• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/8/1
  • تعداد بازدیدکنندگان : 457
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز:

رییس اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به برخی ناهماهنگی ها درمسیر رفع مشکلات اقتصادی خطاب به دولتمردان و فعالان اقتصادی گفت: بیاییم همراه و هماهنگ باشیم، چراکه آهنگ های متفاوت و ناهماهنگ بیماری مزمن اقتصاد جامعه را درمان نمی کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز،رحیم بنامولایی در نشست  هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد ، ریشه بیشتر ناهماهنگی ها را ناشی از وجود مراکز تصمیم گیری و نواختن آهنگ های متفاوت و ناهماهنگ با روند رشد اقتصاد جامعه عنوان کرد. 

وی افزود: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شرایطی در دستورکار و اولویت نخست دولتمردان و دیگر سران و مجریان نظام قرار گرفته است که برخی مدیران میانی دستگاه های اجرایی در این راستا از ابزار هماهنگی ، کوک آهنگ یکنواخت و دستور کار یکسان پیروی نمی کنند. 

وی گفت: برای رفع این  معضل بایستی  بخشنامه ها ، مقررات و دستور العمل های تاریخ گذشته ای که با  اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد حذف شود .

وی اظهار کرد: تنها در این صورت است که  ناهمواری ها در گذر اجرای مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برطرف و بستر برای رونق اقتصادی فراهم می آید. 

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز همراهی و همیاری دولتمردان و بخش خصوصی با هدف مشترک بهره گیری از شور و مشورت و اتخاذ تصمیمات اصولی برای ایجاد زمینه های افزایش روند تولید و اشتغال را حرکت شایان توجهی دانست که به توسعه پایدار منتهی خواهد شد.    

 وی ادامه داد: بدیهی است این همراهی و همیاری درصحنه  اقتصاد مقاومتی هنگامی با موفقیت درخور توجه همراه خواهد شد که تصمیم گیری ها بدون اعمال دخالت های نابجا و سلیقه ای مدیران میانی وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود. 

بنامولایی افزود: اگر علاوه بر حذف ضوابط و مقررات زاید اداری ، مراکز تصمیم گیری نیز کاهش یابد و تصمیمات در روال صحیح  و بدور از اعمال سلیقه اجرا شود ، در این صورت به تدریج زمینه های پارتی بازی و فساد از بین می رود و  تبدیل  برخی  اماکن خصوصی و دولتی به جولانگاه رانت بازان را شاهد نخواهیم بود.

** تاخیر طولانی در اجرای قانون بهبود کسب و کار 

وی از تاخیر طولانی در اجرای کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار گلایه کرد و گفت: تا زمانی که این قانون در اقتصاد کشور حاکم نشود، نمی توان ادعای حرکت  شایسته در مسیر توسعه پایدار را یدک کشید. 

بنامولایی از ماده پنج این قانون به عنوان بهترین ابزار درجهت ساماندهی و ادغام و شبکه سازی تشکل های موازی نام برد .

وی افزود: با تصویب و اجرای این ماده مهم قانونی ضمن رفع مشکلات ناشی از نابسامانی در وضعیت تشکل های مختلف ، اتاق های بازرگانی وظیفه خطیر ایجاد انسجام  ، هماهنگی و تقسیم کار در فعالیت های صادرات غیر نفتی را برعهده خواهند گرفت که این مهم زمینه را برای جلوگیری از فعالیت موازی تشکل ها مهیا می سازد. 

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز در ادامه اظهاراتش ضرورت  اصلاح قوانین اتاق بازرگانی در خصوص انتخابات هیات  نمایندگان و آیین نامه های داخلی آن را مورد تاکید قرار داد.

وی گفت: با اصلاح این قوانین بستر برای تبدیل کمیسیون ها به اتاق فکر فراهم خواهد شد. 

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه بهره مندی از افراد با تجربه ، کاردان و متخصص در امور تولید و صادرات گفت: باید وزرای اقتصادی کابینه دولت از طرف اتاق های بازرگانی انتخاب و معرفی شوند. 

بنامولایی همچنین پیشنهاد کرد: در کمیسیون های اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نظرات و دیدگاههای فعالان اقتصادی خبره و متخصص بخش تولید و صادرات استفاده نمایند.

در حاشیه این نشست نمایشگاهی از محصولات متنوع و برندهای برتر استان  البرز به نمایش گذاشته شد.

گفتنی است، نمایشگاه توانمندی های استان البرز  توسط محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ، رئیس و هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فعالان اقتصادی سراسر کشور مورد بازدید قرار گرفت.

ثبت نظر