• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/4/11
  • تعداد بازدیدکنندگان : 350
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

در نشست هیات تجاری و اقتصادی اعزامی استان البرز به استونی با شرکت های این کشور، طرفین از همکاری های مشترک در زمینه الکترونیک، آی تی، سیستم های هوشمند، حمل و نقل و  ترانزیت و گسترش تجارت  استقبال کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رییس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: استونی در بحث دولت الکترونیک و "دولت همراه موبایلی" یکی از کشورهای بسیار پیشرفته دنیا محسوب می شود و  شرکت های این کشور برای همکاری در این زمینه با ما اعلام آمادگی کردند.

رحیم بنامولایی با ذکر این مطلب که استونی در بحث نرم افزاری از توانمندی بالایی برخورداراست افزود: برای همکاری این کشور در ساماندهی سیستم های هوشمند اعلام آمادگی کردیم و میتوانیم در زمینه آی تی از تجربیات و فناوری آنان بهره مند شویم . 

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز گفت: سرمایه گذاری مشترک برای تولید انواع محصولات غذایی، دارویی و لبنیات صادرات محور در استان البرز از دیگر مذاکراتی بود که در نشست با شرکت های استونی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

وی افزود : همکاری در حمل و نقل و ترانزیت کالا نیز از دیگر مباحثی است که با تعاملات سازنده طرفین همراه شد.

رحیم بنامولایی با اشاره به بازدید هیات تجاری و اقتصادی البرز از  شهرک بزرگ  "آی سی تی" استونی اضافه کرد: این شهرک در زمینی به وسعت  36 هکتار بنا شده  و 60 کشور درآن سرمایه گذاری کرده اند.

وی گفت: دراین  شهرک  مونتاژه تجهیزات الکترونیکی انجام می شد و شرکت های اینترنتی و نرم افزاری فعال بودند و در زمینه های مختلف مخابراتی نیز فعالیت داشتند و در مجموع  20 هزار نفر در آنجا شاغل بودند.

وی ادامه داد: با توجه به این مهم که اتاق بازرگانی مسئولیت پیگیری امور تجارت الکترونیک را برعهده دارد ، لذا در پی آنیم تا با  استفاده از تجربیات کشور های پیشرفته از جمله استونی ،  تجارت الکترونیک را در مرحله نخست با  اتاق ها بازرگانی کشور عملیاتی نماییم  و در مراحل بعدی به کشورهای دیگرمتصل شویم و انشا الله تجارت الکترونیک ایران  را جهانی کنیم .

وی به دیدار با سفیر ایران در فنلاند در استونی اشاره کرد و افزود: دراین دیدار  سفیر ایران در فنلاند از مذاکرات صورت گرفت برای برقراری پرواز مستقیم از فنلاند به ایران در آینده نه چندان دور خبر داد .

وی خاطرنشان کرد: با برقراری این پرواز مستقیم  یکی از مشکلات موجود در راه توسعه تجاری با آن منطقه برطرف خواهد شد.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش با اشاره به اینکه 61 دانشجو ایرانی در استونی  تحصیل می کنند گفت: قراراست دفتری را در این کشور ایجاد کنیم تا از وجود این دانشجویان برای معرفی توانمندی های کشورمان برخوردار شویم ، ضمن آنکه در خصوص تبادل اساتید دانشگاه بین دو کشور نیز مذاکراتی انجام پذیرفت .

وی ضمن ابراز تمایل کشور استونی برای  واردات میوه و صیفی جات  ایران گفت: در زمینه واردات و صادرات بین دو کشور  مذاکرات خوبی انجام شد.

رییس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به مشكلات بانكي گفت: با توجه به اینکه بانك مركزي ايران با اتحاديه اروپا مسائل پولی خود را حل كرده در مذاکراتمان در استونی پیشنهاد کردیم بتوانیم در مبادلات تجاری با آن کشور با  يورو "ال سي" باز شود و قرار شد بانكهاي انها نيز این مهم را بررسی  كنند.

بنامولایی گفت:  استاندار البرز نیز که در طول مذاکرات حضور داشت پيشنهاد کرد تا زماني كه مشكل بانكي به صورت کامل برطرف نشده  مي توانيم از طريق اتاق هاي بازرگاني به صورت پاياپاي كالا رد و بدل كنيم.

وي گفت: ما پيشنهاد داديم استان "تالين" استونی با استان البرز خواهر خواندگي امضا كند و همچنين پیشنهاد شد که استان البرز به عنوان معين کشور استوني  معرفی شود.

ثبت نظر