• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/3/21
  • تعداد بازدیدکنندگان : 397
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز برخورد قاطعانه با افراد کارشکن که در مسیر کسب و کار دست انداز ایجاد می کنند را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق البرز رحیم بنامولایی درچهل و چهارمین نشسب شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت:  در برخی ادارات شاهد برخی تصمیم های سلیقه ای و برداشت های غلط از ضوابط قانونی هستیم که این معضل به فضای کسب و کار لطمه وارد کرده است.

وی  در بخش دیگر از اظهارتش خاطر نشان کرد: ایجاد تحول دراقتصاد ، بسیج همه امکانات نظارتی ، امنیتی و قضایی در مبارزه با واردات کالای قاچاق و نیز عملیاتی شدن شعار جلوگیری از واردات بی رویه را می طلبد.

وی افزود: باید سیاست گذاری  و برنامه ریزی های دولت، مجلس و مراجع قضایی به سمتی هدایت شود تا زمینه هرگونه رانت و فساد در مسیر  واردات بی رویه کالا از کانال های رسمی یا قاچاق به صورت کامل  از بین برود.

 وی ادامه داد: برخوردبا عوامل واردات بی رویه و قاچاق کالا بایستی به نحوی باشد تا واردات اینگونه کالاها برای هیچ یک از واردکنندگان مقرون به صرفه نباشد.

وی تاکید کرد: تداوم  مبارزه با قاچاق کالا و  بسیج همه امکانات  نظارتی و امنیتی کشور، قطعا نجات بخش تولید از رکود کنونی را درپی خواهد داشت.

برنامه ریزی در فعال شدن بانک ها در ارایه خدمات به بخش خصوصی

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز با تاکید بر ایجاد تحول اساسی در نظام بانکی و فعال شدن بانک ها درارایه خدمات به بخش خصوصی افزود: متاسفانه با وجود تصمیماتی که دراین زمینه به سیستم بانکی ابلاغ شده ، متاسفانه همچنان با عدم همکاری و هماهنگی لازم بانک ها با فعالان اقتصادی مواجه هستیم .

وی تاکید کرد: برنامه ریزی در استفاده از امکاناتی مانند سوییفت ، انتقال پول و گشايش ال سي برای فعالان اقتصادی بیش از  انچه در گذشته بوده ضروری است.

وی همچنین همکاری و مدارای سازمان  تامین اجتماعی و امور اقتصاد و دارایی  در جهت تقسیط بدهی فعالان اقتصادی  و  اعمال بخشودگی جرایم  را بسیار ضروری عنوان کرد.

بنامولایی گفت: اکنون بخش صنعت از لحاظ نقدینگی در شرایط بحرانی قرار گرفته و برای عبور از این شرایط همه ارگان ها بایستی بخش تولید را یاری دهند.

وی یکی از مشکلات مهم در بخش تولید را صدور موافقت نامه های اصولی بعضا غیر اصولی و غیر منطقی برای تاسیس برخی از کارخانه ها ذکر می کند.

وی اظهار کرد: جای تعجب است که چگونه بدون بررسی وضعیت عرضه و تقاضا برای تاسیس کارخانه ها موافقت اصولی صادر می شود.

وی به دستگاههای اجرایی ذیربط توصیه کرد اگر واقعا هدفشان تقویت اقتصاد کشور است بدون بررسی همه جانبه برای صدور موافقت نامه های اصولی  اقدام نکنند.

گام های مهم در مسیر توسعه کشور

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در دیگر اظهاراتش گفت: در مسیر توسعه باید دو تصمیم مهم قاطعانه به مرحله اجرا در آید.

وی ادامه داد: در نخستین تصمیم باید آن دسته از مدیران میانی که در راستاي سياست دولت عمل نمیکنند از بدنه دولت  جدا شوند.  

  وی افزود: تصمیم بسیار مهم و اساسی دیگر برخورد قاطع با افراد فرصت طلب در بخش خصوصي است زیرا  این افراد آلوده به رانت و فساد به امکانات دولتی آویزان شده و مشغول دست اندازی به اموال دولت هستند

ضرورت ارایه برنامه و استراتژی در توسعه صادرات به قطر

بنامولایی در ادامه اظهاراتش ضرورت اتخاذ استراتژی خاص و برنامه ریزی مناسب برای توسعه صادرات محصولات استان به کشور قطر را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: بخش خصوصی استان البرز توانایی تامین و صدور بسیاری از محصولات مورد نیاز مردم کشور قطر را دارد .

وی افزود: مواد غذایی ، بهداشتی ، دارویی و انواع دیگر محصولات تولیدی و صنعتی  مرغوب مورد نیاز قطر در استان ما تولید می شود و برای صادرات این محصولات به آن کشور که اکنون تحت محاصره اقتصادی قرار گرفته آمادگی داریم .

