• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/3/20
  • تعداد بازدیدکنندگان : 430
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

رییس اتاق بازرگانی استان البرز پیشگیری و برخورد مناسب با معضل حاد واردات بی رویه و قاچاق کالا را مستلزم دقت و نظارت کامل بر ثبت سفارش کالاهای وارداتی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولایی در پنجاه وچهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز گفت:  وضعیت کنونی حاکم بر بازار به نحوی است که به جای توسعه صادرات ، شتاب در ثبت سفارش و گسترش واردات را درپی داشته است.

  وي با اشاره به دستورالعمل بانک مرکزی که  صادر کننده را ملزم کرده ارز حاصل از صادرات را مستقیما راهی سیستم بانکی نماید گفت: نظر به این مهم که  بعضی از کالاهای صادراتی با ریال انجام می شود ، لذا تجدید نظر در این دستورالعمل ضروری است.

وی با استناد به بخشنامه معاون اول رییس جمهوری که بر اساس آن دستگاه های اجرایی مکلف شده اند در صدور بخشنامه ها و رویه های اداری نظرات تشکل ها مورد توجه قرار دهند افزود: رعایت کامل این مهم حرکتی کارآمد در  رفع مشکلات بخش تولید خواهد بود.

برنامه جدید حاکم بر بازار ارز  نیازمند بازنگری است 

   رییس اتاق بازرگانی البرز باز نگری در برنامه جدید حاکم بر بازار ارز با هدف رفع چالش های موجود در این برنامه را بسیاز ضروری عنوان کرد.

بنامولایی در ادامه با اشاره به ماده ١٤و ١٥ قانون بهبود فضاي محيط كسب وكار برای رعایت کامل این مواد قانونی حضور مستمر و ثابت معاون سازمانهای ذیربط  در نشست هاي كار شناساي کارگروه شورای گفتگو  ضروری است .

وی گفت: استان البرز به صورت متوسط بین ٣٠٠ تا ٤٠٠ ميليون دلار صادرات دارد و بايستي با همیاری دولت و بخش خصوصی برنامه ريزي ها در مسیر رفع موانع و توسعه صادرات هدایت شود.

***فرهنگ اصلاح الگوی مصرف نهادینه شود

در ادامه این نشست ، استاندار البرز با اشاره به شرایط خاص کشور و ضرورت بهره برداری صحیح از منابع موجود گفت: اصلاح الگوی مصرف آب و برق باید با کمک مردم و مسئولان محقق و این فرهنگ نهادینه شود.

محمدعلی نجفی افزود: گاهی خسارات خاموشی های کوتاه مدت، برای تولیدکنندگان جبران ناپذیر است از این رو باید قطع برق احتمالی در مواقع ضروری اطلاع رسانی شود.

وی ادامه داد: حضور فعال بخش خصوصی و تشکل های مربوطه در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی باید با ارائه راهکارهای اساسی و کارشناسی همراه شود، بخش خصوصی در این حوزه نقش تصمیم سازی دارد و دولت نیز از این امر حمایت می کند.

نجفی گفت: نباید مشکلات کوچک را با بزرگنمایی به وخامت رساند و امور باید به صورت منطقی و با خرد جمعی، وحدت رویه و تعامل ویژه دولت و مردم، به درستی پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی از موانع تولید باید دربخش کلان مورد بررسی قرار گیرد که دراین زمینه در مجموعه دولت و بانک مرکزی اهتمام ویژه ای برای تسهیل و رفع موانع تولید وجود دارد.
استاندار البرز گفت: نشست های محلی برای ارائه راهکارهای عملیاتی و رونق اقتصادی برگزار می شود.
نجفی یادآورشد: در شرایط کنونی کشور، برخی با سوء استفاده از تنش های کاذب به تنگناها دامن می زنند.
وی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم با تلاش هایی که صورت گرفت تورم تک رقمی شد و همچنان نیز شرایط اقتصادی کشور با قدرت مدیریت می شود.
استاندار البرز گفت: استکبار همواره به دنبال راهی برای ضربه زدن به اهداف نظام جمهوری اسلامی است ولی مردم و مسئولان باید با درایت و آگاهی، سد راه دسیسه های معاندان داخلی و خارجی شوند.
وی افزود: از فعالان بخش خصوصی انتظار می رود با حضور در جلسات، طرح و برنامه ارائه دهند و به نوعی تصمیم ساز باشند.
نجفی با اشاره به اینکه بخش بزرگی از اختلاف قیمت های ارز سیاسی است ادامه داد: تلاش های خارجی درصدد اعمال محدودیت و محصور کردن ایران اسلامی است و در این راه تلاش ویژه ای می کند از این رو نظام مورد هدف آنها محسوب می شود و مشکلات موجود، خاص دولت نیست.
وی به ظرفیت بالای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در البرز اشاره کرد و گفت: باید از چنین روندی حمایت کنیم تا بیش از پیش در این راه با قدرت گام برداشته و مانعی برسر راه نداشته باشد.
استاندار البرز افزود: باید با تمام قوا نسبت به حل مشکلات تولید اقدام کنیم ولی سختی این راه بر هیچ کس پوشیده نیست.
وی اضافه کرد: محدودیت های اعمال شده در بازار ارز کشور منطقی است چراکه برخی سهوا و یا به صورت عمدی، از این فضا سو استفاده کرده و حجم بالایی از ارز موجود کشور را به خارج از مرزها انتقال داده اند.
نجفی گفت: تمام مسئولان موظف به تکریم ارباب رجوع و ارائه راهکار برای حل موانع و تسهیل در امور تولید و سرمایه گذاری هستند.
وی با اشاره به اینکه ما خدمتگزاران دولت، وظیفه ای جز خدمت برای رشد و توسعه همه جانبه کشور نداریم افزود: شرایط کنونی کشور تماشاچی نمی خواهد و همه باید برای حفظ اقتدار میهن اسلامی وارد میدان عمل شویم و هر کس به سهم خود قدمی در این راه بزرگ بگذارد.
وی گفت: دولت آمادگی لازم برای بررسی پیشنهادات و راهکارهای بخش خصوصی را دارد از این رو از تشکل های بخش خصوصی انتظار می رود که در این راه کوشا باشند.
نجفی افزود: اکنون زمانی برای اختلاف نظرها وجود ندارد چراکه نفع و زیان شخصی مطرح نیست بلکه همه ما در این شرایط سهیم و دخیل بوده و باید درصدد وحدت رویه برای پیشبرد اهداف عالیه نظام باشیم.

گفتنی است در این نشست  مشکلات  شرکت های ای تی و ای سی تی و انجمن های تخصصی استان مورد بحث و بررسی وتصویب قرار گرفت.

ثبت نظر