• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/4/25
  • تعداد بازدیدکنندگان : 627
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز در نشست روز شنبه شورای گفت و گوی استان ، از دستاوردهای سفر اخیر هیات تجاری اقتصادی استان به سه كشور استوني ، آلمان و لهستان گزارشی به این شورا ارایه کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی گفت:  اعضای هیات اعزامی در این سفر ضمن معرفی  توانایی های استان البرر، همکاری های تجاری و اقتصادی مشترک  با این کشورها را مورد بررسی همه جانبه قرار دادند.

وی اظهارکرد: هیات اقتصادی استان که به عنوان استان معین کشورهای  لهستان  معرفی شده در این سفر مذاکرات مفیدی پیرامون همکاری های اقتصادی و تجاری به ویژه در زمینه های  تولید محصولات صادرات محور با سرمایه گذاری مشترک در کشورمان داشت .

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در بخشی از سخنانش به بازدید هیات تجاری و اقتصادی البرز از  شهرک بزرگ  "آی سی تی" استونی اشاره کرد و گفت: این شهرک در زمینی به وسعت  36 هکتار بنا شده  و 60 کشور درآن سرمایه گذاری کرده اند.

وی افزود:  با توجه به اینکه ما در فرودگاه پیام  در پی ایجاد  شهرک "ای سی تی"  هستیم ، لذا می توانیم از آن شهرک به عنوان یک الگو مناسب استفاده کنیم و از تجربیات انها دراین زمینه بهره مند شویم .

وی گفت: دراین  شهرک  مونتاژ تجهیزات الکترونیکی انجام می شد و شرکت های اینترنتی و نرم افزاری نیزفعال بودند ضمن آنکه در امور مخابراتی نیز فعالیت های درخور توجهی داشتند و در مجموع  20 هزار نفر در آنجا شاغل بودند.

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه به ماده 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب کار اشاره و تصریح کرد: این ماده، وظیفه ساماندهی و یکپارچه سازی تشکل ها را بر دوش اتاق بازرگانی گذاشته است.

وی با اشاره به نگاه حمایتی اتاق البرز از تشکل ها ادامه داد: بستر و فضا برای حضور تشکلهای بخش خصوصی در این اتاق فراهم بوده که این مهم فرصت را برای بهبود فضای اقتصادی استان فراهم خواهد کرد.

وی همچنین تشکیل دبیرخانه مشترک  اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون را حرکتی راهگشا در مسیر ساماندهی تشکلها ، جلوگیری از فعالیت های موازی و ادغام و  انسجام تشکلها  عنوان کرد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی باید به عنوان موتور محرکه اقتصادی به ارایه پیشنهادات موثر در اصلاح قوانین برای پویایی اقتصاد کشور بپردازد.

رحیم بنا مولایی در ادامه اظهاراتش با ذکر این مطلب که مقدمات برپایی نمایشگاه بین المللی استان البرز به صورت کامل انجام شده است  و باید پیگیری سازمان های صنعت و معدن استان  از سازمان  توسعه تجارت  ایران برای بر پایی این نمایشگاه بین المللی و ایجاد زیرساخت های لازم ضروری است.

وی گفت: حتی امور ثبت شرکت و  اعضا هیات مدیره این نمایشگاه مشخص شده و اکنون افتتاح رسمی آن اقدام به موقع سازمان صنعت ، معدن و تجارت را می طلبد.

***نیاز آب صنایع استان احصا شود
در ادامه این نشست استاندار البرزگفت: در خصوص میزان آب مورد نیاز مصرف در بخش صنعت، نیازها باید توسط صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی،جهاد کشاورزی و سایر بخش ها احصا و برای تأمین آن برنامه ریزی شود.
طهائی تصریح کرد: برای تأمین آب مورد نیاز استان 2 راهکار وجود دارد که آب مصرف شرب و صنعت تفکیک شود و دوم اینکه بازگشت پساب مصرفی برای استفاده در بخش صنعت مورد پیگیری قرار گیرد که برای بازگشت پساب به استان درخواست ما به میزان 150 میلیون مترمکعب بود که با تأمین 30 میلیون متر مکعب آن موافقت شد که در این زمینه نیاز است که نمایندگان نیز در مجلس پیگیر بازگشت این درخواست باشند.
**
اقتصاد مقاومتی به معنای کاهش سطح کیفی تولیدات داخلی   نیست
رئیس شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی با تأکید بر اینکه  باید آماده رقابت با بازارهای جهانی باشیم، افزود: علاوه بر اجرای راهبردهای اقتصاد مقاومتی و تأمین کالاهای داخلی، باید روی کیفیت تولیدات نیز تمرکز کنیم.
وی ادامه داد: اگر اقتصاد مقاومتی واردات کالاهای مشابه را ممنوع اعلام می کند به معنای این نیست که هر کالاهای بدون کیفیتی را تولید کنیم و به اجبار هم خریداری شود.
وی افزود:در این زمینه ناظران باید وارد کار شوند و همین طور ارتباط بین حوزه های علمی و پژوهشی سطح کیفی تولیدات را ارتقا بخشید.
**
بیش از 900 میلیارد تومان طی یک سال در استان سرمایه گذاری شد
استاندار البرز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای بسترهای دولت الکترونیک در استان گفت: طبق اعلام اداره کل ارتباطات و زیرساخت، سال گذشته نزدیک به 900 میلیارد تومان در حوزه فناوری اطلاعات و آی.تی در استان البرز سرمایه گذاری شده است که این رقم بدون احتساب سرمایه گذاری سایر بخش های همچون شهرداری و.. رقمی فراتر بوده و خود حاکی از اقدامات و تلاش برای ارتقا سلامت در دستگاه هاست.
وی افزود: به همین منظور نیز در بدو امر 30 دستگاه و تا پایان سال کلیه دستگاه ها باید به سامانه استعلام های کشور متصل شود تا فرایند و چرخه صدور مکاتبات، ترخیص کالا و.. با نظارت ویژه و سلامت کامل به انجام برسد.
طهائی در محور دیگری از سخنانش با اشاره به سفر اخیر هیات اقتصادی استان به کشور استونی ره آوردهای این سفر را برای دستیابی به بازارهای جهانی مفید و موثر خواند و گفت: اتاق بازرگانی با برگزاری نمایشگاه های اقتصادی و سایر تصمیمات اتخاذ شده در این سفرها بسترهای رونق اقتصادی کشورو استان را فراهم خواهد آورد.

 ***تصویب قانون برای مجازات های سنگین با متخلفین ضروری  است
طهائی در رابطه با تخلفاتی نظیر ساخت و سازهای غیرمجاز و حفر چاه های غیرمجاز نیز بیان کرد: باید طرحی به پیشنهاد مجلس وارد صحن شود تا میزان هزینه های تخلف بالا برود و علاوه بر جریمه سنگین در تخلفات با متخلفان نیز برخورد جدی صورت گیرد.
وی در بخش دیگر نیز باتاکیدبر برخورد قاطع با تولید کنندگان زیر پله ای گفت: برای تشویق از تولید کنندگانی که با رعایت تمام استانداردها و مواد اولیه مرغوب تولید دارند باید برخورد جدی با تولید کنندگان زیر پله ای شود.
وی همچنین به صادرت محصولات به کشور های دیگر گفت: در بررسی های به عمل امده در مرحله اول ما صادرات محصولات مرغوب داریم ولی متاسفانه در مراحل بعدی کیفیت ان افت می کند که این امر نیز باید بررسی شود.
استاندار البرز مبارزه قاطع زبا قاچاقیان کالا را خواستار شد و بیان کرد: مجازات متخلفان، تشویق افرادی است که در صادرات و .. طبق چارچوب های قانون و استانداردها حرکت می کنند.
وی حمایت صنفی از تولیدکنندگان و بازاریان و کسبه درست کار را یک اولویت خواند و تصریح کرد: باید بین قشری که با خون دل تولید می کنند و متخلفان تمایز قائل شد.

استاندار البرز گفت: با توجه به اطلاعیه های هواشناسی و خبرهایی که از سوی مسئولان منتشر می شود باید هشدارها راجدی گرفت.

طهائی افزود: خوشبختانه سیل اخیر خسارات جانی قابل توجهی نداشت جز مفقود شدن یک دختربچه 9 ساله که هنوز امدادگران موفق به کشف جسد وی نشده اند.
وی افزود: اگر چنانچه مسئولان مدیریت بحران فداکاری نمی کردند شاید تعداد تلفات و مصدومان بیش از آمار اعلام شده می بود.
طهائی با تأکید بر اینکه مردم باید هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند، تصریح کرد: به رغم اطلاع رسانی مناسب توسط سازمان های مربوطه باز هم شاهد اتراق مردم در حواشی رودخانه ها و مناطق حادثه خیز بودیم که این روند باید تغییر پیدا کند.
وی در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: رساندن خدمات مانند آب، برق، گاز و تلفن تا داخل محدوده شهرک های صنعتی وظیفه دولت است.
وی در زمینه نیاز شهرک های صنعتی به تأمین آب صنعتی افزود: طبق قانون دولت موظف است تا درب شهرک ها،امکانات زیربنایی نظیرآب،برق و.. را ایجاد کند و ایجاد امکانات در داخل شهرک بر عهده مدیران واحدهای صنعتی است، ضمن اینکه در طرح مطالعاتی احداث شهرک ها نیز باید این نیازها از قبل پیگیری شود تا مشکلی برای ارائه خدمات ایجاد نگردد.
***
نیاز استان به 300 مگاوات برق مصرفی در صنایع
رئیس شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی  در ادامه بیان کرد: در جریان سفر رئیس جمهوری به میزان 400 مگاوات کمبود برق در استان اعلام شد که در حال حاضر شهرک های صنعتی استان نیز به 300 مگاوات برق مصرفی دارند.
وی گفت: اکنون فقط 120 مگاوات از این کاستی تأمین می شود و برای انتقال مابقی خطوط شرکت شهرک ها با همکاری دستگاه های مربوطه باید تدبیر کرد.

مصوبات

ثبت نظر