• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/2/11
  • تعداد بازدیدکنندگان : 396
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی البرز حضور فعال  بخش تولید و خدمات کشور در بزرگترین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات خاور میانه (جیتکس)  را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی در ششمین نشست کمیته آی تی اتاق بازرگانی البرز گفت: در صورت مساعدت دولت برای حضور پررنگ بخش خصوصی در این نمایشگاه، گام مهمی در تجارت خارجی کشورمان برداشته  خواهد شد

   وی از نمایشگاه جیتکس (GITEX)  به عنوان یکی از مشهورترین نمایشگاه‌های فناوری اطلاعات نام برد که هر سال دوبار در فصول بهار و پاییز در دبی با شرکت تجار و سایر بازدیدکنندگان از سراسر جهان برگزار می شود.

   رییس پارلمان بخش خصوصی البرز گفت:  صدها شرکت از سراسر جهان جدیدترین محصولات خود را در این نمایشگاه معرفی و عرضه می کنند ، بنا براین در صورت حضور فعال ما در این نمایشگاه بستر برای بازار یابی و توسعه صادرات کشور مهیا خواهد شد.

    بنامولایی گفت: در صورت برخورداری از حمایت مالی دولت ، ایجاد فناوري جي تكس در اتاق بازرگاني البرز را در دستور کار قرار خواهیم داد.

     وی از نمایشگاه بین المللی جیتکس به عنوان بزرگ‌ ترین جشنواره کامپیوتر و آی‌سی‌تی در خاورمیانه نام برد و برحضور فعال توانمندی های صنعت ایران دراین نمایشگاه تاکید کرد.

 **دبیرخانه شورای گفتگو مکانی مناسب برای طرح چالش های اقتصادی        

   بنامولایی در ادامه اظهاراتش دبیرخانه شورای گفت و گو را مکانی مناسب و کار آمد برای طرح مشکلات و تنگنا های اقتصادی ذکر کرد و گفت: این دبیرخانه در نشستهای کارشناسی مشکلات  را بررسی و جهت اتخاذ تصمیم در سطح استان و ملی تا حصول نتیجه تحت پیگیری قرار می دهد.

   وی با اشاره به تشکیل جلسات اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد:  در این نشست ها ارگانها ی ذیربط بایستی همراه با ارایه آمار و ارقام‌ ، از عملکرد و فرایند ها نیز صحبت نمایند تا مشخص شود برای بالا بردن رضایت مردم چه موانع و فرایند کاری حذف و چه راهکارهایی اجرایی شده است .

   وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی به نحوی برنامه ریزی کرده است تا هر مشکلی در یک نشست تخصصی ویژه و با دعوت از سازمان مربوطه مطرح  و برای رفع آن اقدام شود.

**بازدید سفرا از نمایشگاه توانمندی های صنعت البرز در دستور کار قرار گرفت

   وي گفت: با هدف توسعه صادرات ، برنامه ريزي برای دعوت از سفراي كشورهاي مختلف جهت بازدید از نمايشگاه دایمی توانمندي هاي توليدي و صنعتي اتاق بازرگاني استان را در دستور کار قرار داده ایم .

   بنامولایی افزود: هفته گذشته سفير لهستان در تهران در بازديد از این نمايشگاه  شگفت زده شد و ابراز علاقمندي كردگام هاي موثري را براي توسعه روابط تجاري با استان البر بردارد.

   وی همچنین به برنامه ریری برای بازدید دانش آموزان ، دانشجویان و پرسنل و پژوهشگران شرکت های دانش بنیان  استان از نمايشگاه دایمی توانمندی های تولیدی و صنعتی استان خبر داد و گفت : این بازدیدها نیز از ماه جاری با هدف تقویت ایده ها و شکو فایی استعداد  در بحث تولید و صنعت آغاز  می شود.

   وي افزود: اگر مي خواهيم براي كشور ارز آوري ايجاد و به سوی تحقق شعار امسال هدایت شویم ، بايد انگيزه تمایل به دانش فنی و تولید را در فرزاندانمان تقویت كنيم.

