• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/6/25
  • تعداد بازدیدکنندگان : 668
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
در کارگروه شورای گفتگوی البرز مطرح شد:

درنشست کارگروه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز از فرسودگی ماشین آلات نساجی  به عنوان یک عامل مهم بازدارنده برای حضور فعال دربازار صادرات و رقابت  با سایر کشورهای تولید کننده منسوجات نام برده شد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، در این نشست که به ریاست عبادالله کامکارمعاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز برگزار شد ، ضرورت برنامه ریزی برای  استفاده از ماشین آلات مجهز به فن آوری نوین در واحدهای نساجی استان مورد تاکید قرار دادند.

 رئیس انجمن صنایع همگن نساجی استان یکی دیگر ازسخنرانان این نشست بود که اصلاح  ماده 119 قانون امور  گمرکی جهت برخورداری از مزایای معافیت عوارض گمرکی  برای واردات ماشین آلات مدرن صنعتی عنوان کرد.

یدالله مالمیر گفت: این انجمن درحال پیگیری از طریق مبادی قانونی است تا تعاونی های تامین نیاز بتوانند کلیه ماشین آلات نساجی را به صورت عمده در مقیاس کلان وارد و  در اختیار واحدهای نساجی قرار دهد . 

وی افزود: بدین ترتیب واردات این ماشین آلات به صورت کلان و یکجا  برای همه واحدهای نساجی ارزانتر از خرید های موردی و جداگانه تمام می شود .  

در ادمه این بحث معاون برنامه ریزی سازمان صنعت و معدن استان گفت: طبق مفاد قانون اشاره  شده ، قانونگذار تجارت را از تولید جدا کرده است ، بنابراین همه واحدهای واجد شرایط  اعم از بخش خصوصی و تعاونی می توانند برای واردات ماشین آلات  از مزایای معافیت عوارض گمرکی استفاده کنند.

 بهروز حسینی فر افزود: ولی اگر شرکتی  بخواهد راسا ماشین آلات را بصورت کلان وارد و  به سایر شرکت ها عرضه نماید ، این نوع فعالیت تجاری محسوب شده و با ضوابط قانونی همخوانی ندارد.

وی تصریح کرد: اگر قرار است واردات به صورت کلان با هدف خرید با قیمت ارزانتر انجام شود، در این صورت یک شرکت تعاونی می تواند با ارایه مدارک مستند به عنوان عامل  و کار گزار از طرف شرکت های متقاضی  خرید و واردات ماشین آلات در مقیاس کلان را انجام دهد.

وی اظهار کرد:  بدین ترتیب شرکت های متقاضی ماشین آلات وارداتی از معافیت های عوارض گمرکی بهره مند خواهند شد.

 معاون  مدیر کل گمرگ استان یکی دیگر سخنران این نشست بود که  به ماده 120 قانون امور گمرکی به عنوان تکمیل کننده ماده 119  درخصوص ممنوعیت فروش کالای وارداتی به غیر و عدم جابجایی ماشین آلات اشاره کرد.

علی اصغر بناسار افزود: واردکننده بعد از واردات ماشین آلات حق واگذاری آن به اشخاص را ندارد و  تعاونی ها نیز مشمول این ماده قانونی می شوند. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز  نیز دراین نشست اظهار کرد: اگر یک تعاونی ماشین آلاتی را وارد کند ، چون مالک اصلی آن ماشین آلات نمی باشد، بنابراین نمی تواند فرم  تعهد عدم واگذاری آن کالا به غیر را تکمیل کند ، چراکه  تعهد صرفاً  از مالک واحد تولیدی که ماشین آلات را خریداری و به کار می گیرد  اخذ می شود. 

عبادالله کامکار افزود:صاحبان کالا برای واردات کالاهای خود همگی افرادی به عنوان ترخیص کار دارند و ترخیص کار به طور رسمی نماینده واحد تولیدی و صاحب کالا تلقی می شود. 

وی اضافه کرد: بدیهی است واحد تولیدی می تواند برای واردات ماشین آلات خود به تعاونی وکالت دهد. 

وی در ادامه اظهاراتش پیشنهاد کرد: برای بررسی بیشتر مسایل مطروحه در نشست ، یک جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان ذیربط از استانداری، اداره کل گمرک، سازمان صنعت و معدن، انجمن نساجی، اتاق تعاون، جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی تشکیل شود. 

واردات بی رویه و قاچاق منسوجات ، رقابت نابرابر بین برند های خارجی و داخلی  و  وجود برند های فاقد مجورهای قانونی از دیگر مواردی بود که دراین نشست مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت . 

ثبت نظر