• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/4/31
  • تعداد بازدیدکنندگان : 1012
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز :

رییس اتاق بازرگانی استان البرز، از کشور عمان به عنوان پل ارتباطی صادرات محصولات تولیدی ایران به بازار های مصرف آفریقا و منطقه نام برد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی در نشست بررسی  موقعیت استراتژیکی بندر صحار عمان در جهت گسترش روابط تجاری با این کشور که با حضور "میثم بن علی" مدیر ارشد بازرگانی بندر و منطقه آزاد صحار و جمعی از تجار و فعالان بخش خصوصی برگزار شد گفت : دو کشور ایران و عمان از دیرباز روابط بسیار خوب و حسنه داشته اند و این مهم همواره بستر ساز همکاری های مشترک درابعاد مختلف به ویژه تجارت و بازرگانی بین دوکشور را درپی داشته است.

وی افزود: با توجه به تحریم های  آمریکا که از قاطعیت ملت ایران در مبارزه با ظلم و ظالم سرچشمه گرفته ، لذا در مسیر واردات برخی کالاها و مواد اولیه از اروپا  با مشکلاتی مواجه هستیم .

وی اضافه کرد: کشور عمان از جمله کشور های دوست ایران است که تاکنون در این زمینه راهگشا بوده و  ما را یاری داده است. 

وی اظهار کرد: تولید کنندگان و تجار  ایرانی می توانند فضا و انباری مناسب برای دپو کالاهای موردنیازشان که از اروپا خریداری می کنند در کشور عمان  داشته باشند  و سپس این کالاها را با  تمهیداتی به کشورمان انتقال دهند.

وی با اشاره به مشکل " ال سی" با ارز دلار آمریکا در مبادلات پولی با اروپا گفت:اتحادیه اروپا این مشکل ایران را برطرف کرده و اکنون تعاملات تجاری (ال سی) را با یورو انجام شود. 

* ابهام در نوع ارز صادراتی ورودی به ایران از عمان 

وی افزود: اکنون در مبادلات پولی با عمان ابهام وجود دارد و ما در انتظار هستیم که بانک مرکزی برایمان مشخص کند که در امور بانکی با عمان مبادلاتمان با ریال عمان یا یورو انجام شود یا اینکه ارز دیگری مورد نظر بانک مرکزی است . 

وی گفت: عمان می تواند منطقه مناسبی برای جابجایی ارز تجار و فعالان اقتصادی ایران باشد ، البته این جابجایی هزینه دارد که  باید در قیمت تمام شده و درآمد ها لحاظ شود.  

بنامولایی گفت : متاسفانه شاهدیک سری جوسازی در کشورهای عربی هستیم و افرادی افکار عمومی را ترغیب می کنند که کالای ایرانی نخرند. 

* جوسازی عربستان برای تحریم خرید کالای ایرانی 

 وی افزود : عربستان سعودی با جوسازی در تبلیغات گسترده کشورهای عربی را ترغیب به تحریم خرید کالاهای ایرانی کرده است. 

وی ادامه داد: با این حال ما براین باوریم که با کمک کشور دوست عمان می توانیم  بازار مصرف کشورهای عربی را در اختیار داشته باشیم ، ضمن آنکه هم اکنون بازار دو کشور سوریه و عراق مملو از انواع محصولات ایران است

 رییس پارلمان بخش خصوصی البرز با اشاره به توانمندی استان در تولید انوع منسوجات،  مواد دارویی، خشکبار ، میوه و سبزی و انواع مواد غذایی به ویژه فراورده های گوشتی و تخم مرغ گفت:  هم اکنون بستر برای صادرات این محصولات به آفریقا و کشور های منطقه  از طریق کشور عمان فراهم است .

***مرکز عرضه محصولات صادراتی البرز در مسکو افتتاح شد

دراین نشست رئیس هیات مدیره شرکت توسعه صادرات و گردشگری استان البرز نیز در سخنانی  به راه اندازی و افتتاح نخستین مرکز عرضه محصولات صادراتی البرز با عنوان مرکز" البرزی - ایرانی" در  مسکو طی هفته گذشته خبر داد .

مجید سریزدی گفت: این مرکز  با هدف پوشش کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در پایتخت روسیه  (مسکو) افتتاح شد . 

وی افزود: شرکت توسعه صادرات استان البرز برای ایجاد مراکز عرضه محصولات صادراتی " البرزی - ایرانی" در دو کشور عمان و مجارستان به ترتیب به عنوان مراکز کشورهای خلیج فارس  و اروپا برنامه ریزی و اقدامات اولیه  را انجام داده است .

وی اضافه کرد : مرکز عرضه محصولات صادراتی "البرزی - ایرانی"  دیگری نیز به زودی در کشور عمان افتتاح می شود.

 مجید سریزدی همراهی کردن با مجموعه  تجار ، بازرگانان و سرمایه گذاران استان البرز که قصد فعالیت تجاری در کشور های هدف  را دارند از  اهداف  ایجاد این مراکز عنوان کرد.

وی اظهار کرد:  موضوع مهمی که سرمایه گذاران و تجار مورد  توجه قرار میدهند ، پهنای جمعیتی است نه پهنای سرزمینی ، لاکن همیشه  توسعه در پهنای سرزمینی اتفاق می افتد . 

وی افزود: در شرایطی که جمعیت کشور عمان کمتر از 5 میلیون نفر است ، اما  ظاهرا  اقتصاد این کشور کم جمعیت  با الگوی امارات پیش می برد و  قصد دارد  در مسیر توسعه سرزمینی اجرای طرح های گردشگری را دنبال کند. 

مجید سریزدی گفت: علاوه بر کالا ، خدمات و علوم دانش بنیان بازار صنعت ساختمان  و مصالح ساختمانی و البته گردشگری بازار داغی است و شرایط مناسبی را برای ورود سرمایه گذاران و بازرگانان ایرانی  در کشورهای هدف تجاری فراهم می کند.

گفتنی است در ادامه این نشست، میثم بن علی  مدیر ارشد بازرگانی بندر و منطقه  آزاد صحار به ارائه گزارشی  از ویژگی و مزیت های این منطقه و بسته ای  از مشوق ها جذاب برای سرمایه گذاران پرداخت.

ثبت نظر