تلاش های اتاق بازرگانی در توسعه صارات به قطر

استاندار البرز نیز در این نشست اظهار کرد: تلاش های اتاق بازرگانی در  توسط حمل دریایی و هوایی بخشی از نیازهای مردم قطر ستودنی است.

سید حمید طهایی افزود: فراهم کردن بستر برای توسعه صادرات از طریق فرودگاه باری پیام cargo) ( به کشور قطر  ضروری است.

وی ادامه داد: استقرار گمرک فرودگاه پیام از ویژگی های مهم این منطقه است و ما می توانیم به صورت مستقیم با اختصاص هواپیمای باری تجارت بین استان البرز وقطر را تا حد مطلوبی انجام دهیم.

طهایی گفت: اکنون قطر شجاعانه موضع خود را اعلام کرده و در شرایط تحریم قرار گرفته، بنابراین حمایت ایران اسلامی نیز از قطر حمایت از مردم مسلمانی است تا کمبودها برطرف شود.

ضرورت حضور پر رنگ  تجار البرز در قطر

استاندار البرز با اشاره به اینکه همزمان با ایران، ترکیه نیز برای ارسال کالا به قطر حضور پیدا کرده است، اضافه کرد: این کشور محصولات خود را ارائه کرده ولی باید تجار البرزی با توجه به شرایطی که از قبل مهیا شده حضور پررنگ تری داشته باشند.
وی گفت: دولت می تواند کمک کننده باشد که مدیران باید اعتقاد و باور داشته باشند و امکانات زیر ساختی برای دستگاه ها فراهم شود بر این اساس 10 اداره استان به شبکه استعلامات متصل شده اند.

طهایی با اشاره به شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال، افزود: سال گذشته پیشنهادی در  دانشگاه پردیس کشاورزی مطرح شد که برنامه ای داشته باشند تا از طریق آن برای 20 درصد از دانشجویان اشتغال ایجاد کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید برای دانشجویان در کلاس های درس دانشگاه برای حضور در بازار کار آموزش های لازم ارائه شود که افراد هدفمند از دانشگاه فارغ التحصیل شوند.
استاندار البرز با اشاره به اینکه برای اجرایی شدن مصوبات باید زمانبندی وجود داشته باشد، گفت: از این طریق می توان میزان رسیدن به تحقق کار را مورد بررسی قرار داد البته در برخی جلسات مانند کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید چنین گزارشاتی ارائه می شود.
وی افزود: بیش از 46 درصد از اشتغال استان در صنعت است و 53 درصد در خدمات در حالی که در اروپا بین 81 درصد اشتغال مربوط به بخش خدمات است، بنابراین اگر قرار است موفق شویم باید بیشتر به اشتغال در حوزه خدمات بپردازیم.
طهایی با اشاره به انتخابات و تقدیر از حضور پرشور مردم، گفت: در البرز نزدیک 80 درصد از واجدین شرایط، پای صندوق های رای آمدند، تعداد مردم بیش از این بود که به دلیل پایان رای گیری در ساعت 12 عده ای نتوانستند رای بدهند که در صورتی که رای می دادند 83 درصد مردم در انتخابات شرکت می کردند.
وی با بیان اینکه دکتر روحانی بیش از 67 درصد آرا البرز را به خود اختصاص داد، ادامه داد: از تمامی کسانی که در بخش های نظارت و اجرا حضور داشته و سایر کاندیداها که فضای بانشاط ایجاد کردند، قدردانی می کنیم.
استاندار البرز گفت: امید است بر اساس شرایطی که فراهم شده و قول هایی که روحانی به مردم داده که توجه ویژه به بخش خصوصی است، اختیارات بیشتری به بخش خصوصی تفویض شود.

توطئه  دشمنان علیه جمهوری اسلامی

استاندار البرز با محکوم کردن عملیات تروریستی اخیر تهران، گفت: با وقوف نیروهای امنیتی و نظامی تمام دسیسه ها خنثی شده و اقدامات تخریبی دشمنان همچنان کور باقی مانده است.

افزود: در شرایطی که منطقه گرفتار برخی نگرانی ها پس از سفر رییس جمهوری آمریکا شده است چراکه همه برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران گرد هم آمدند، اما از گذشته تاکنون دشمنان کشور موفق نبوده اند.
گفتنی است در این نشست بررسی و پیگیری  "اجرای حکم ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آیین نامه اجرایی آن مبنی بر تشکیل کمیته ساماندهی مراجعه نمایندگان دستگاههای اجرائی به واحدهای تولیدی" به تصویب رسید.

گفتنی است، اهم مصوبات چهل و چهارمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز به شرح ذیل است.

1- مصوبات دهمین جلسه کارگروه شورای گفتگو مورخ 28/1/96 در خصوص « بررسی اجرای حکم ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و آیین نامه اجرایی آن مبنی بر تشکیل کمیته ساماندهی مراجعه نمایندگان دستگاههای اجرائی به واحدهای تولیدی» به شرح ذیل به تصویب رسیده و مقرر شد دبیرخانه شورا پیگیری های لازم را انجام دهد.

* پیشنهاد می گردد در ماده (2) آیین نامه علاوه بر وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی نیز بعنوان متولی قانونی صدور مجوز طرحهای تولیدی کشاورزی در مدت مقرر نسبت به طراحی سامانه مربوط به طرحهای تولیدی کشاورزی با مشخصات عنوان شده در آئین نامه اقدام نماید.

* پیشنهاد می گردد کارگروه استانی با ترکیب اعضاء مشخص شده در ماده (5) آئین نامه تشکیل و دبیرخانه استانی آن نیز مشخص گردیده و شرکت شهرکهای صنعتی استان نیز به عنوان یکی از اعضاء اضافه گردد.

* پیشنهاد می گردد تبصره ذیل ماده (3) اصلاح و در صورت پیش آمدن مغایرت ناشی از اطلاعات اخذ شده از واحدهای تولیدی با گزارشات ثبت شده، ابتدا مراتب در کارگروه استانی موضوع ماده (5) آئین نامه با حضور مدیر واحد تولیدی بررسی و در صورت تصمیم کارگروه، بازدید مجدد جهت اصلاح اطلاعات بعمل آید.

* پیشنهاد می گردد با پیش بینی تمهیدات لازم و اصلاح آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، انجام آزمایشات مورد نیاز به منظور اجرای وظایف نظارتی دستگاههای مربوطه، بصورت جامع و یکپارچه انجام گرفته و نتایج آن نیز در سامانه ثبت گردد.

* پیشنهاد می گردد در صورت امکان دامنه شمول آئین نامه اجرایی ماده 7 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار به واحدهای صنفی نیز گسترش داده شود.

* پیشنهاد می گردد با پیش بینی تمهیدات لازم در سامانه، امکان درخواست بازدید از طرف واحدهای تولیدی و خدماتی فراهم گردد.

2-مصوبه بند (2) یازدهمین جلسه کارگروه شورای گفتگو مورخ 8/3/96 با موضوع « بررسی جزئیات بسته حمایت از اشتغال پایدار مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورخ 20/6/95» به شرح ذیل به تصویب رسید:

* مشخص نمودن دبیرخانه کارگروه

* عضویت شرکت شهرکهای صنعتی و نماینده دستگاه قضائی استان در کارگروه تخصصی استان

* لحاظ نمودن اصناف تولیدی در دامنه شمول بسته ذکر شده

*  تعیین تکلیف بار مالی ناشی از اجرای مشوقها و حمایتها مانند حمایتهای آموزشی و ...

*  آزادسازی وثایق متقاضی در صورت بازپرداخت اقساط تسهیلات سهم خویش بدون لحاظ نمودن اقساط پرداخت نشده دستگاه اجرایی

*  نظر به اینکه بر اساس ماه (3-1) مصوبه، پروژه های بخش خصوصی مورد حمایت می بایست با اسناد بالادستی ملی، استانی و شهرستانی انطباق داشته باشد، لذا در مرحله اول می بایست سند آمایش سرزمین استان و سند توسعه هر شهرستان به طور مجزا تهیه گردیده تا امکان حمایت از طرحهایی که با اسناد بالادستی ملی و اسناد اشاره شده فوق مطابقت داشته باشد فراهم گردد.

*  در اجرای ماده (3-2) مصوبه، ابتدا دستگاههای اجرایی مرتبط استان با هماهنگی بخش خصوصی و تعاونی می بایست نسبت به تدوین و ارائه اولویت های سرمایه گذاری در سطح شهرستانها اقدام نموده تا برابر الویت های استان و شهرستان امکان حمایت از طرحهای بخش خصوصی برابر مصوبه فراهم گردد.

3- با توجه به مطالب عنوان شده از سوی رئیس محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان در خصوص تسریع در تشکیل اتحادیه تخصصی فروشندگان نهاده های کشاورزی استان، مقرر گردید مصوبه بند (1-2) سی و هفتمین جلسه شورای گفتگو با جدیت بیشتری پیگیری و نتیجه در جلسات آتی شورا طرح گردد.

ثبت نظر