• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/4/20
  • تعداد بازدیدکنندگان : 315
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز :

رییس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: به دلیل عدم آگاهی کامل  دستگاه های اجرایی ذیربط از وضعیت عرضه و تقاضا در بازار مصرف و کم توجهی نسبت به مصرف سرانه ، متاسفانه واردات بی رویه همچنان به عنوان یک معضل حاد خودنمایی میکند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنا مولایی در نشست کمیسیون بازرگانی که با حضور رئیس امور حسابرسی اداره کل دارایی برگزار شد، با اشاره به تاکید رهبر فرزانه انقلاب در خصوص حرام شرعی بودن واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل کشور تولید می شود  افزود: در بحث تولید، واردات و صادرات بهره گیری همه دستگاه های اجرایی و اتاق های بازرگانی از بانک اطلاعات و دسترسی به آمار و ارقام صحیح  ضرورتی انکار ناپذیر است .

*کم توجهی ها قدرت خرید مردم را کاهش می دهد

وی افزود: دروضعیت کنونی اقتصادکشور انصاف نیست که به خاطر برخی کم توجهی ها ، عوامل فرصت طلب به سودجویی ادامه دهند و موجب کاهش قدرت خرید مردم شوند.

*بی اعتنایی به سرانه مصرف آفت اقتصاد

وی بی اعتنایی به سرانه مصرف و وضعیت عرضه و تقاضا درتولید، واردات و صادرات را یک آفت در مسیر رشد اقتصادی ذکر کرد و گفت: متاسفانه این مشکل به مرزی رسیده که در بسیاری کالاها عرضه از تقاضا پیشی گرفته است.

وی اضافه کرد: در صدور موافقت نامه های اصولی برای احداث کارخانه ها نیز کمترین توجهی به سرانه مصرف نشده است و این مشکل موجب شده هم اکنون تولید برخی از محصولات  به 2 تا 5 برابر  نیاز واقعی کشور افزایش یابد که این مساله انباشته شدن محصولات بدون مشتری در انبارها را درپی داشته است .

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز با تاکید بر نیاز مبرم بخش تولید و صادرات به بانک اطلاعاتی جامع اظهار کرد: دراین مسیر سایت تجارت الکترونیک در اتاق بازرگانی را  راه اندازی کرده ایم و برای بهره مندی در حد انتظار از این سایت، نیازمند کسب  آمار و اطلاعات صحیح و کامل هستیم .

وی با اشاره به حضور هیات های تجاری خارجی در استان البرز گفت: دسترسی اتاق بازرگانی به آمار و اطلاعات کامل از مبادلات کالا ، واردات و صادرات به ویژه در مذاکره با هیات های خارجی ضروری است .

وی ادامه داد: سازمان صنعت  و معدن و تجارت که به لحاظ مسئولیتش آمار و اطلاعات ثبت سفارشات را در اختیار دارد می تواند در این زمینه اتاق بازرگانی استان را برای تکمیل بانک اطلاعاتی یاری دهد.

بنا مولایی  دربخش دیگری از سخنانش به معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای فعالان عرصه صادرات اشاره کرد و گفت: مدیران مالی شرکت هایی که در صادرات کالا فعالیت دارند می توانند با ارایه اسناد صادراتی طبق ضوابط اعلام شده نسبت به استرداد مالیات بر ارزش افزوده ای مواد اولیه که قبلا پرداخت کرده اند اقدام کنند.

 وی اضافه کرد: برخی مدیران امور مالی شرکت ها از ضوابط قانونی استرداد این مالیات آگاهی ندارند، لذا واحد آموزش اتاق بازرگانی برای برگزاری دوره آموزشی  دراین زمینه آمادگی دارد.

*عدم  تحقق تک نرخی شدن ارز بستر ساز رانت و فساد

رییس اتاق بازرگانی البرز در ادامه اظهاراتش با اشاره به عدم تحقق وعده بانک مرکزی در خصوص تک نرخی شدن ارز گفت: متاسفانه این مساله زمینه رانت و فساد را برای عوامل فرصت طلب مهیا کرده است.

وی افزود: در این میان بیشترین خسارت را بخش خصوصی متحمل شده است .

وی اضافه کرد: برای رهایی از این مشکل باید به دنبال دستیابی به راهکار و برنامه مناسب  باشیم .

وی درخصوص بحث جوایز صادراتی نیز گفت: سازمان صنعت و معدن وعده داده بود برای مدت شش ماه تا پنجاه درصد هزینه حمل و نقل صادرکنندگان را به عنوان جایزه صادراتی پرداخت کند ، اما ظاهرا از عملی شدن این وعده خبری نیست .

گفتنی است در این نشست مشکلات شهرک صنعتی اشتهارد در خصوص استرداد مالیات بر ارزش افزوده واحدهای صادر کننده بررسی و اعضای این کمیسیون به ارایه راهکار در این زمینه پرداختند.

همچنین در این جلسه رئیس امور حسابرسی اداره کل دارایی به سوالات اعضا کمیسیون پاسخ داد.

 

ثبت نظر