تاکید رییس اتاق بازرگانی البرز بر نقش دانشگاه ها در جهش تولید

رئیس اتاق بازرگانی البرز در مراسم اختتامیه جشنواره امیرکبیر، افزایش ارتباط دانشگاه و بخش تولید را راهگشای دستیابی به جهش تولید دانست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، پرهام رضایی در آئین تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره ملی طرح ها، پایان نامه ها و رساله های دانشجویی کاربردی کارفرما محور “امیرکبیر” که روز بیستم دیماه سال جاری در سالن جلسات اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، اظهار کرد: طی یکسال گذشته جلسات متعددی در رابطه با برگزاری هرچه بهتر این جشنواره انجام شد تا اکنون به ایستگاه پایانی و برگزاری اختتامیه رسید.

وی در ادامه گفت: مقرر بود که همایشی جامع و بزرگ را در قالب برگزاری جشنواره ملی امیرکبیر پیش ببریم، اما به دلیل رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا، نتوانستیم این همایش را به صورت ملی و با دعوت از حضور مهمانان ملی داشته باشیم؛ سال آینده به یقین مراسم با شکوه تری در این خصوص برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز ضمن قدردانی از همراهی و تعامل خوب جهاد دانشگاهی استان، بنیاد نخبگان البرز و دیگر مشارکت کنندگان در برگزاری این جشنواره با اشاره به اهمیت توجه به آمار مقالات علمی کشور گفت : طبق آمار موجود در مقالات چاپ شده در سال گذشته حدود۶۰ هزار مقاله در ایران چاپ شده است.

وی با اشاره به وجود بیش از ۷۵ هزار عضو هیات علمی در ایران طی سال گذشته و بر اساس آمار ارائه شده درمقالات چاپ شده بیان کرد: از سویی طبق این آمار بالغ بر  ۴ میلیون دانشجو در کشور داشته ایم که از این تعداد یک میلیون نفر در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند و این آمار در کشورهای اسلامی تقریبا بی‌نظیر است.

رضایی تاکید کرد: علیرغم وجود چنین آمار شاخصی در زمینه تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، متاسفانه رشد اقتصادی کشورمان منفی بوده است و باید این مهم عارضه یابی شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه صاحبان صنایع کشور به دنبال نیروی کار زبده هستند، عنوان کرد: اما واقعیت این است که از ۴ میلیون دانشجویی ایرانی در سال گذشته، تنها درصد کمی جذب کارهای مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاهی خود می شوند و این موضوع شامل حال فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هم می شود.

رئیس اتاق بازرگانی البرز در ادامه افزود: جشنواره امیرکبیر برای تشویق دانش آموختگان در زمینه هم راستا شدن با هدف ورود به حرفه منطبق بر تحصیلات دانشگاهی پایه ریزی و اجرایی شده است.

وی از خلاء موجود میان دانشگاه و صنعت به عنوان یک مشکل اساسی نام برد و افزود: این نواقص و کاستی ها در قیاس با ۱۰ تا ۲۰ سال گذشته کمتر شده است؛ اما در این راستا به اعتمادسازی بیشتر میان دو بخش نیاز است.

به گفته رضایی، دیگر دوران اینکه یک خط تولید را وارد کرده و ۲۰ سال تنها بر این اساس کار تولید انجام دهیم، به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: اکنون علم به سرعت در حال پیشرفت است و اگر این پیشرفت ها و دانش موجود در دانشگاهیان در واحدهای تولیدی و صنعتی البرز که استانی صنعتی است به کار برده نشود، رشد اقتصادی کشور همچنان به سمت منفی شدن حرکت خواهد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به نامگذاری سال های اخیر بر اساس فرامین مقام معظم رهبری و بر مبنای اقتصاد گفت: امسال نیز در این راستا سال “جهش نولید” نامگذاری شده و باید بررسی شود که چقدر تعامل صنعت و دانشگاه در نیل به این هدف موثر بوده و به رشد اقتصادی منجر شده است.

وی بیان کرد: در آئین تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره ملی طرح ها، پایان نامه ها و رساله های دانشجویی کاربردی کارفرما محور “امیرکبیر” از ۸ فارغ التحصیل دوره دکتری و کارشناسی ارشد که طرح ها و پایان نامه های آنها در جشنواره مذکور برگزیده شده، تقدیر به عمل آمد. طرح های این برگزیدگان توسط هیات داوری جشنواره امیرکبیر و با عبور از فیلترهای متعدد منتخب شد.

رضایی تاکید کرد: امید است به سمت و سویی پیش رویم که تمامی پایان نامه های دانشجویی کشور در صنعت کارایی داشته باشد و به روز از این ظرفیت ها استفاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست