوقی" افزود: اقتصادانان مسیر مناسب برای معالجه بیماری اقتصاد را در گرو  اجرای  سیاست های منطقی پولی و مالی درمدت زمان مناسب می دانند.

وی از فعالیت برخی افراد غیر متخصص در عرصه بانکداری به عنوان یک مشکل در راه توسعه اقتصادی نام برد و ضرورت استفاده از نیروهای کاردان و متخصص در بانک ها را  مورد تاکید قرار داد.

وی نیز در این نشست گفت: در مسیر ارایه خدمات بانکی ابزارهای لازم وجود دارد اما مشکلات پایه ای و اساسی در نظام بانکی، مانع از کارایی مطلوب بانکها شده است 

وی اظهارداشت : علیرغم ایجاد فضای مناسب برجام به دلیل کمبود نقدینگی در بخش تولید ، تا کنون تکنولوژی و ماشین آلات پیشرفته وارد کشور نشده و همچنان   قادر به حضور فعال و  در بازار  صادرات نیستیم.

جداشدن بانک مرکزی از بدنه دولت راهگشای مشکلات اقتصادی 

معاون اجرایی بانک تجارت استان البرز  نیز در این نشست طی سخنانی جدا شدن بانک مرکزی از بدنه دولت را بهترین راه برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه عنوان کرد.

حسین پارسا گفت: طی سالیان دراز این واقعیت تلخ را شاهد بودیم که هرگاه دولت  دچار مشکل مالی شده نیاز مالی اش را با استقراض از بانک مرکزی تامین کرده است.

 وی اضافه کرد: به همین جهت بانک ها برای پرداخت تسهیلات به بخش خصوصی همواره با محدودیت مواجه بوده اند.

وی تصریح کرد: بنابراین باید مدیران نظام برای جدا کردن بانک مرکزی از پیکره دولت چاره اندیشی کنند.

پارسا گفت: در شرایط کنونی بانک ها از شرایط پولی مناسب برخوردار نیستند و عمده سرمایه انباشته آنان املاک مشتری هایی است که  به تملک بانک ها درآمده است.

ضرورت استفاده از ظرفیت بانکداری بین المللی ال سی

مدیر شعبه بانک توسعه تعاون استان سخنران دیگر نشست بود که در اظهاراتش بهترین حالت دربحث رونق تولید و اشتغال را استفاده از ظرفیت بانکداری بین المللی و گشایش " ال سی " عنوان کرد.

یونس کلانتری پیشنهاد کرد: باید برای گشایش ال سی داخلی نیازهای بخش تولید به صورت مکتوب در اختیار قرار گیرد تا در چارچوب خاص تحت پیگیری و اقدام قرار گیرد.

وی گفت: بانک توسعه تعاون براساس آمارمستند درخصوص پرداخت تسهیلات طی سال های اخیر 35 درصد به بخش صنعت، 10 درصد به بخش مسکن و 33 درصد به بخش  بازرگانی و خدمات تسهیلات پرداخت کرده است.

استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی

 بانک صنعت و معدن نیز دراین نشست  به امکانات و ظرفیت " صندوق توسعه ملی" برای پرداخت تسهیلات اشاره داشت و به بخش خصوصی توصیه کرد از امکانات این صندوق بهره مند شوند.

وی گفت : تسهیلات بانک صنعت و معدن عمدتاً برای بخش ها و مناطق محروم نیز  اختصاص یافته است .

درادامه نشست معاون ارزی بانک پارسیان  در اظهاراتی به روش های متفاوت در پرداخت تسهیلات به مشتریان اشاره کرد.

امیر خوش زبان گفت: بانک ها برای ارایه تسهیلات دارای ظرفیت ها و امکانات متفاوتی هستند که بخش خصوصی از آن اطلاع کافی ندارند.                 

 وی به فعالان اقتصادی توصیه کرد: برای دریافت تسهیلات بانکی، ابتدا ظرفیت های بانک ها را  شناسایی و سپس با  آگاهی کامل از تسهیلات بانکی بهره مند شوند.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان البرز  نیز در این نشست برای ارایه تسهیلات به  فعالان بخش صنعت  اعلام آمادگی کرد.

"پرویز ایلدرمی" گفت: این صندوق به کار آفرینان که در تولید و اشتغال نقش دارند  تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات با کار مزد 4 درصد پرداخت می کند.

وی افزود: صندوق کار آفرینی امیدبرای همکاری نزدیک  با  اتاق بازرگانی استان با هدف ارایه خدمات مالی به بخش صنعت آمادگی دارد.

معاون ارزی بانک کشاورزی استان البرز نیز در این نشست ضمن اعلام آمادگی این بانک برای ارایه خدمات به بخش خصوصی گفت: بسیاری از دفاتر مرکزی واحد های تولیدی استان البرز در تهران است و امور بانکی مدیران این واحدها عمدتا در بانک های تهران انجام می شود.

حمید رضا سمارج افزود:  این مساله به زیان استان البرز است لذا به فعالان اقتصادی پیشنهاد میشود امور بانکی واحد هایشان را دربانک های استان انجام دهند  تا گردش مالی استان تقویت شود

ثبت نظر