info@alborzccim.ir کرج-بلوار ارم - نبش خ 100 غربی - ساختمان آناهیتا

دبیر دبیرخانه مشترک تشکل‌های نساجی و پوشاک کشور: تشویق و حمایت از کشاورزان جهت توسعه کشت پنبه ضرورت دارد

کد خبر: 28096
تاریخ انتشار: 28 شهریور 1401 - 14:06

دبیر دبیرخانه مشترک تشکل‌های نساجی و پوشاک کشور گفت: تشویق و حمایت از کشاورزان جهت توسعه کشت پنبه ضرورت دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، یداله مالمیر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار‌ کرد: در شرایط حساس امروز اقتصاد جامعه که با موج گسترده‌ای از تحریم‌های ظالمانه مواجه هستیم، ضروری است در تصمیم‌گيری‌های اقتصادی از نقطه نظرات و دیدگاه‌های فعالان با تجربه حوزه تولید، تجارت و صادرات استفاده شود.

وی اقدام شجاعانه دولت سیزدهم در اجرای جراحی اقتصادی را گامی رو به جلو در مسیر پیشگیری از تداوم‌ گسترش رانت و فساد به ارث رسیده از سال‌های دور و نزدیک عنوان کرد.

مالمیر گفت: موفقیت در حد انتظار در روند اجرای جراحی اقتصادی دولت سیزدهم مستلزم فاصله گرفتن از صدور بخشنامه‌های کارشناسی نشده و شور و مشورت تیم دولتمردان با فعالان با تجربه بستر تولید، تجارت و صادرات در تصمیمات اقتصادی است.

وی به روند خشکسالی‌های ادامه دار و ایجاد محدودیت جدی در منابع آبی و خاکی و پیش‌بینی اثرات ناخوشایند آن در تامین نیازهای سال‌های آتی به تامین مواد غذایی کشور اشاره کرد و ضرورت چاره‌اندیشی برای رفع این مشکل در آینده پیش‌رو را مورد تاکید قرار داد.

ضرورت تشویق و حمایت از کشاورزان جهت توسعه کشت پنبه

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز و رئیس انجمن صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم این استان در ادامه از محصول پنبه به عنوان مهم‌ترین الیاف مصرفی دنیا نام برد و گفت: طی سال‌های گذشته به دلیل عدم حمایت و کم توجهی نسبت به برنامه‌ریزی برای تشویق کشاورزان به کشت پنبه، متاسفانه با مشکل کمبود این کالای استراتژیک مواجه شده‌ایم.

مالمیر گفت: همان‌گونه که برای تشویق و ترغیب کشاورزان کشت دانه روغنی یارانه در نظر گرفته شده است، ضروری است حمایت‌های لازم برای تمایل کشاورزان به کشت پنبه نیز در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که پنبه یکی از کالاهای اقتصاد مقاومتی شناخته می‌شود.

کشت فرا‌سرزمینی تامین کننده مواد غذایی در سال‌های پیش‌رو است

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم ارتقای بخش کشاورزی برای تامین امنیت غذایی را در اولویت قرار داده است، گفت: ضروری است با حضور فعال در عملیاتی شدن کشت فراسرزمینی برای تامین مواد غذایی آیندگان و نیز حضور پر رنگ در بازار صادرات این حوزه وارد صحنه شویم.

مالمیر لزوم بهره‌گیری از نظرات اساتید و فعالان با سابقه عرصه کشاورزی و صنایع غذایی برای سرمایه‌گذاری در کشت فراسرزمینی با استفاده از راهکارهای صحیح و بدون نقص در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

وی اظهار کرد: تامین امنیت غذایی یکی از مهم‌ترین مسائل در دنیا به شمار می‌رود و بدون شک با افزایش جمعیت کشور و تداوم خشکسالی‌‌ها برنامه‌ریزی در این زمينه باید در اولویت نخست قرار گیرد.

نائب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز روند افزایش واردات گندم، دانه‌های روغنی، پنبه و انواع نهاده‌های دامی در سال‌های اخیر را ناشی از کاهش بارندگی و اثرات بروز خشکسالی در برخی مناطق کشور عنوان کرد.

مالمیر گفت: اساتید و صاحبان‌نظران در علم اقتصاد کشاورزی، کشت فرا‌سرزمینی را راهکاری موثر و کارآمد در مسیر تامین نیاز غذایی کشور، تجاری سازی و تحول در تولید و صادرات می دانند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید