• 02633420186الی90
  • info@alborzccim.ir
اتاق بازرگانی استان البرز
  • تاریخ انتشار : 1397/5/23
  • تعداد بازدیدکنندگان : 234
  • امتیاز خبر : 0
  • بازگشت

دبیرکل اتاق بازرگانی البرز از "کم توجهی بانک ها جهت سرمایه گذاری پول مردم در بخش تولید" ، "کاهش بدون برنامه ریزی سود بانکی" و "انحراف وجوه مردم از بانک ها به سمت بازار دلالی" به عنوان سه مشکل حاد اقتصادی نام برد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، مسعود قاسمی در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی و مدیران بانک ها گفت: البته با هماهنگی و همراهی درحد انتظار دولت و بخش خصوصی بستر برای رفع این مشکلات حاد فراهم خواهد شد.

وی افزود: برای رهایی از وضعیت اسفبار دلال بازی به ویژه در بازار "ارز" ، "طلا" و "مواد اولیه بخش تولید" ، ضروری است بانک ها با سرمایه گذاری در بخش تولید ، پول های مردم را در مسیر رونق اقتصاد کشور هدایت کنند.

وی تصریح کرد: در صورتی که وجوه مردم توسط بانک ها در بخش های تولیدی سرمایه گذاری شود نه تنها اقتصاد کشور به سوی توسعه اقتصادی هدایت خواهد شد ، بلکه مردم نیز که پول هایشان را در بانک ها پس انداز کرده اند از سود مکفی و عادلانه برخوردار شده و به این وسیله در بخش تولید کشور مشارکت داده می شوند.

وی افزود: بدین ترتیب هزاران میلیارد وجوه مردم که اکنون در بازار دلالی و واسطه گری منحرف شده است، دگر بار به بانک ها واریز و در راه سرمایه گذاری در بخش تولید و صادرات کشور هدایت خواهد شد.

دبیرکل اتاق بازرگانی البرز گفت: همزمان با اجرای سیاست کاهش سود بانکی ، اتاق بازرگانی البرز هشدار داده بود که با کاهش سود بانکی بدون داشتن برنامه مدیریت مناسب و هدایت  پول های خارج شده از نظام بانکی نه تنها پول های مردم وارد چرخه تولید نمی شود ، بلکه بازار دلالی و واسطه گری را داغ خواهد کرد و متاسفانه پس از گذشت حدود یک سال دقیقا شاهد این اتفاق نامیمون شدیم.

مسعود قاسمی افزود: البته اگر تصور کنیم پول های پس انداز شده در بانک ها می تواند مستقیم وارد چرخه تولید شود ، این تصور اشتباه است ، چراکه تحقق این مهم نیازمند همکاری مشترک بانک ها و بخش خصوصی برای دستیابی به راهکار های مناسب و قابل اجراء است.

وی اظهار کرد: در جهان امروز "بورس" نقش مهمي در سرمايه های سرگردان بارز اقتصادی کشورها دارد و این سرمایه های مردمی در نهایت  توسط بورس راهی صنعت و توليد میشود‌.

وی افزود: البته در كشور ما "بورس" آنطور كه باید موفق عمل نكرده است ، لذا در ایران بانك ها بهترين مکان براي جمع شدن پول و حمایت از پس اندازهای مردمی است ، مشروط بر آنکه با يك برنامه ريزي مناسب ، بانكها با ایفای نقش مدیریت تولید کشور ، به سمت سرمايه گذاري غیر مستقیم مردم در بخش توليد هدايت شوند.

دبیر انجمن نساجی البرز نیز در این نشست طی سخنانی درخواست معرفی بسته هاي حمايتي  بانك ها به صنعتگران را ضروری دانست و توصیه کرد بانک ها در این زمینه اقدام نمایند.

  آقا بیگ گفت: ظاهرا در وضعیت کنونی اقتصاد حاکم بر جامعه ،  بانك ها از ارائه سرویس و خدمات مناسب به بخش توليد و صنعت عقب مانده اند.

وي افزود:  دست اندازهای طبیعی و غیر طبیعی در مسیر وضعیت بازار ارز و روند دریافت تسهیلات کند   شده است و بهمین جهت متاسفانه هفته گذشته يك واحد نساجي استان تعطيل شد و ٢٩ كارگر این واحد بيكار شدند.

   سخنران دیگر این نشست معاون ارزي بانك سپه بود که طی سخنانی به انبوه مشکلات ناشی از عدم ثبات در سیاست های ارزی و اتلاف وقت مشتریان اشاره کرد.

فاطمه السادات شاهزاده صفوی گفت: عدم ثبات در بازار ارز باعث شده مشتریان بانک ها بعضا پس از ثبت سفارش برای یک گروه کالایی ، به دلیل تغییراتی که در این زمینه ایجاد میشود ، یکی دو روز بعد  مجددا برای ویرایش ثبت سفارش هایشان مراجعه می کنند.

   وی  افزود: اینگونه تغييرات زمان بر است وگهگاه  دو هفته تا يك ماه طول مي كشد تا بتوانیم ثبت سفارش را براي يك مشتري تخصيص دهيم.

   وی از عدم هماهنگي بين ادارات مختلف با  بانك مركزي به عنوان یکی دیگر از چالش های پیش رو نام برد و اضافه کرد: این مشکل نیز باعث زمان بر ، اتلاف وقت و بلا تکلیفی مشتریان بانک ها میشود.

   معاونت ارزي بانك كشاورزي البرز نیز دراین نشست ضرورت برنامه ریزی برای کسب اعتماد کامل مردم به نظام بانکی را مورد تاکید قرار داد و‌گفت: شايد در بروز مشکلات تقصير ما بانكي ها باشد که نتوانسته ایم آنطور که باید از عملكردمان دفاع كنيم .

   حمیدرضا سعراج با اظهار این مطلب که با روند افزايش نرخ ارز  اعتماد به سيستم بانكي ضعیف شده است گفتبا راه اندازی سامانه نيما بخشي از وظایف بانک ها  به  صرافي ها محول شده است .

   وی گفت: امیدواریم برنامه ریزی و نظارت ها  در بحث نرخ ارز دولتی به نحوی عملیاتی شود تا از این پس همانند گذشته شاهد زد و بندهای برخی صرافی ها نباشیم.

    مدير بانك تجارت استان سخنران دیگر نشست بود که به تجربه تحریم های گذشته اشاره داشت و گفت:  هر چه تحريم ها شدت بگیرد كار ما در سیستم بانکی سخت ترخواهد شد.

 علی رستمی افزود: در دوره قبل تحريم ها کشورهای چين و تاحدودی هند با ما همكاري داشتند که امید واریم در این دوره از تحریم ها نیز اين کشورها به همکاری با ایران ادامه دهند.

ثبت نظر