   وي تاكيد كرد: علمي كه ثروت ايجاد نكند ثمربخش نخواهد بود ، ضمن آنکه  ثروت نیز  بايد علم را به خدمت بگيرد تا گذر توسعه پایدار در جامعه هموار شود.

    **مشکل بخش تولید کم توجهی مجریان به اجرای دقیق قانون است

   وي بر ضرورت پايش قوانين تاكيد كرد و گفت: قوانين به صورت كارشناسي شده تهیه و تدوین مي شود ، اما متاسفانه مجریان در مسیر اجراء ، مفاد قانونی را آنطور که باید   اجرا نمی کنند.

  وي به عنوان شاهد مثال به تاخیر طولانی در اجرای قانون ۲۲ ماده ای بهبود مستمر  محیط كسب كار اشاره کرد و افزود: این قانون سال ٩٠ نوشته شده ، اما اجرای آن همچنان گرفتار پیچ و خم های اداری است.

 وي اظهار كرد:  درهر یک از مفاد و تبصره های این قانون مترقی وظایف و تکالیف مشخص برای مجریان هر یک از سازمان ها  تعیین شده است .

**  اقتصاد آزاد با نگاه بومی  بستر ساز ایجاد رقابت سالم

    رییس پارلمان بخش خصوصی البرز همچنین پیروی از اقتصاد آزاد با نگاه بومی و داخلی را حرکتی در جهت ایجاد رقابت سالم عنوان کرد و گفت: باید قیمت ها بر اساس درجه بندی کالا و با توجه به نیاز و درخواست مشتری توسط صاحبان صنایع تعیین شود و دولت ضمن فاصله گرفتن از مقوله قیمت گذاری مسئولیت بسیار حساس و خطیر نظارت بر عرضه و تقاضا را عهده دار شود.

** کاهش نرخ سود بانکی  مردم را روانه خرید سکه  و دلار کرد

  رييس اتاق بازرگاني البرز  با ذکر این موضوع که بایستی الگوهاي موفق ديگر كشورها را در بحث پولی پياده كنيم گفت: دولت نرخ سود بانكي را به یک دوم كاهش داد و این  اشتباه باعث شد مردم پول را  از بانك ها بيرون كشيدن و به دنبال خرید سكه و دلار رفتند.

وي افزود:  اگر با  يك برنامه ريزي اصولی مردم را تشویق می کردیم که پولشان را با تضمین سود مناسب و منطقی راهی شركت هاي توسعه صادرات کنند ، نه تنها شاهد نابسامانی در وضعیت بازار ارز و طلا نبودیم ، بلکه  توليد  و صادرات کشور بدون دغدغه در مسیر رونق هدایت می شد.

وي با ذکر این نکته که هم اکنون میزان  صادرات كالاهای غير نفتي زير ١٠ ميليارد دلار است ، آمادگی کامل بخش خصوصی برای تبدیل اقتصاد نفتي به غير نفتي را اعلام کرد.

** ارتقا شاخص فناوری البرز

   در ادامه این نشست مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات البرز در سخنانی از رشد دو پله ای شاخص توسعه فناوری اطلاعات  (IDI) خبر داد.

   غلامرضا حمیدی گفت: در ابتدای دولت یازدهم شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) استان در رتبه چهاردهم‌ کشور  قرار داشت که به صورت مستمر ارتقاء یافت به نحوی که در سال ۹۶ از این لحاظ بعد از استان های تهران و سمنان در رتبه سوم کشور قرار گرفتیم .

   وی این موفقیت را ناشی از همدلی و همکاری دستگاه ههای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای ثابت و همراه استان عنوان کرد.

    وی اظهار کرد: با توجه به نام گذاری سال 97 با عنوان حمایت از کالاهای ایرانی ضرورت حمایت از محصولات تولیدی بخش ICT استان را مورد تاکید قرار داد .

   حمیدی استارت آپ ها را به عنوان ترسیم کننده آینده اقتصاد ایران توصیف کرد و گفت:  استارت آپ ها  کارهایی را به راحتی انجام میدهند که در دولت غیر قابل انجام است.

ثبت نظر