• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/5/9
  • تعداد بازدیدکنندگان : 236
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت
معاون اجرایی فرمانده سپاه استان البرز :

معاون اجرایی فرماندهی سپاه امام حسن مجتبی( ع) استان البرز همدلی و تعامل همه دستگاه های خصوصی و دولتی را گامی مهم در مسیر پویایی اقتصاد جامعه عنوان کرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، عباس نمکی در نشستی که با حضور رئیس اتاق بازرگانی و جمعی از فعالان از مسئولان اقتصادی سپاه استان  برگزار شد گفت: با توجه به تحریم های ظالمانه و شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد جامعه ، ضروری است  با برقراری جوی هماهنگ و همراه بین بخش خصوصی و سپاه ، گذر اقتصاد مقاومتی به ویژه دربحث توسعه و رونق صنعت و کشاورزی هموار شود.

وی اظهارکرد: سپاه از ظرفیت و توانمندی و نیروهای متعهد ، متخصص و کاردان فراوانی برخوردار است که در پوشش ۲۲ قشر بسیجی همواره در خدمت جامعه بوده است.

وی افزود: نواحی و واحدهای بسیج اعم از بسیج  روحانیت و طلاب ، صنایع ، کشاورزی ، کارگری ، عمران ، جامعه پزشکی و غیره برای یاری دادن به اتاق بازرگانی درجهت تقویت بخش تولید ، صادرات، ایجاد اشتغال و شتاب بیشتر در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی آمادگی دارد.

وی اولویت ویژه و دستورالعمل سپاه را ایجاد و تقویت هيات هاي انديشه ورز و تشکیل اتاق هاي فكر با حضور اقشار جامعه با هدف رشد و شکوفایی کشور ذکر کرد.

معاون اجرایی فرمانده سپاه البرز با اشاره به بهرمندی سپاه و بسیج از تجربیات ارزشمند دفاع مقدس گفت: اهم تلاش ما بر این است با كمك كانون هاي انديشه ورز و با اقدامات هوشمندانه و اگاهانه و با بهره گیری از مشارکت های مردمی مشكلات و نارساییها را مورد بررسی همه جانبه قرار دهیم تا جهت  رفع چالش ها به راهکارهای مناسب دست یابیم.

عباس نمکی افزود: برای تحقق این مهم  همکاری و تعامل بین بخشی را در دستور کار قرار داده ایم و در این راستا ایجاد تحول در اقتصاد جامعه و ارتقای وضعیت مردم و نظام را وظیفه و تکلیف میدانیم .

وي راه اندازي بانك اطلاعات براي تشخيص و دسترسی به  اولويت های توسعه اقتصادي را بسیار  ضروري دانست و گفت: امیدواریم  با همیاری بسيج و اتاق بازرگاني ،  بانك اطلاعات  از آمایش سرزمین و تولید بدون کارخانه برای جوانان به نحو مطلوب ساماندهي شود و در این خصوص سپاه استان برای  همکاری همه جانبه با اتاق بازرگاني آمادگی دارد.

در ادامه این نشست  رئیس اتاق بازرگانی البرز به شرح فعالیت ها و برنامه های اقتصادی اتاق بازرگانی  پرداخت

رحیم بنا مولایی گفت:کم توجهی نسبت به ترغیب و تشویق "پول" و  "مغز" برای ماندن در کشور بیانگر این واقعیت است که طی چهار دهه گذشته  از اعمال مدیریت صحیح در منابع انسانی غافل شده ایم .

وی تصریح کرد: باید این چالش مهم جامعه را جدی بگیریم  و ضمن عارضه یابی دراین زمینه راهکارهای مناسب را تهیه و اجرایی کنیم .

 وی تصریح کرد: باید فرهنگ جامعه به سمتی هدایت شود تا نگاه به سرمایه گذار تغییر کند تا صاحبان سرمایه با عشق و علاقه وافر و بدون دغدغه در عرصه کار آفرینی و ایجاد اشتغال وارد صحنه تولید شوند.
وی تغییر نگاه فرهنگی درمباحث عملیاتی شدن 'اقتصاد نفتی به غیر نفتی' و 'اقتصاد دولتی به خصوصی' و نیز ' تغییر در الگوی مصرف ' را از ضروریات و الزامات تحول در تولید و اشتغال و حرکت پرشتاب به سمت اجرای اقتصاد مقاومتی دانست.
رییس پارلمان بخش خصوصی البرز همچنین پویایی جامعه را وابسته به ترویج و تقویت فرهنگ خودباوری دانست و گفت: باید مصرف کنندگان ما این واقعیت را بپذیرند که بسیاری از محصولات ساخت کشور از لحاظ مرغوبیت قابل رقابت با محصولات خارجی است.

بنا مولایی تاکید کرد: برای توسعه کشور باید افراد بر اساس شایسته سالاری در جایگاه های خود قرارگیرند تا برای رسیدن به این هدف شکاف و رقابت ناسالم ایجاد نشود.

وی در بخش دیگر از اظهاراتش  به چالش‌های اقتصاد دانش محور در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت افزود: لازم است دانشجویان به گونه ای در دانشگاه ها آموزش ببینند که پس از فارغ التحصیل شدن صاحب فکر و نظر باشند تا بتوانند گام های موثری در بهبود شرایط اقتصادی کشور بردارند.
وی تاکید کرد: در برخی از موارد دانشگاه ها به بنگاه های تولید مدرک تبدیل شده اند که این امر نیازمند اصلاح و بازنگری اساسی است.
بنامولایی با بیان اینکه آموزش باید زیربنای صنعت قرار بگیرد، از آمار بالای فارغ‌التحصیلان بدون مهارت انتقاد کرد گفت: متاسفانه مهارت در کشور در اولویت برنامه‌های آموزشی قرار ندارد و تنها به مدرک گرایی اهمیت داده‌ شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر به ازای هر هشت مهندس، یک تکنسین در کشور تربیت کرده‌ایم، در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا به ازای هر یک مهندس، هشت تکنسین تربیت می شوند.
رئیس پارلمان بخش خصوصی استان البرز افزود: استفاده از فضاهای خالی و امکانات دانشگاه ها برای افزایش مهارت ها، متناسب با نیاز و الگوهای بومی امری ضروری است.
بنامولایی تاکید کرد: طرح کاروزی دانشجویان در کارخانه ها، تشکیل کمیته های عارضه یابی علل بیکاری در دانشگاه ها و حمایت از صنایع از راهکارهای عملی برای بهبود تعامل بین صنعت، دانشگاه و افزایش شغل در کشور خواهد شد است.

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی البرز به سئوالات  حاضرین در خصوص مشکلات اقتصادی  و راهکارهی برای رفع موانع کسب و کار پاسخ داد.

در پایان اعضای این نشست از نمایشگاه  دائمی توانمندی های تولیدی صنعتی استان البرز  مستقر در اتاق بازرگانی که در راستای حمایت از کالای ایرانی و توسعه صادرات راه اندازی شده است  بازدید کردند.

ثبت نظر