• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/4/20
  • تعداد بازدیدکنندگان : 252
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
رییس اتاق بازرگانی البرز :

رییس اتاق بازرگانی البرز  از فرار "مغرها" و "پول"   به عنوان دو چالش حاد جامعه نام برد و‌ گفت:  مدیریت غلط حاکم بر منابع انسانی و اشتباهات مستمر در تصمیم گیری ها  موجب بروز  اینگونه معضلات در کشور شده است .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز ، رحیم بنامولایی در نشست افتتاحیه  کارگاه آموزشی نحوه مقاله نویسی با حضور معاون اجتماعی دادگستری و جمعی از قضات  استان البرز برگزار شد  افزود: کم توجهی نسبت به ترغیب و تشویق "پول" و  "مغز" برای ماندن در کشور بیانگر این واقعیت است که طی چهار دهه گذشته  از اعمال مدیریت صحیح در منابع انسانی غافل شده ایم .

وی تصریح کرد: باید این چالش مهم جامعه را جدی بگیریم  و ضمن عارضه یابی دراین زمینه راهکارهای مناسب را تهیه و اجرایی کنیم .

رییس پارلمان بخش خصوصی البرز میزان سرمایه ایرانی های مقیم خارج از کشور را افزون بر دو هزار میلیارد دلار  عنوان کرد‌ و گفت: اگر ما درب چاه های نفت را  ببندیم و در مقابل برای باز گرداندن این سرمایه های کلان جاذبه ایجاد کنیم ،  سالها  نیازی به فروش نفت نخواهیم داشت.

   بنامولایی افزود: در شرایطی که جامعه برای توسعه  اقتصادی به مغزها و  و‌پول های خارج شده از کشور نیاز مبرم دارد ، جای تاسف است که این آدم ها و پول ها در جهت آبادانی و رونق اقتصاد کشورهایی ازجمله دبی ، ترکیه ،حوزه خلیج فارس و آسیای میانه به کار گرفته شده است.

    وی اضافه کرد: این معضلات از ضعف  دیپلماسی اقتصادی کشور ناشی شده  و ظاهرا چاره ای جز تحمل این واقعیت تلخ را  نداریم .

 **کمیته حمایت از سرمایه گذاری  راهگشای رفع مشکلات بخش خصوصی

رحیم بنا مولایی در ادامه اظهاراتش از قضات به عنوان کلید داران عدالت اجتماعی و امنیت قضایی کشور نام برد و گفت: خوشبختانه با برگزاری نشست هایی با رئیس محترم دادگستری و دادستان  محترم استان توانستیم قدم های خوبی در رفع پاره ای از مشکلات بخش خصوصی برداریم.

وی برگزاری جلسات کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری با حضور مسئولان قضایی را بسیار مفید و کارگشا ذکر کرد و گفت: برای پیگیری مطالبات بخش خصوصی تشکیل شعبه قضایی خاص در استان ضروری است.

 **تعریف واضح و مشخص از سرمایه گذاری ضروری است

رییس پارلمان بخش خصوصی ضمن گلایه از برداشت های ناصحیح از مقوله سرمایه داری و سرمایه گذاری در جامعه گفت: باید از سرمایه داری و سرمایه گذاری در کشور تعریف مشخصی ارایه شود ، چراکه بعضی افراد سرمایه گذاری و سرمایه داری را جرم تلقی می کنند.

وی افزود: ممکن است در سرمایه داران افراد خلافکار ، فاسد و مجرم هم داشته باشیم ، ولی اینگونه صاحبان سرمایه انگشت شمارند و ما برای حفظ آبرو و حیثیت بخش خصوصی خواهان برخورد جدی با آنها هستیم.

وی اضافه کرد: اگر افرادی همانند بابک زنجانی مرتکب اختلاس شده اند باید قاطعانه با آنان برخورد شود تا مردم به بخش خصوصی بدبین نشوند.

وی سیاست اقتصادی دولتی و خصولتی را یک افت در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: باید دولت وظیفه خطیر نظارت عالیه را برعهده داشته باشد و امور اقتصادی و تجاری را صرفا به مردم واگذار نماید.

** تبدیل اقتصاد دولتی به خصوصی نیازمند بسترسازی است

وی با اشاره به تراکم نیرو در دستگاههای اجرایی گفت: دولت ژاپن با جمعیت 130 میلیون نفر 360 هزار نیرو دارد ، اما ما با 80 میلیون نفر جمعیت حدود 5/8 میلیون نفر کارمند و شاغل در دل دولت داریم .

وی گفت: با این وضعیت تراکم جمعیت در ادارات می خواهیم اقتصاد دولتی را به خصوصی و اقتصاد نفتی را به غیر نفتی تبدیل کنیم که این مهم نیازمند بسترسازی و ایجاد ساختار های مناسب است .             

گفتنی  است، کارگاه آموزشی نحوه مقاله نویسی توسط یکی از  اساتید مجرب  حوزه حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران  برگزار شد.

ثبت نظر