• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1396/8/7
  • تعداد بازدیدکنندگان : 414
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز گفت: تداوم فساد ناشی از زیاده خواهی در برخی ادارات و عوامل رانت باز که چهره پلید خود را پشت نقاب بخش خصوصی پنهان کرده اند، اقتصاد جامعه را به بیراهه منحرف خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی در  دوازدهمین نشست تعامل صنعت و دانشگاه با اشاره به طرح ها و برنامه های متنوع دولت برای رفع مشکلات حاکم بر اقتصاد کشور افزود: تا زمانی که با عوامل رانت و فساد قاطعانه برخورد نشود و افراد خاطی از بدنه ادارات و بخش خصوصی طرد نشوند ، انتظار رونق اقتصادی شعاری بیهوده و غیر عملی است.

وی تعدد مراکز تصمیم گیری را مهمترین عامل ترویج رانت و فساد عنوان کرد و گفت: رفع این معضل حاد مستلزم اصلاح قوانین و مقررات زاید اداری است.

وی تصریح کرد: ادامه روند فساد و رانت بازی چهره مدیران مومن و با صداقت بخش های دولتی و خصوصی را خدشه دار خواهد کرد. 

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز از مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه درخواست کرد با اصلاح قوانین و ارایه راهکار، برای رفع این مشکل حاد دولت را یاری دهند.

رحیم بنامولایی در ادامه سخنانش با ذکر این نکته که بسیاری از مدیران کارخانه ها در مسیر تولید و صادرات همچنان روش های سنتی را ادامه می دهند گفت: برای نفوذ در بازار جهانی باید نگاه بین المللی در بخش تولید کشور حاکم شود تا  بتوانیم محصولات مشتری پسند و قابل رقابت تولید و راهی بازار صادرات جهانی کنیم.

 وی افزود: تغییر نگاه سنتی به بین المللی بدون استفاده از دانش فنی و تخصصی امکان پذیر نیست ، لذا ما با دعوت از اساتید مجرب برگزاری دورهای آموزشی را در اولویت قرار داده ایم .

وی گفت: هدف اتاق بازرگانی این است که علاوه بر دوره های آموزش و تعلیم  نیروهای کاربردی، برای مدیران کارخانه هایی که همچنان  نگاه سنتی را در واحد هایشان به کار گرفته اند نیز دوره های آموزشی دایر کنیم.

وی افزود: با شرکت مدیران این کارخانه ها در دوره های آموزشی این واحدها قادر خواهند بود محصولات مشتری پسند و قابل رقابت تولید و راهی بازارهای صادراتی کنند.   

وی البرز را  استانی بسیار غنی از لحاظ امکانات آموزشی و تحقیقاتی عنوان کرد و افزود: در دنیای امروز تولید ثروت تنها در  وجود کارخانه خلاصه نمی شود ، بلکه مهم  برندسازی است، لذا ما باید با برندهایمان  در جهان حرف برای گفتن داشته باشیم.

 بنامولایی گفت: تا زمانی که دانشگاه های ما صرفاً به آموزشهای تئوری اکتفا می کنند ، نیاز صنعت کشور به نیروهای کارآمد و توانمند تامین نخواهد شد.

وی وجود صدها هزار فارغ التحصیل بیکار را ناشی عدم توجه به تامین نیروهای مورد نیاز بخش تولید کشور عنوان کرد و گفت: نباید ادامه این روند به مرزی برسد که در اذهان عمومی این تصور مطرح شود که دانشگاهها کاسب شده و از هدف مهم  تربیت نیروهای کارآمد مورد نیاز جامعه فاصله گرفته اند.

***ضرورت بهره گیری از تکنولوژی در  توسعه صنعت

دبیر کل اتاق بازرگانی البرز در ادامه این نشست یکی از دلایل عقب ماندگی صنعت کشور  از دنیای صنعتی را ناشی از عدم تمایل صاحبان صنعت برای صرف هزینه جهت استفاده از تکنولوژی روز در مسیر تولید کالا عنوان کرد.

مسعود قاسمی گفت: متاسفانه این تصور غلط در برخی از مدیران بخش تولید وجود دارد که باید تا حد ممکن حداکثر استفاده را از دستگاهها و ماشین آلات خط تولید داشته باشند و علت این کار را صرفه جویی در هزینه ها عنوان می کنند ، لذا به دنبال استفاده از فناوری روز نیستند.

وی افزود: اینگونه مدیران بخش صنعت تا کنون این حقیقت را باور نکرده اند که حضور پررنگ و دایمی در بازارهای داخلی و صادراتی نیازمند بهره گیری از تکنو لوژی روز است . 

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به بحث طولانی ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: این ارتباط در صورتی کارساز خواهد بود که اساتید به جای خوشحال شدن از درج مقالاتشان درنشریات بین المللی در اندیشه بهره گیری از این مقالات در مسیر پیشرفت و توسعه پایدار کشور باشند.

قاسمی گفت: جای تاسف است که  سیستم آموزشی کشور  به جای کاربردی کردن مقالات دانشمندان ایرانی و نخبگان دانشگاهی و درج مقالات در نشریات داخلی متفکرین و صاحبان اندیشه های نو مقالات علمی آنها را به سمت نشریات خارج سوق داده و تشویق به انتقال مقالات به  کشورهای دیگر می نمایند.

***بررسی نکات ضعف و قوت ارتباط صنعت و دانشگاه

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای پسران نیز در اظهاراتی کنکاش پیرامون دستیابی به نکات ضعف و قوت صنعت و دانشگاه را مستلزم برقراری ارتباط نزدیک دانست.

 اصغر ترکیان گفت: باید ویژگی ها و نکات  ضعف و قوت صنعت و دانشگاه در نشست های مشترک مطرح و مشخص شود کدام دانشگاه می تواند در چه زمینه هایی صنعت را یاری دهد. 

 وی با اظهار این مطلب که دانشگاه های کشور صنعت را نمی شناسند افزود : مراکز آموزش عالی ما از لحاظ دانش در حد اعلا می باشند، اما شناخت ما از نیازهای صنعت در سطح پایین است.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای پسران نیز دراین نشست گفت: دوره کاردانی در دانشگاه ما سه سال هنرستان و دو سال آموزش عالی و  1200 ساعت کارگاهی و نمایشگاهی است و  قصد داریم  خلا های موجود میان صنعت و دانشگاه را از میان برداریم .

وی افزود: دانشجویان فارغ التحصیل ما آمادگی دارند یک دوره کوتاه را در هر صنعتی طی کنند، چراکه  تنها متولی تکنسین فنی در کشور دانشگاه فنی حرفه ای است.

وی اضافه کرد: تب مدرک گرایی در کشور بیداد می کند و دریافت مدرک فوق لیسانس و دکترا متقاضیان فراوانی دارد ، اما دانشگاه فنی و حرفه ای به دنبال تربیت کسانی است که تجربه فنی کسب نماید و نیاز صنعت روز کشور را تامین کند.

***برنامه ریزی برای آموزش در مسیر نیاز بخش تولید

دراین نشست مدیر اداره فنی و تخصصی پارک علم و فناوری البرز نیز درسخنانی با تاکید بر این مهم که آموزش ها بایستی با رویکرد جدید و در مسیر نیاز بخش تولید کشور هدایت شود گفت: متاسفانه ما در بحث آموزش از روش های قدیمی استفاده  می کنیم که باید به روز شویم .

مسعود سعیدی افزود: شاید بتوان گفت در بحث تعلیم و تربیت دانشگاههای ما موفق بودند ولی این موفقیت بحث صنعت را در بر نگرفته است. 

وی از مدرگ گرایی به عنوان یک ابر چالش نام برد و تصریح کرد:  در آموزش ها بحث کارآفرینی و آشنایی با فضای کسب و کارهای جدید، باید مورد توجه قرار گیرد.

 وی افزود: سیاست ایجاد  اشتغال در صورتی با موفقیت همراه خواهد شد که  بتوانیم  کارافرین تربیت کنیم . 

***جذب دانشجو بر اساس نیاز جامعه

قائم مقام رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان البرز دیگر سخنران این نشست بود که در بحث تربیت کارآفرین گفت: استادی در آموزش هایش قادر به تربیت کارآفرین است که خودش به عنوان یک کارآفرین موفق مطرح باشد و بتواند تجربیاتش را ارایه دهد.

حسینی افزود: وظیفه ما بومی سازی و پیاده سازی تکنولوژی است و دانشگاه ما این مزیت را دارد که طی دو سال برنامه درسی خود را عوض کند یا تغییر دهد.

وی ادامه داد: ما در بحث جذب دانشجو بدون توجه به آمایش سرزمین درپی آنیم تا براساس نیاز استان دانشجو تربیت کنیم .

ثبت نظر